Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy „KRS”?

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy „KRS”?

Krajowy Rejestr Sądowy zajmuje się gromadzeniem informacji o przedsiębiorstwach, stowarzyszeniach, fundacjach i podmiotach zadłużonych. Został powołany ponad 12 lat temu i sprawnie działa do dziś. W jakim celu stosuje się taki rejestr i kto się tym zajmuje?

KRS jest kierowany przez sądy rejonowe oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Gromadzą one informacje dotyczące (wymienionych wyżej) podmiotów gospodarczych. Do ich obowiązków należy rejestracja nowych oraz kontrolowanie już zapisanych. Sądy mają charakter miejscowy i zajmują się działaniem na wyznaczonym obszarze. W Polsce jest kilkanaście sądów rejonowych, które posiadają określone terytorium pracy.

Funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego opiera się na zapisywaniu i gromadzeniu wszystkich danych oraz wykrywaniu ewentualnych nadużyć.

Rejestracja działalności gospodarczej w KRS jest elementem koniecznym w procesie zakładania przedsiębiorstwa. Przede wszystkim dlatego, że każda nowa firma musi być wpisana i monitorowana. W przypadku zadłużeń lub ciągłych spóźnień w opłatach może dojść do przekazania tej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to zgodne z prawem i zdarza się bardzo często.

Poza tym dostęp do rejestru ma każdy, ponieważ zawiera podstawowe wiadomości o firmach oraz wysokości możliwego zadłużenia.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Czym jest REGON? - Zakładanie firmy
Next Błędy podczas zawierania umowy o dzieło

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 0 Comments

Kto może ubiegać się o dodatek dla niepełnosprawnych pracobiorców?

W 2013 roku biznesmeni mogą ubiegać się o zapomogę dla niepełnosprawnych podwładnych. Istnieje jednak jedna zasada: wynagrodzenie musi być przelewane bezpośrednio na rachunek bankowy pracobiorcy. Jeśli właściciel zakładu pracy przekaże

Kadry 1Comments

Albo przywrócenie do pracy albo odszkodowanie – te opcje nie idą w parze

Zdaniem Sądu Najwyższego nie ma możliwości żądania przywrócenia do pracy i jednocześnie wypłaty odszkodowania. Te roszczenia wzajemnie się wykluczają. Sprawa, w której głos zabrali sędziowie SN dotyczyła pracownicy zwolnionej z

CV – pierwszy krok do wymarzonej pracy

Większość z nas marzy o znalezieniu pracy, która dawałaby nam satysfakcję oraz pozwoliłaby cieszyć się stabilnością finansową. O tym, że nie jest to proste, z pewnością przekonał się niejeden z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post