Czym jest SAP? Fakty, o których nie miałeś pojęcia

Czym jest SAP? Fakty, o których nie miałeś pojęcia

W teorii zarządzania wiele uwagi poświęca się nowym technologiom. By skutecznie konkurować na rynku, pozyskiwać nowych klientów, trzeba działać z rozmachem. Dostęp do aktualnych i rzetelnych danych oraz umiejętność szybkiej ich interpretacji jest często podstawą podejmowania różnych biznesowych decyzji, które mają określone konsekwencje finansowe. Wsparciem dla decydentów jest korzystanie z systemów wspomagających zarządzanie, wśród których jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest system SAP. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

SAP jest firmą, która powstała w Niemczech w 1972 roku. Niemal od początku działalności wyznacza kierunki rozwoju branży i wprowadza na rynek nowe, innowacyjne rozwiązania. Obecnie zatrudnia ponad 75 tys. pracowników w różnych krajach, notując roczne obroty w wysokości 17, 5 miliarda euro. Prawie 300 tys. klientów w 190 krajach najdobitniej świadczy o globalnej skali działania spółki. Pod względem kapitalizacji jest to trzecia co do wielkości firma produkująca software na świecie. Dlaczego rozwiązanie zaproponowane przez powstałą w dobie “przedinternetowej” firmę nadal jest tak aktualne?

Co daje SAP?

Tyle można wyczytać z oficjalnych komunikatów. By uzmysłowić sobie, jak popularne są to rozwiązania i co to jest system SAP, warto przyjrzeć się nieco innym faktom. O sile marki i konieczności wsparcia ze strony systemów wspomagających zarządzanie świadczy to, że np. to klienci SAP dostarczają aż 65% światowej produkcji telewizorów. Linie produkcyjne opuszcza codziennie ponad 77 tys. samochodów, których producenci także korzystają z podobnych rozwiązań. Zasięgiem produktów SAP objęta jest nieprawdopodobna liczba 800 milionów ludzi, którym żyje się łatwiej i zdrowiej. System SAP kojarzony jest z największymi przedsiębiorstwami. I choć rzeczywiście z tego rozwiązania korzystają liderzy różnych branż, to produkty SAP można z powodzeniem wykorzystać również w średnich i małych przedsiębiorstwach – mówi Piotr Pudelski, dyrektor konsultingu w firmie Itelligence, która jest wieloletnim partnerem SAP.

Wsparcie dla największych

SAP Business ByDesign skierowany jest do przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 500 pracowników z przewidywaną liczbą użytkowników od 50 do 500. Jest dostępny w 8 wersjach językowych i funkcjonuje z powodzeniem w ponad 50 krajach. Jest to system dedykowany dla firm z sektora produkcji, usług, handlu i obejmuje wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa umożliwiając identyfikację i pogłębioną analizę najważniejszych wskaźników biznesowych i finansowych.

… i dla mniejszych

Z kolei SAP Business One przeznaczony jest dla najmniejszych firm, od 10 do 100 pracowników. Korzysta z niego aż 45 tys. przedsiębiorstw, z grupą od 5 do 10 użytkowników. Ta wersja jest dostępna z 27 wersjach językowych, w 150 krajach. Ten produkt jest dostępny u ponad 500 międzynarodowych partnerów SAP, którzy są odpowiedzialni za jego sprzedaż. SAP Business One obejmuje moduły niezbędne do codziennego funkcjonowania: zakupy, dystrybucję, gospodarkę magazynową, obsługę klienta i finanse.

Rozwiązania dla każdej branży

SAP to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej branży. Dlaczego? To w końcu rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które mają określone wymagania ze względu na specyfikę swojej branży i rodzaj własnej działalności. Rozwiązanie to wykorzystuje tzw. najlepsze praktyki biznesowe, które pokrywają nawet do 80% potrzeb związanych z wdrożeniem dla danej branży. Są to gotowe, sprawdzone rozwiązania typowe dla danego sektora, które nie wymagają tworzenia dla każdej z firm z osobna.

Potwierdzone kompetencje…

Gdzie i jak znaleźć dobrych pracowników znających się na systemie? W każdej firmie myślącej o wdrożeniu SAP, bądź już korzystającej z tych rozwiązań nie powinno zabraknąć specjalistów technicznych z praktyczną wiedzą, jak działają poszczególne aplikacje, jak je wdrażać, konfigurować i instalować. Tu z pomocą przychodzi nam dostawca oprogramowania, który szkoli, egzaminuje i w konsekwencji wydaje certyfikaty SAP. Certyfikaty SAP są formalnym, niezależnym i ujednoliconym potwierdzeniem, że pracownik (zarówno na poziomie administratora, jak i zarządzającego projektem) posiada konkretną wiedzę i umiejętności w ramach danego obszaru systemu. Niekiedy przedsiębiorcy, nie chcąc ponosić kosztów związanych z utrzymaniem i szkoleniami specjalistów SAP, współpracują z zewnętrznymi firmami w zakresie obsługi i wsparcia systemu.

Firmy te to certyfikowani partnerzy SAP ze specjalistami we wszystkich obszarach systemu SAP na pokładzie. Można więc liczyć na wiedzę i doświadczenie zewnętrznych konsultantów, którzy nie tylko posiadają certyfikat SAP ale również wieloletnie doświadczenie we wdrożeniach tego systemu u klientów z różnych branż. Znakomicie znają oni procesy biznesowe i realia klientów. Dodatkowo stały transfer wiedzy pomiędzy SAP a partnerem pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu usług partnera. Staramy się aby nasi konsultanci posiadali wiedzę z zakresu SAP na najwyższym poziomie. To ważne aby nasi klienci mieli wiarygodnego, sprawdzonego i solidnego partnera – mówi Piotr Pudelski.

Świat wielkich firm i technologii nie mógłby istnieć bez systemów wspomagających zarządzanie. System SAP oferuje rozwiązania, które sprawdziły się w wielu krajach i w różnych branżach.

Previous Zintegrowane systemy ERP – skuteczne zarządzanie w firmie
Next Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?

Może to Ci się spodoba

Coraz więcej chętnych na wynajem biur i powierzchni handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej

Według prezesa spółki deweloperskiej GTC w Polsce najlepsze perspektywy ma obecnie rynek nieruchomości handlowych, podczas gdy rynek powierzchni biurowych nieco zwolnił. Spośród stolic państw Europy Środkowo-Wschodniej na biura najwyższy popyt jest

Spółki wychodzą z warszawskiej giełdy

W ubiegłym roku po raz pierwszy od 14 lat liczba spółek notowanych na warszawskim parkiecie zmniejszyła się. Oznacza to, że liczba firm, które zdecydowały się na wyjście z giełdy, była wyższa

W tym roku spodziewane nasilone ataki hakerskie ransomware

Atak hakerski i zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem to coraz częstsza przyczyna utraty danych zapisanych na twardym dysku komputera. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają w tym roku przed nasilonymi atakami ransomware, które szyfrują pliki użytkownika

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post