Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy „KRS”?

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy „KRS”?

Krajowy Rejestr Sądowy zajmuje się gromadzeniem informacji o przedsiębiorstwach, stowarzyszeniach, fundacjach i podmiotach zadłużonych. Został powołany ponad 12 lat temu i sprawnie działa do dziś. W jakim celu stosuje się taki rejestr i kto się tym zajmuje?

KRS jest kierowany przez sądy rejonowe oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Gromadzą one informacje dotyczące (wymienionych wyżej) podmiotów gospodarczych. Do ich obowiązków należy rejestracja nowych oraz kontrolowanie już zapisanych. Sądy mają charakter miejscowy i zajmują się działaniem na wyznaczonym obszarze. W Polsce jest kilkanaście sądów rejonowych, które posiadają określone terytorium pracy.

Funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego opiera się na zapisywaniu i gromadzeniu wszystkich danych oraz wykrywaniu ewentualnych nadużyć.

Rejestracja działalności gospodarczej w KRS jest elementem koniecznym w procesie zakładania przedsiębiorstwa. Przede wszystkim dlatego, że każda nowa firma musi być wpisana i monitorowana. W przypadku zadłużeń lub ciągłych spóźnień w opłatach może dojść do przekazania tej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to zgodne z prawem i zdarza się bardzo często.

Poza tym dostęp do rejestru ma każdy, ponieważ zawiera podstawowe wiadomości o firmach oraz wysokości możliwego zadłużenia.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Czym jest REGON? - Zakładanie firmy
Next Błędy podczas zawierania umowy o dzieło

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 0 Comments

Czy zatrudniony może pracować w święta?

Święta ustawowo wolne od pracy powinny być równoznaczne z dniem wolnym dla każdego pracownika. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa chce otworzyć swój biznes może to zrobić, jednak musi samodzielnie objąć stanowisko pracy

Zatrudnienie 0 Comments

Czy w ogłoszeniach o pracę znajdziemy ograniczenia wiekowe kandydatów?

Osoby bez pracy szukające zatrudnienia starają się zaprezentować swoją postawę jak najlepiej. Niestety są pewne kwestie, na które nie mamy wpływu. Należy do nich preferowany wiek przyszłego pracobiorcy. W zasadzie

Pracodawca i pracownik – trudna sztuka kompromisu

Strony być może mają dobrą wolę, ale nie potrafią negocjować. Od razu wykładają karty na stół i maksymalizują żądania – mówi prof. Janusz Czapiński. Kto z kim prowadzi negocjacje? Pierwszy poziom,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post