Czy i dlaczego warto studiować filologię?

Czy i dlaczego warto studiować filologię?

Filologia – niezależnie czy angielska, germańska czy jakakolwiek inna – wciąż cieszy się nieustanną popularnością wśród kierunków wybieranych przez młodych abiturientów. Dlaczego tak się dzieje? Bez wątpienia jednym z powodów, dla którego wiele osób decyduje się na studia filologiczne, jest narastająca globalizacja. I wszystko, co z nią związane.

Żyjemy w globalnej wiosce

Marshall McLuhan stworzył w latach 60. XX w. pojęcie, które wiernie oddaje to, jak obecnie wygląda świat. Chodzi oczywiście o termin „globalna wioska”. Mimo, że żyjemy w różnych częściach planety, na różnych kontynentach i posługujemy się zupełnie różnymi językami, to ludzkość wciąż powoli zbliża się do siebie i zaczyna poddawać podobnym wzorcom. Globalna wymiana myśli, wartości i oczywiście  towarów, nieustannie ma miejsce. Jak to jednak łączy się ze studiowaniem filologii? Otóż aby wymiana była możliwa, potrzebne jest porozumiewanie się w odpowiednim języku. Za międzynarodowy język uznawany jest angielski (stąd tak wiele osób wybiera właśnie anglistykę), jednak nie w każdym zakątku świata mieszkańcy swobodnie się nim posługują. Dobrym przykładem jest choćby Ameryka Południowa, gdzie mieszkańcy w większości posługują się na co dzień językiem hiszpańskim. I niekoniecznie kwapią się do nauki jakiegokolwiek innego języka obcego.

Filolodzy potrzebni od zaraz

Aby wymiana – zwłaszcza handlowa – przebiegała sprawnie, w wielu firmach potrzebne są osoby, które biegle posługują się danym językiem, a dodatkowo – znają i rozumieją kulturę danego kraju. Taka kompleksowa wiedza znacząco ułatwia prowadzenie interesów. Kompetentny filolog ustrzeże firmę przed popełnieniem błędu w kontaktach z przedstawicielami innego kraju i tym samym – innej kultury. A wbrew pozorom zdarza się to bardzo często.

Absolwenci filologii nie powinni zatem mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w międzynarodowych firmach (lub chociażby firmach zajmujących się w jakimś stopniu wymianą usług lub towarów z innymi krajami). Osoby znające biegle język i kulturę danego kraju mogą zostać także nauczycielami i prywatnymi korepetytorami, lub prowadzić kursy dla osób chcących poznać konkretny język. A warto pamiętać, że ze względu na silny trend związany z podróżowaniem, chętnych do nauki różnych języków obcych nie brakuje.

Filologię obcą można studiować m.in. w specjalnie przygotowanych szkołach filologicznych, takich jak Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu. Z ofertą uczelni i jej zaletami można zapoznać się na stronie https://www.wsf.edu.pl/o-uczelni,uczelnia_przyjazna_studentom.xml.

Artykuł sponsorowany.

Previous Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?
Next Kredyty Internetowe coraz chętniej udzielane przez banki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek komputerów skurczył się o ok. 10 proc. w I półroczu 2018 roku. Najprostsze laptopy tracą na rzecz smartfonów

Klienci mają coraz większe wymagania względem komputerów. Te z wysokiej klasy procesorami, rozbudowaną pamięcią RAM, pamięcią flash i hybrydowymi dyskami twardymi sprzedają się coraz lepiej. Rośnie też rynek komputerów premium i przeznaczonych dla graczy.

Wiadomości 0 Comments

Hosting w chmurze – wygoda i oszczędność

Aby zaistnieć z własnym biznesem niezbędne jest wykupienie oprócz przestrzeni biurowej, także tej wirtualnej. Technologia chmury stała się ostatnio bardzo popularna i dla większości użytkowników sieci to już codzienność. Nie

Wiadomości 0 Comments

Prezesi polskich firm nie doceniają mediów społecznościowych

Zaledwie 30 proc. szefów polskich firm korzysta z LinkedIna, a swój profil na Twitterze ma tylko 5 proc. z nich – wynika z sierpniowego raportu ECCO International Communications Network. Prezesi nie dostrzegają jeszcze, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post