3 kroki do ekologicznego biura, czyli zero waste w praktyce

3 kroki do ekologicznego biura, czyli zero waste w praktyce

Z danych GUS wynika, że produkujemy coraz więcej śmieci. Statystyczny Polak wytwarza około 283 kg odpadów w skali roku. W porównaniu z innym krajami Europy jesteśmy w niechlubnej czołówce. W opozycji do nadmiernej konsumpcji wyrasta trend zero waste. Jego guru, Bea Johnson pokazuje na swoim blogu, jak czteroosobowa rodzina może produkować jedynie jeden słoik śmieci rocznie. Czy każdy z nas może im dorównać? A jeśli tak, od czego powinniśmy zacząć? I czy filozofię zero waste można wprowadzić także w biurze?

Zero waste to trend, który coraz silniej zaznacza swoją obecność. W 2014 roku w Berlinie dwie przyjaciółki otworzyły pierwszy bezodpadowy market. Ekologiczna fala dociera powoli także do Polski. Sklepy zero waste, w których nie znajdziesz jednorazowych opakowań, powstały ostatnio w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Te przykłady pokazują, że warto myśleć szerzej – nie tylko w obrębie własnego domu, ale także w miejscu pracy. Całkowite wyeliminowanie śmieci w firmie jest niemożliwe, istnieje jednak kilka rozwiązań zero waste, które warto wykorzystać, by stworzyć ekologiczne biuro.

1. Zacznij od wody w firmie

Pierwszym krokiem do ekologii w firmie jest ograniczenie produkcji plastikowych odpadów, zwłaszcza butelek PET. Zapewnienie pracownikom stałego dostępu do wody pitnej w biurze to obowiązek zarządzającego firmą. Warto więc pomyśleć o dystrybutorze filtrującym wodę, który jest gwarancją czystej i świeżej wody.

Innym, popularnym w biurach rozwiązaniem jest woda butelkowana. Jednak oznacza nie tylko większą produkcję śmieci, ale także konieczność znalezienia miejsca na jej magazynowanie oraz częste dostawy. Alternatywą jest dystrybutor wody, dzięki któremu zaoszczędzisz czas, miejsce i pieniądze.

2. Papierowe kubki vs ekspres do kawy

Plastik to nie jedyna przyczyna zanieczyszczenia środowiska. Kolejnym często wyrzucanym surowcem jest papier. Głównym źródłem papierowych odpadków są jednorazowe kubki na kawę i herbatę, w których dostajemy napoje na wynos. Z badań firmy Euromonitor wynika, że Polacy wypijają ponad jedną filiżankę kawy dziennie, a firma Eden Springs donosi, że ponad połowa z nas pije kawę w pracy. Ekspres do kawy ustawiony w kuchni znacznie ograniczy zużycie kubków z kawiarni. Dodatkową zaletą ekspresu jest możliwość zrobienia kawy odwiedzającym firmę klientom. Taki zakup to mały krok dla pracodawcy, a ogromny dla całej firmy.

3. Ekologiczne biuro – o papierze raz jeszcze

Jednorazowe kubki to niejedyne źródło papierowych odpadów. Do nadmiernego zużycia papieru przyczyniają się także:

  • kartonowe pudełka, w których otrzymujesz zamówione przez internet produkty oraz papierowe ścinki, którymi takie pudełka są wypełnione;
  • kartki, które wykorzystujesz podczas codziennej pracy (do robienia notatek i prezentacji);
  • papier i koperty wykorzystywane do korespondencji.

Warto o tym pamiętać i tworzone teksty czy prezentacje przekazywać za pośrednictwem maila, a w przypadku kiedy nie jest możliwa całkowita rezygnacja z wydruku, kartkę papieru zadrukować dwustronnie. W miarę możliwości dobrze jest również wysyłać listy czy faktury drogą mailową, a podczas wysyłania przesyłek wielokrotnie wykorzystywać te same kartony. Dobrze jest również zwracać uwagę na pochodzenie papieru, który jest wykorzystywany w firmie i postawić na ten z recyklingu albo z certyfikatem FSC (Certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu).

Rozwiązań zero waste jest wiele. Aby sprawdzić, które z nich sprawdzą się najlepiej w Twojej firmie, prześledź produkcję odpadów w biurze i zobacz, czego zużywacie najwięcej. Jeszcze więcej dotyczących obsługi biura znajdziesz na stronie Eden Springs.

Previous Czy warto pracować przez Internet?
Next Twoja firma rośnie? Czas na zmiany - korzyści ze współpracy z Partnerem Salesforce

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

Szukasz nowego banku albo chcesz założyć konto osobiste? Obecnie banki walczą o nowych klientów, oferując im bardzo atrakcyjne warunki. Wygodna i funkcjonalna bankowość elektroniczna, darmowe lub tanie przelewy online, korzystne

Wiadomości 0 Comments

Nowy Jedwabny Szlak szansą na zwiększenie polskiego eksportu do Chin

Polska może dużo zyskać dzięki projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego korytarzami transportowymi Chiny i Europę. Sprzyja temu położenie geograficzne i prawodawstwo spójne z europejskim. Zdaniem ekspertów dzięki tym czynnikom Polska może się stać

Wiadomości

Czy domena europejska to dobra inwestycja?

Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności. Prawie 38% witryn

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post