Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak uniknąć trafienia do niego?

Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak uniknąć trafienia do niego?

Czym zajmuje się Krajowy Rejestr Długów?

Rynek kredytów i pożyczek konsumenckich jest mocno rozwinięty w Polsce. Praktycznie każda pełnoletnia osoba może mieć dostęp do gotówki, której pożyczanie oferują banki i liczne firmy pożyczkowe. Pieniądze można pożyczyć w placówce lub oddziale banku, w punkcie pośrednictwa kredytowego a także przez Internet na stronie banku lub firmy pożyczkowej.

Każda z  tych instytucji posiada własne sposoby oceny zdolności kredytowej klientów ubiegających się o pożyczkę i według różnych kryteriów podejmuje decyzję pozytywną lub negatywną o udzieleniu kredytu. Znaczenie mogą mieć źródło i wysokość dochodów kredytobiorcy, ale także dotychczasowe, nadal spłacane zobowiązania, na przykład raty pożyczek, kredytów gotówkowych i samochodowych, wykorzystane limity linii odnawialnych i kart kredytowych. Te wszystkie comiesięczne zobowiązania obniżają zdolność kredytową i wpływają na ostateczną decyzję o pożyczeniu pieniędzy, która może być odmowna. Dla wielu osób nieotrzymanie kolejnego kredytu lub szybkiej pożyczki może być wbrew pozorom pomocne i ochroni przed jeszcze większym zapętleniem kredytowym, co często kończy się poważnymi problemami finansowymi.

W celu gromadzenia, przechowywania i wymiany informacji o zadłużeniu Polaków i o unikaniu przez nich spłaty zobowiązań powstał Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej (KRD BIG). Dzięki bazie KRD BIG nieuczciwi dłużnicy i kontrahenci przestają być anonimowi, a pozyskanie informacji o unikaniu przez nich spłaty zobowiązań finansowych, pozwala na ograniczenie kłopotów kolejnym bankom, firmom pożyczkowym, telekomunikacyjnym i wszystkim innym podmiotom gospodarczym. Rejestr dłużników dostępny jest przez Internet.

Kto może się znaleźć w rejestrze dłużników KRD?

Osoby zalegające ze spłatą zobowiązań w bankach, firmach pożyczkowych i windykacyjnych, w zakładzie energetycznym, spółdzielni mieszkaniowej, w towarzystwie ubezpieczeniowym i innych, muszą liczyć się z tym, że ich dane trafią na listę dłużników w KRD. Od tego momentu uzyskanie kredytu lub szybkiej pożyczki może być utrudnione a nawet niemożliwe.

Wystarczy spóźniać się ze spłatą 200 złotych, aby trafić na „czarną listę” pożyczkobiorców.

Wpis do KRD powinien być poprzedzony wezwaniem do zapłat, określającym ostateczną datę spłaty zobowiązania oraz informującym o zamiarze zgłoszenia danych dłużnika do rejestru. Wezwanie może być doręczone osobiście lub listem poleconym. W przypadku firm unikających spłaty kwota zadłużenia uprawniająca do zgłoszenia w KRD wynosi 500 zł, w przypadku indywidualnych konsumentów wystarczy 200 zł niespłaconego zobowiązania.

Jak sprawdzić kto jest wpisany do Krajowego Rejestru Długów?

Raz na 6 miesięcy można bezpłatnie sprawdzić czy w KRD widnieją dane w KRD wraz z informacją jaka instytucja dokonała wpisu i jaka kwota zobowiązania znajduje się przy danym nazwisku. W przypadku uregulowania zobowiązania można ubiegać się o wykreślenie z rejestru dłużników. W przeciwnym wypadku nazwisko będzie figurować w KRD przez 10 lat od momentu włączenia do rejestru.

Czym skutkuje pojawienie się na „czarnej liście” w KRD?

Najprościej mówiąc wpis do KRD potrafi mocno utrudnić życie. Po pierwsze można mieć kłopot z zawarciem umów telekomunikacyjnych (nie można kupić lub przedłużyć abonamentu na telefon), telewizje kablowe lub dostawcy Internetu również mogą odmówić zawarcia umowy a sklepy z meblami lub sprzętem RTV odpowiedzą negatywnie na chęć zakupów systemie ratalnym. Właściciele mieszkań i lokali usługowych także niechętnie wynajmują swoje nieruchomości osobom z „czarnej listy” dłużników. Niektóre firmy pożyczkowe, jak np. https://www.euroloan.pl/ także korzystają z KRD, aby uniknąć niespłacanych pożyczek i nieuczciwych klientów unikających spłaty.

Dlatego tylko przemyślane zaciąganie pożyczek i ich terminowa spłata jest tak istotna i ważna dla pożyczkobiorców i firm kredytowych.

 Artykuł sponsorowany.

Previous Dochody rolników znacznie niższe niż innych grup zawodowych
Next Inwestowanie dla każdego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Cyfrowy detoks dla większości osób zbyt stresujący

Obsesyjne sprawdzanie każdej wiadomości i powiadomienia o aktywności znajomych, ciągłe odświeżanie poczty elektronicznej czy przeglądanie newsów w czasie wolnym świadczy o tym, że chęć bycia online jest już nie tylko naszym nawykiem, lecz także nałogiem.

Wiadomości 0 Comments

Inwestowanie dla każdego

Wbrew utartym schematom, inwestowanie w fundusze inwestycyjne wcale nie jest zajęciem wyłącznie dla bogaczy. Zwłaszcza dzisiaj, gdy alternatywa dla tej formy oszczędzania jest bardzo licha. Oczywiście, można odkładać pieniądze w

Wiadomości 10 komentarzy

Ubezpieczenie mieszkania wraz z kredytem w banku, czy polisa na własną rękę?

Każda osoba decydująca się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego,musi również zakupić ubezpieczenie dla danej nieruchomości. Jest to obowiązkowe. Który wybór będzie jednak najlepszy? Polisa z banku, czy wybrana samodzielnie? Ubezpieczenie w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post