Czy wciąż warto oszczędzać na lokatach?

Czy wciąż warto oszczędzać na lokatach?

Każdy, kto śledzi rynek lokat bankowych, zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że ten typ produktu nie jest w obecnych czasach już tak opłacalny, jak kiedyś – dziś można mówić o naprawdę dobrej ofercie przy oprocentowaniach rzędu 4-5% w skali roku, podczas gdy jeszcze kilka lat temu znakomita większość banków oferowała oprocentowania oscylujące wokół 7-8%. Czy taka radykalna zmiana oznacza jednak, że dziś nie warto już inwestować w lokaty i trzeba znaleźć jakąś dla nich alternatywę?

accountant with abacus

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zamrażanie środków na lokatach rzeczywiście się już nie opłaca, ale to pozory – oczywiście najprawdopodobniej na żadnej współczesnej lokacie nie zarobimy tyle, ile dałoby się zarobić kiedyś, ale nadal się one opłacają. Problem polega na tym, by znaleźć ofertę, której koszty nie zniwelują potencjalnych zysków: nie zawsze oferta z atrakcyjnie wyglądającym oprocentowaniem jest najlepsza na rynku, o czym (zwykle po fakcie) przekonał się już niejeden klient.

W poszukiwaniu dobrej oferty lokat pomocnym narzędziem będzie internetowa porównywarka lokat – dzięki takiemu narzędziu w bardzo łatwy sposób określimy nasze wymagania względem lokaty, a aplikacja dopasuje wyświetlane wyniki do wprowadzonych przez nas parametrów, co ułatwi nam wybór konkretnej oferty. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że i tutaj należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej byłoby skorzystać z jakiejś porównywarki niezależnej, umożliwiającej sortowanie wyników według przynajmniej kilku kryteriów (także niezależnych) – dobrym przykładem tego typu narzędzia jest porównywarka lokat dostępna na portalu rynkuj.pl.

Podstawową jej zaletą jest to, że analizuje oferty wszystkich banków w Polsce, a prezentowana na niej lista wyników i miejsce każdego z 34 banków jest uzależnione wyłącznie od stopnia dopasowania danej oferty do wprowadzonych wcześniej kryteriów wyszukiwania. Ponadto rynkuj.pl postawiło sobie za cel informowanie swych użytkowników o absolutnie wszystkich opłatach związanych z danym produktem (w tym przypadku z lokatą), nawet takich, które są skrzętnie ukryte w zakamarkach umowy. Dzięki temu nie ma możliwości, byśmy zostali zaskoczeni jakąś ni stąd, ni zowąd naliczającą się opłatą, o której istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. I to właśnie jest klucz do dobrej inwestycji oraz odpowiedź na postawione w tytule pytanie: wybrana przez nas lokata nie musi mieć najwyższego oprocentowania, ważne, żeby miała najniższe koszty, bo dzięki temu zarobimy więcej – lokaty cały czas się opłacają, trzeba tylko mądrze w nie inwestować.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Frontem do światowego klienta
Next Jak wybrać dobrego kuriera?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polski rynek gier notuje nieprzerwane wzrosty

Wartość polskiego rynku gier jest wyceniana na 1,85 mld zł, a Polska zajmuje pod tym względem 23. miejsce na świecie. Rodzime produkcje mają za granicą coraz szersze grono odbiorców, a

Wiadomości 0 Comments

Państwa coraz mocniej ingerują w gospodarkę

W Polsce ingerencja państwa widoczna jest najbardziej na rynku finansowym, energetycznym i farmaceutycznym. Z kolei branże regulowane w najmniejszym stopniu to handel i motoryzacja – wynika ze wspólnego raportu DNB Bank Polska i firmy

Wiadomości 0 Comments

Rewitalizacja szansą dla wielu polskich miast

Prawidłowo przeprowadzona rewitalizacja może pobudzić do życia dany obszar miasta, zwiększyć jego atrakcyjność inwestycyjną i poprawić jakość życia mieszkańców – podkreślają eksperci Deloitte. To jednak wymaga od władz samorządów nie tylko przemyślanej

3 komentarze

 1. Bijek
  Wrzesień 23, 21:20 Reply
  Ja trzymam na lokacie jakieś "zaskórniaczki" i sumka rośnie. Przyznam, że nie jest to dużo, ale na rok za nic to jest dość dobra opcja która bardzo mnie cieszy i czasem pomaga.
 2. kapix
  Wrzesień 24, 21:48 Reply
  Lokata to bardzo dobry wymysł i ja polecam inwestować tam czasem. Dla niektórych będą to grosze, a dla innych dość dużo, więc chyba warto. Trzeba najpierw znaleźć dobry bank z dobrym "%".
 3. kasiek66
  Kwiecień 13, 11:20 Reply
  Według mnie lokata jest dla każdego kto ma jakieś oszczędności i chce zainwestować z pewnym zyskiem :) Np w BOŚ bank jest nowa lokata e-lokata na plusie w której wystarczy mieć tysiąc złotych i można otworzyć lokatę. Gorąco polecam :)

Zostaw odpowiedź