Czym są spółki dominujące?

Czym są spółki dominujące?

W Polsce z powodzeniem działają spółki prawa administracyjnego, handlowego oraz cywilnego. Każda z nich dzieli się na przynajmniej kilka innych i dobierana jest zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorcy, branżą oraz charakterem pracy. Są również bardziej specyficzne, które nie należą do żadnej z wymienionych wcześniej grup. Wśród nich są spółki dominujące. Na jakich zasadach działają?

Przedsiębiorstwa zajmujące się holdingiem i jednocześnie zainteresowanie przekształceniem w spółkę dominująca powinny zajrzeć do ustawy dotyczącej spółek handlowych. Znajdą tam wszystkie niezbędne informacje oraz zasady postępowania.

Przede wszystkim warto powiedzieć, że dominacja spółki może nastąpić dopiero w momencie, gdy uda się określić spółkę zależną. Jeśli tak się stanie spółka dominująca będzie podejmować wszystkie ważne decyzje (większość głosów na spotkaniach ze wspólnikami) oraz decydować o składzie zarządu i dalszej pracy podwładnych. Czasami za spółkę dominującą uważa się tą, która posiada większość udziałową oraz posiada więcej członków w zarządzie.

Oczywiście istnieją również subiektywne i bardzo indywidualne przesłanki świadczące o dominacji. Zazwyczaj jednak chodzi o przewagę decyzyjną oraz bezpośredni wpływ na działania obu instytucji, w większym stopniu przyczynia się do generowania zysków oraz podpisuje istotne i wiążące umowy.

Kwestia decyzyjności jest bardzo ważna i jak pokazuje praktyka może mieć bardzo różny wymiar. Oprócz tego potwierdza istnienie skomplikowanych i niejednoznacznych relacji w firmach holdingowych. Uznawać zatem należy, że współpraca spółki dominującej i zależnej to mechanizm cała masa powiązań oraz komunikacja na wielu poziomach.

Umowa potwierdzająca istnienie spółki dominującej nie jest oceniana pod względem prawa zawierania porozumień monopolistycznych. Jak wskazują wyroki i oświadczenia Sądów Najwyższych istnieje dominacji nie zmusza do zbudowania praw majątkowych, które będą należeć do spółki dominującej.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous O co chodzi w ustawie okołobudżetowej?
Next Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a odwołanie prokurenta

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Prokurent w spółce jawnej

Zgodnie z prawem spółka jawna to organizacja pozbawiona reprezentantów. W związku z tym zadania te sprawują wszyscy udziałowcy. Bycie przedstawicielem danej organizacji określa zawiązywanie umów z innymi instytucjami. Wspólnicy charakteryzowanej

Prawo dla firm 0 Comments

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić Konstytucję Podatkową w II połowie 2020 roku

W ciągu najbliższych tygodni projekt nowej ordynacji podatkowej trafi do akceptacji rządu. Prawdopodobnym terminem wejścia w życie nowych przepisów jest druga połowa 2020 roku – mówi wiceminister finansów Filip Świtała. Ordynacja

Prawo dla firm 0 Comments

Pojawienie się listów zgody pozwoli na rejestrowanie większej liczby znaków towarowych

Dzięki listom zgody podmioty trzecie mogą zgaszać do rejestru znaki towarowe podobne lub nawet takie same dla identycznych towarów lub usług. Głównym beneficjentem zmian są podmioty z tej samej grupy kapitałowej, które

Prawo dla firm 11 komentarzy

Ile kosztuje otwarcie własnej pizzerii?

Jeszcze kilka lat temu pizzerie były uważane za bardzo łatwy i dochodowy biznes. Powstawały w szybkim tempie i przyciągały klientów zainteresowanych jedzeniem typu fast food. Z czasem jednak realia się

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Prawo dla firm 0 Comments

Wszystko o ugodzie administracyjnej

W zgodzie z prawem administracyjnym możliwe jest zawieranie ugody. Aby jednak do tego doszło należy wypełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach podpisuje się ugodę administracyjną? Czy jest to właściwy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź