Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy „KRS”?

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy „KRS”?

Krajowy Rejestr Sądowy zajmuje się gromadzeniem informacji o przedsiębiorstwach, stowarzyszeniach, fundacjach i podmiotach zadłużonych. Został powołany ponad 12 lat temu i sprawnie działa do dziś. W jakim celu stosuje się taki rejestr i kto się tym zajmuje?

KRS jest kierowany przez sądy rejonowe oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Gromadzą one informacje dotyczące (wymienionych wyżej) podmiotów gospodarczych. Do ich obowiązków należy rejestracja nowych oraz kontrolowanie już zapisanych. Sądy mają charakter miejscowy i zajmują się działaniem na wyznaczonym obszarze. W Polsce jest kilkanaście sądów rejonowych, które posiadają określone terytorium pracy.

Funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego opiera się na zapisywaniu i gromadzeniu wszystkich danych oraz wykrywaniu ewentualnych nadużyć.

Rejestracja działalności gospodarczej w KRS jest elementem koniecznym w procesie zakładania przedsiębiorstwa. Przede wszystkim dlatego, że każda nowa firma musi być wpisana i monitorowana. W przypadku zadłużeń lub ciągłych spóźnień w opłatach może dojść do przekazania tej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to zgodne z prawem i zdarza się bardzo często.

Poza tym dostęp do rejestru ma każdy, ponieważ zawiera podstawowe wiadomości o firmach oraz wysokości możliwego zadłużenia.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Czym jest REGON? - Zakładanie firmy
Next Błędy podczas zawierania umowy o dzieło

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 4 komentarze

Czy należy się bać rozmowy kwalifikacyjnej?

W zasadzie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na określone stanowisko, proponuje rozmowę kwalifikacyjną. Metoda weryfikowania wiedzy i umiejętności uzależniona jest od prywatnych zastrzeżeń właściciela. Część pytań i zadań pojawia się

Zatrudnienie 0 Comments

Wady i zalety zatrudnienia niepracowniczego

W związku z nieustannymi zmianami na rynku pracy przedsiębiorcy i kandydaci usiłują odszukać najlepsze rozwiązania i wygodny sposób zatrudnienia. Dużym zaufaniem obdarza się umowy o pracę, bowiem dają stabilizację i

Pracować wbrew bezrobociu

Bezrobocie w naszym kraju jest poważnym problemem społecznym. Urzędy pracy każdego dnia rejestrują nowych bezrobotnych bez względu na wiek, płeć i wykształcenie. Poszukiwania pracy okazują się bardzo trudne, a udaje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post