Czy zatrudniony może pracować w święta?

Czy zatrudniony może pracować w święta?

Święta ustawowo wolne od pracy powinny być równoznaczne z dniem wolnym dla każdego pracownika. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa chce otworzyć swój biznes może to zrobić, jednak musi samodzielnie objąć stanowisko pracy (np. musi być sprzedawcą w sklepie).

Teoretycznie w dni świąteczne powinny być zamknięte wszystkie placówki i formy masowego zatrudnienia. Decyzję taką podejmuje właściciel lub kierownik. Czasami zdarzają się biznesy, które musza być czynne całą dobę. Wówczas praca powinna być dobrowolna, dodatkowo finansowana lub wymienna na wybrane świadczenia.

Dni wolne od pracy nie dotyczą pracowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem i życiem ludzi lub muszą pełnić dyżury nieustannie (np. ratownicy medyczni, policjanci, strażacy, ochroniarze). Jednak praca w święto musi być odpowiednio opłacona i wiązać się np. z dodatkowym dniem wolnym.

Żaden pracodawca nie ma prawa, aby zmusić zatrudnionego do pracy w dzień wolny ustawowo. Przede wszystkim dlatego, że tak stanowią przepisy ustawy o ochronie praw pracowniczych, a dodatkowo działania takie są surowo karane.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Pensja za nierzetelne wykonywanie obowiązków
Next Jak z powodzeniem kierować biurem rachunkowym?

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 1Comments

Niepełnosprawność a kariera zawodowa

Niepełnosprawność to niesprawność fizyczna lub psychiczna, który utrudnia zwyczajne funkcjonowanie. Od czasu do czasu w spełnianiu prostych obowiązków potrzebne jest wsparcie osób trzecich. Czy niepełnosprawność blokuje rozwój zawodowy? W zgodzie

Zatrudnienie 0 Comments

Czy zbieranie notatek służbowych jest konieczne?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest rzetelna ocena swoich podwładnych oraz poprawa efektywności pracy. Jeśli zatrudniony wykazuje zachowania niezgodne z przyjętymi zasadami może sporządzić notatkę służbową, która uwypukla i rejestruje błędy pracownika.

Zatrudnienie 0 Comments

Jakie są cechy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy?

W przypadku zaistnienia stosunku prawnego pomiędzy dwoma podmiotami mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. Przez jego powstanie pracownik zobowiązuje się do wypełniania określonej pracy na rzecz pracodawcy w miejscu i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post