Czym jest Candidate Experience?

Czym jest Candidate Experience?

Employer Branding (świadome budowanie wizerunku firmy) zaowocowało pojawieniem się w branży HR nowego pojęcia jakim jest Candidate Experience. Pojęcie to na polskim rynku jest jeszcze pewnego rodzaju nowością, ale wkracza coraz śmielej do działów HR. Pod tym angielskojęzycznym pojęciem kryje się doświadczenie kandydatów, które zdobyli podczas procesu rekrutacji.

Dla wizerunku firmy

Candidate Experience jest niezwykle istotne. Może sprawić, że będzie to wizerunek pozytywny lub wręcz przeciwnie. Czego dotyczy Candidate Experience?Candidate Expercience jest ważny nie tylko dla osób, które poszukują pracy, ale także dla pracodawców. Candidate Experience – czym jest i jak go mierzyć tak naprawdę wie bardzo mało osób. W tłumaczeniu na język polski można powiedzieć, że Candidate Experience to suma doświadczeń, opinii i wrażeń kandydata, którą wyniósł on z procesu rekrutacji. Określenie to obejmuje zarówno rozmowę kwalifikacyjną, jak też każdą formę kontaktu z daną firmą. Znacznie ma więc zarówno pierwszy z nią kontakt poprzez przeczytanie ogłoszenia rekrutacyjnego jak i podjęcie decyzji o aplikowaniu. Przedsiębiorcy powinni więc pamiętać, że kandydaci na dane stanowisko oceniają procesy rekrutacyjne, w których brali udział.

Jakie znaczenie ma Candidate Experience?

Dotychczas większość pracodawców oraz usługodawców lekceważyło wrażenie, które wynosiły z procesu rekrutacyjnego kandydaci do pracy. Obecnie sytuacja ta zaczyna ulegać zmianie. Na pewno do zmiany ich postawy przyczyniły się media społecznościowe. Kandydaci dzielą się swoimi pozytywnymi lub negatywnymi opiniami w mediach społecznościowych; informacje o danej firmie rozchodzą się więc bardzo szybko i do tego docierają do bardzo szerokiego grona użytkowników. Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że duża liczba negatywnych opinii na ich temat może w przyszłości bardzo mocno utrudnić im rekrutację nowych pracowników. Firma, której wizerunek jest negatywny zacznie wiele tracić w oczach potencjalnych klientów, a to oznacza dla niej mniejsze zyski.

Co zrobić, aby Candidate Experience było pozytywne?

Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że kandydaci bardzo źle oceniają firmy, od których na poszczególnych etapach rekrutacji nie otrzymują informacji zwrotnej. Aby to zmienić wystarczy tylko wysłać dwa mejle: pierwszego z informacją, że aplikacja została otrzymana oraz drugiego z informacją o tym, że proces rekrutacji został zakończony. Osoby odpowiedzialne za rekrutację w danej firmie powinny wiedzieć, że odrzuceni kandydaci bardzo doceniają fakt, iż zostali o tym fakcie poinformowani.Przybywa w naszym kraju firm, które decydują się badać opinie kandydatów aplikujących na dane stanowisko. W badaniu tych opinii najlepiej sprawdzają się ankiety. Pracodawcy zaczynają bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, iż opinia o procesie rekrutacji przekłada się na wizerunek firmy. Firma, która zaniedba Candidate Experience może wizerunkowo bardzo wiele straci. Utrata dobrego wizerunku sprawi, że firma zacznie notować straty finansowe.

Previous Użytkowanie kluczy dynamometrycznych
Next CBD – czym różni się od THC, legalność, działanie

Może to Ci się spodoba

Huawei chce być liderem polskiego rynku smartfonów

W ciągu najbliższych kilku lat Huawei chce zostać liderem polskiego rynku smartfonów. W tej chwili, po trzech latach ekspansji na polskim rynku, ma w nim blisko 25-proc. udział i szybko nadrabia dystans

Europejskie i polskie firmy rzadko pozyskują finansowanie z rynków kapitałowych

Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego ma pobudzić inwestycje firm poprzez większy dostęp do finansowania. Dziś w Europie 20 proc. finansowania pochodzi z rynku kapitałowego, a pozostała część z banków. W USA proporcje są odwrotne.

85 proc. firm widzi wpływ jakości obsługi na wyniki finansowe

Ponad dwie trzecie konsumentów może się stać lojalnymi klientami dzięki pozytywnym doświadczeniom z zespołem obsługi. Podobny odsetek stwierdza, że zła obsługa może być przyczyną rezygnacji z usług czy produktów danej firmy. Żółte

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post