Czy i dlaczego warto studiować filologię?

Czy i dlaczego warto studiować filologię?

Filologia – niezależnie czy angielska, germańska czy jakakolwiek inna – wciąż cieszy się nieustanną popularnością wśród kierunków wybieranych przez młodych abiturientów. Dlaczego tak się dzieje? Bez wątpienia jednym z powodów, dla którego wiele osób decyduje się na studia filologiczne, jest narastająca globalizacja. I wszystko, co z nią związane.

Żyjemy w globalnej wiosce

Marshall McLuhan stworzył w latach 60. XX w. pojęcie, które wiernie oddaje to, jak obecnie wygląda świat. Chodzi oczywiście o termin „globalna wioska”. Mimo, że żyjemy w różnych częściach planety, na różnych kontynentach i posługujemy się zupełnie różnymi językami, to ludzkość wciąż powoli zbliża się do siebie i zaczyna poddawać podobnym wzorcom. Globalna wymiana myśli, wartości i oczywiście  towarów, nieustannie ma miejsce. Jak to jednak łączy się ze studiowaniem filologii? Otóż aby wymiana była możliwa, potrzebne jest porozumiewanie się w odpowiednim języku. Za międzynarodowy język uznawany jest angielski (stąd tak wiele osób wybiera właśnie anglistykę), jednak nie w każdym zakątku świata mieszkańcy swobodnie się nim posługują. Dobrym przykładem jest choćby Ameryka Południowa, gdzie mieszkańcy w większości posługują się na co dzień językiem hiszpańskim. I niekoniecznie kwapią się do nauki jakiegokolwiek innego języka obcego.

Filolodzy potrzebni od zaraz

Aby wymiana – zwłaszcza handlowa – przebiegała sprawnie, w wielu firmach potrzebne są osoby, które biegle posługują się danym językiem, a dodatkowo – znają i rozumieją kulturę danego kraju. Taka kompleksowa wiedza znacząco ułatwia prowadzenie interesów. Kompetentny filolog ustrzeże firmę przed popełnieniem błędu w kontaktach z przedstawicielami innego kraju i tym samym – innej kultury. A wbrew pozorom zdarza się to bardzo często.

Absolwenci filologii nie powinni zatem mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w międzynarodowych firmach (lub chociażby firmach zajmujących się w jakimś stopniu wymianą usług lub towarów z innymi krajami). Osoby znające biegle język i kulturę danego kraju mogą zostać także nauczycielami i prywatnymi korepetytorami, lub prowadzić kursy dla osób chcących poznać konkretny język. A warto pamiętać, że ze względu na silny trend związany z podróżowaniem, chętnych do nauki różnych języków obcych nie brakuje.

Filologię obcą można studiować m.in. w specjalnie przygotowanych szkołach filologicznych, takich jak Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu. Z ofertą uczelni i jej zaletami można zapoznać się na stronie https://www.wsf.edu.pl/o-uczelni,uczelnia_przyjazna_studentom.xml.

Artykuł sponsorowany.

Previous Co piąty hodowca to przedstawiciel młodego pokolenia
Next Branża zarządzania wierzytelnościami na legislacyjnej karuzeli

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jakie bazy danych możemy tworzyć poprzez program Taxomatic i w jaki sposób?

Program Taxomatic pojawił się na rynku po to, by ułatwiać prowadzenie księgowości firmom, które chcą to robić na własną rękę. Okazuje się, że narzędzie może być również bardzo przydatne w

Wiadomości

Mobile, omnichannel i… jak będziemy płacić online?

Płatności mobilne, omnichannel, optymalizacja konwersji i współpraca z sieciami handlowymi. Te wyzwania stoją przed wiodącymi spółkami obsługującymi płatności online. Z czego wynikają takie kierunki rozwoju branży płatności online? Branża e-Commerce

Wiadomości 0 Comments

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych może uniknąć dalszych podwyżek cen

Kierowcy mocno odczuli ubiegłoroczne podwyżki cen obowiązkowych polis OC. W niektórych przypadkach wzrosty sięgały nawet kilkuset procent. Eksperci firmy Marsh Polska podkreślają, że w tym roku raczej nie spodziewają się odwrócenia tego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post