Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?

Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na obsługę księgowości poprzez zewnętrzną firmę. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, jednak niesie ze sobą również pewne ryzyko. Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Dla kogo biuro rachunkowe?

Zewnętrzna obsługa rachunkowości stała się w dzisiejszych czasach normalnym, sprawdzonym rozwiązaniem. Biura rachunkowe we Wrocławiu, Warszawie i innych dużych miastach są jednocześnie branżą na tyle prężną, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się ukryć, że zwłaszcza w dobie mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnienia takie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystnym. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić przede wszystkim dużo czasu, który w innym przypadku należałoby poświęcić nie tylko na rozliczanie ksiąg, lecz także na zgłębianie zawiłości prawa podatkowego i zapoznawanie się z przepisami.

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Z drugiej strony, decydując się na księgowy outsourcing, ponosimy nie tylko jego koszty finansowe. Do nich należy doliczyć również ewentualną odpowiedzialność przed urzędem skarbowym, którą w przypadku niejasności i niedopatrzeń ponosić będzie w pierwszej kolejności przedsiębiorca. Podpowiadamy, że im większe biuro, mające „pod sobą” więcej klientów, tym mniej usług dodatkowych będzie mogło ci zaoferować. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniej firmy zajmującej się księgowością?

Po pierwsze: certyfikat Ministerstwa Finansów

Podczas dobierania odpowiedniego biura powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zabezpieczeń, w jakie wyposaża ono swoje usługi. Najbardziej obiektywnym wyznacznikiem jakości jest w tym przypadku certyfikat księgowości wystawiany przez Ministerstwo Finansów, jednak od roku 2014 posiadanie go nie jest konieczne. Dobrze jednak, by nasz księgowy był w jego posiadaniu – stanowi to rękojmię ukończenia studiów kierunkowych, co za tym idzie, posiadania odpowiednich kompetencji.

Po drugie: polisa OC

Niezbędne do prowadzenia biura jest natomiast posiadanie polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którą każde rzetelne biuro musi zabezpieczać swoje usługi. Tego typu ubezpieczenie stanowi ochronę klienta przed ewentualnymi błędami ze strony biura. Warto przy tym sprawdzić, czy OC obejmuje również czynności nieobowiązkowe, takie jak np. rozliczenia ZUS. W takim wypadku będzie można ubiegać się o ewentualne odszkodowanie również w przypadku błędów na tych polach.

Po trzecie: szybkie wsparcie

Chociaż wydaje się to oczywiste, podczas poszukiwań biura często o tym punkcie można zapomnieć. Przed podjęciem współpracy warto zatem sprawdzić nie tylko zakres świadczonych usług i opinie innych klientów, ale także tak prozaiczne fakty, jak godziny obsługi interesantów i gotowość do pracy po godzinach. Do tego polecanym jest, by skorzystać z usług biura, które większość prac prowadzi z wykorzystaniem internetu.  Księgowość online prowadzi interaktywne biuro rachunkowe Podatkomat. Dokładny zakres świadczonych usług można znaleźć tutaj: Podatkomat – biuro rachunkowe Wrocław. Dzięki temu oszczędzamy zarówno na kosztach transportu ksiąg, jak również na czasie potrzebnym do przykładowego wysłania faktur: droga elektroniczna jest w tym przypadku drogą najszybszą.

Po czwarte: cena a jakość

Gdy poszukujemy dobrego biura, kryterium ceny powinno być tylko jednym z nich. Zanim więc podejmiemy decyzję, dobrze jest dopytać, jakie konkretnie usługi wchodzą w zakres oferowanej przez biuro ceny. I tak, sporo biur nie prowadzi rozliczenia na podstawie ewidencji przychodów w ramach „pakietu podstawowego”. Do tego warto też skorzystać z usług firmy księgowej, która będzie w stanie reprezentować twoje przedsiębiorstwie przed fiskusem czy ZUS-em w razie kontroli.

Previous Rok 2018 powinien przynieść ulgę frankowiczom
Next Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców

Może to Ci się spodoba

Surowe kary za zmianę menu w barze

Właściciel baru, który samowolnie rozszerzył profil swojej działalności grożą surowe sankcje ze strony Sanepidu. Ile może kosztować zlekceważenie decyzji o zatwierdzeniu zakładu? Właściciele barów często ulegają pokusie urozmaicenia posiłków serwowanych

Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału

Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym

Jak wybrać dobrego kuriera?

Korzystanie z przesyłek kurierskich to wygoda dla odbiorcy jak i nadawcy. Możemy bowiem zamówić kuriera, który odbierze paczkę z naszego mieszkania czy biura i dostarczy ją pod wskazany adres. To

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post