Czy zatrudniony może pracować w święta?

Czy zatrudniony może pracować w święta?

Święta ustawowo wolne od pracy powinny być równoznaczne z dniem wolnym dla każdego pracownika. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa chce otworzyć swój biznes może to zrobić, jednak musi samodzielnie objąć stanowisko pracy (np. musi być sprzedawcą w sklepie).

Teoretycznie w dni świąteczne powinny być zamknięte wszystkie placówki i formy masowego zatrudnienia. Decyzję taką podejmuje właściciel lub kierownik. Czasami zdarzają się biznesy, które musza być czynne całą dobę. Wówczas praca powinna być dobrowolna, dodatkowo finansowana lub wymienna na wybrane świadczenia.

Dni wolne od pracy nie dotyczą pracowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem i życiem ludzi lub muszą pełnić dyżury nieustannie (np. ratownicy medyczni, policjanci, strażacy, ochroniarze). Jednak praca w święto musi być odpowiednio opłacona i wiązać się np. z dodatkowym dniem wolnym.

Żaden pracodawca nie ma prawa, aby zmusić zatrudnionego do pracy w dzień wolny ustawowo. Przede wszystkim dlatego, że tak stanowią przepisy ustawy o ochronie praw pracowniczych, a dodatkowo działania takie są surowo karane.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Pensja za nierzetelne wykonywanie obowiązków
Next Jak z powodzeniem kierować biurem rachunkowym?

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 5 komentarzy

Jak powinna wyglądać rzetelna rozmowa kwalifikacyjna?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na wskazane stanowisko, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i kwalifikacji zależy od umownych oczekiwań przełożonego. Wiele pytań i schematów pojawia się bardzo często.

Zatrudnienie 2 komentarze

Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Niedoświadczony właściciel małej firmy często prowadzi swoją działalność gospodarczą samodzielnie. W początkowej fazie jest w stanie sam załatwiać wszystkie sprawy i nawet dobrze sobie radzi. Jednak wraz z rozwojem nowego

Wynagrodzenie 0 Comments

Wypłata w walucie obcej – czy to możliwe?

Wypłacanie honorarium za wykonywaną pracę to obowiązek każdego pracodawcy i prawo każdego pracownika. Powinno być wypłacane systematycznie, według ustaleń zawartych w umowie. Oprócz tego wynagrodzenie musi być przekazywane w walucie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post