Badanie Vendor Due Diligence – jakie przynosi korzyści?

Badanie Vendor Due Diligence – jakie przynosi korzyści?

Część funkcjonujących na rynku spółek będzie w przyszłości miała nowych właścicieli lub inwestorów. Każda tak duża inwestycja wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Dobre przygotowanie całej transakcji sprzedaży pozwala je zminimalizować i zyskać pewność, że jest to prawidłowa decyzja. Pomoże w tym badanie Vendor Due Diligence.

To, w jakim stanie faktycznym jest firma, powinno być istotne zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Dla kogoś, kto inwestuje w spółkę, musi być czymś oczywistym wiedza i świadomość, jak wygląda jej sytuacja organizacyjna, czy finansowa. Od początku należy to zweryfikować. Kiedy natomiast podczas rozmów sprzedający takowych informacji nie posiada, nie przygotował żadnych analiz, stawia to go w złym świetle i może wpływać na dalszy przebieg zdarzeń.

Badanie Vendor Due Diligence – co to takiego?

Zanim transakcja zakończy się powodzeniem, trzeba do niej doprowadzić poprzez weryfikację ryzyka i eliminację poszczególnych czynników. Właśnie w tym pomaga badanie Vendor Due Diligence i jest robione tylko na potrzeby podmiotu, który sprzedaje akcje lub firmę. Polega na identyfikacji tego, co jest słabą stroną spółki i gdzie pojawiają się nieprawidłowości. Dzięki temu jeszcze zanim dojdzie do jakichkolwiek rozmów, można się dobrze przygotować. W części przypadków ryzyko da się zmniejszyć, ewentualnie przygotować odpowiednią wycenę. Kiedy natomiast to potencjalny nabywca zamierza zweryfikować, jakie jest ryzyko i stan firmy, przeprowadza badanie Due Diligence.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

Przede wszystkim wiedza. W natłoku codziennych obowiązków i wielu zawiłości prawnych nie zawsze właściciel wie wszystko na temat sytuacji prawnej czy finansowej. Natomiast badanie Vendor Due Diligence pozwala mu zaopatrzyć się w niezbędne informacje. Wykonanie badania można zrobić samodzielnie lub zlecić firmie zewnętrznej, która się w tym specjalizuje.

W trakcie badania bierze się pod lupę dokładnie te same obszary, które mogłyby zainteresować kupującego. Analizuje się stan prawny, kadrowy, finansowy, ryzyko operacyjne itd. Dogłębna analiza umów, bilansów, raportów i innych dokumentów, którą zrobi prawnik, pomoże ustalić strategię dalszego działania. Sprzedający zyska niezbędne narzędzia i argumenty, które może wytoczyć podczas negocjacji z przyszłym inwestorem. Decydując się na to rozwiązanie, można zwiększyć prawdopodobieństwo, pomyślnego sfinalizowania transakcji. Łatwiej wyeliminować problemy, które się wcześniej wykryje i przygotować strategię działań.

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu

Aby wyniki badania Vendor Due Diligence były wiarygodne i pełne, osoba, która będzie się tym zajmowała, musi mieć dostęp do pełnej dokumentacji. Dlatego też wcześnie trzeba zgromadzić i uporządkować wszystkie ważne dokumenty. Wśród nich będzie wiele takich, które zawierają tajne informacje dotyczące spółki, z tego względu trzeba podjąć najwyższe środki bezpieczeństwa. Trzeba się zabezpieczyć, by nikt nie wykradł i nie skopiował ważnych danych.

Więcej informacji o badaniu znajdziecie na https://fordata.pl/vendor-due-diligence/

Previous Drony, rowery cargo i autonomiczne wózki usprawniają pracę firm kurierskich
Next Pracodawcy szukają sposobów na przyciągnięcie cudzoziemców do pracy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wczasy all inclusive w październiku. Gdzie warto wybrać się jesienią?

Październik to idealny moment na wczasy all inclusive – ceny wyjazdów są już znacznie obniżone, w kurortach nie ma tłumów, a w wielu miejscach jest nadal przyjemnie ciepło. Gdzie zatem

Wiadomości 0 Comments

Wymiana walut online staje się coraz popularniejsza

Szacuje się, że wartość obrotów w internetowych kantorach wyniosła w 2015 roku blisko 30 mld zł. Branża rosła w tempie ponad 20 proc. Choć w tym roku dynamika może być nieco mniejsza, to przedstawiciele

Wiadomości 0 Comments

Ceny ropy naftowej w najbliższych miesiącach mogą się mocno wahać

Wysoka produkcja ropy naftowej i konflikty polityczno-gospodarcze między największymi producentami i odbiorcami tego surowca będą oddziaływać na jego ceny w nadchodzących miesiącach. Inwestorów czekają nerwowe miesiące, bo trudno oszacować wagę wpływu poszczególnych czynników,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post