Czym wyróżnia się dobra gablota muzealna?

Czym wyróżnia się dobra gablota muzealna?

Trudno jest wyobrazić sobie muzeum bez jakiejkolwiek gabloty, w której przechowywane są eksponaty. W końcu nie tylko prezentuje się w niej przeróżne przedmioty, ale stanowi również zabezpieczenie przed ich dotykaniem. Jakie cechy powinna mieć gablota muzealna, aby najlepiej pełnić swoje funkcje?

Podstawa to solidne wykonanie 

Dobrze wykonane gabloty muzealne to takie, do których produkcji wykorzystano solidne materiały. Bez wątpienia wpływa to na ich trwałość. Większość gablot opiera się na połączeniu płyty meblowej, aluminiowych profili oraz szklanych ścianek i półek. Ponadto często spotyka się modele bez drewnianych elementów, które zastąpione zostają szkłem. Jeżeli muzeum jest odwiedzane przez rodziny z dziećmi lub zorganizowane wycieczki, warto pomyśleć o zmianie tradycyjnego oszklenia gablot – na mocniejsze szkło hartowane. Zatem solidna gablota muzealna zarówno gwarantuje ochronę drogocennych przedmiotów, jak i jest bezpieczna dla osób, które się im przyglądają.

Możliwość stworzenia gabloty na wymiar

Z powodu nieproporcjonalnych wymiarów eksponatów czy wielości pomieszczenia, w którym mają być prezentowane, konieczne jest stworzenie gabloty na wymiar. Producent, któremu zależy na potrzebach klienta, oprócz dostępnych w ofercie modeli, powinien zaproponować możliwość przygotowania witryny o niestandardowych właściwościach, spełniając nawet największe wymagania.

Wygląd ma znaczenie

Gabloty muzealne nie tylko zapewniają bezpieczeństwo eksponatom. Muszą również estetycznie wyglądać. Materiał, z którego są stworzone oraz konkretna wersja kolorystyczna, mają duże znaczenie pod kątem wystroju konkretnego pomieszczenia czy charakteru ekspozycji. Jednakże trzeba pamiętać, aby nie odwracały wzroku od znajdujących się w nich obiektów – w końcu to one są w muzeach najważniejsze. Co więcej, istnieje możliwość przemalowania aluminiowych profili, z których wykonana jest gablota, na inny odcień. Czyni to ją bardziej dopasowaną do wielu różnych czynników.

Ważne jest oświetlenie gablot 

Aby każdy zwiedzający mógł dokładnie zaznajomić się z umieszczonymi przedmiotami, dobrze jest ją oświetlić. Takie działanie sprawdzi się w szczególności, gdy gabloty intencjonalnie znajdują się w ciemniejszych pomieszczeniach, na przykład stylizowanych na dane wydarzenie czy epokę. Wtedy niezależnie od miejsca, każdy element będzie odpowiednio widoczny. Oświetlane gabloty muzealne są idealne również podczas wystaw otwartych w godzinach nocnych. Pozwalają dokładnie przyjrzeć się konkretnej zawartości, jednocześnie nie wpływając na klimat ekspozycji. Można wybrać, czy gablota będzie oświetlana w całości, czy tylko punktowo – wyróżniając najistotniejsze elementy, które trudno byłoby dostrzec bez dobrego światła.

Zamykana na klucz 

Kolejną ważną cechą dobrej jakości gabloty muzealnej jest to, aby zamykana była na klucz. Dzięki temu do umieszczonych w jej wnętrzu przedmiotów nie mają dostępu osoby do tego nieuprawnione.

O czym nie możesz zapomnieć

Podsumowując – pamiętaj, że decydując się na zakup gabloty muzealnej, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  1. Gablota musi być wykonana z solidnych materiałów, które ochronią eksponaty i będą bezpieczne dla osób oglądających wystawę.
  2. Kiedy żaden z modeli oferowanych przez producenta nie pasuje do pomieszczenia lub niestandardowych wymiarów eksponatów, dopytaj o stworzenie gabloty na wymiar.
  3. Gablota stanowi otoczenie eksponatów, dlatego powinna wyglądać estetycznie i być dopasowana do wystroju muzeum.
  4. Dobre oświetlenie gabloty sprawia, że każdy element ekspozycji będzie dobrze widoczny.
  5. Gablota muzealna musi być zamykana na klucz, dzięki czemu osoby nieuprawione nie będą miały dostępu do eksponatów.
Previous Bezmięsny grill w stylu wege i wegan
Next System ERP – dlaczego warto go używać w małej firmie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rozpoczął się gorący okres dla e-sklepów i firm kurierskich

Dla branży kurierskiej i e-commerce grudzień to najgorętszy okres w roku. Sezon zakupów przedświątecznych zaczął się już podczas wyprzedaży w Black Friday, kiedy zakupy zrobiło nawet 7 mln Polaków. Liczba nadawanych paczek rośnie

Wiadomości 0 Comments

Nest Solidne Inwestycje i Nest Dobrane Inwestycje – indywidualne ubezpieczenia na życie z możliwością inwestowania

Bezpieczeństwo domowych finansów to jeden z głównych celów każdego, kto myśli o przyszłości – swojej i rodziny, ale też dewiza Nest Banku, który oferuje atrakcyjne ubezpieczenia na życie. Nest Solidne

Wiadomości 1Comments

Bezpieczeństwo finansowe twojej firmy zależy od Ciebie

Prewencja to nic innego jak właściwe zapobieganie zagrożeniom i usuwanie ich przyczyn na tyle wcześnie, by nie wpłynęły one w istotny sposób na bieżącą sytuację danego przedsiębiorstwa. Według danych Casus

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post