Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na kursy zawodowe?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na kursy zawodowe?

W Polsce maleje bezrobocie dlatego coraz więcej pracodawców uskarża się na problemy z obsadzeniem stanowisk. Dotyczy to głównie branż budowlanych, przemysłowych a także IT.

Szczególnie pracownicy fizyczni mogą liczyć na pewną pracę i wysokie wynagrodzenia. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się kursy szkolenia zawodowego. Są to m.in. kursy na operatorów pilarek, suwnic bądź żurawi wieżowych.

Przeanalizujmy możliwości jakie daje skończenie kursu na pilarza.

Ukończenie szkolenia zawodowego, jakim jest kurs na pilarza, pozwala danej osobie na wykonywanie obowiązków, które obejmują na przykład ścinkę oraz obalanie drzew. W trakcie takiego szkolenia osoby biorące w nim udział zapoznają się z przebiegiem całego procesu jakim jest ręczne pozyskiwanie drewna. Aby wykonywać takie zajęcie, konieczne jest ukończenie kursu na pilarza oraz zdobycie uprawnień. Takie wymaganie zostało zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej, ale także w samym Kodeksie Pracy.

Na czym polega kurs pilarza?

szkoleniacentrum-pilarz

Uczestnicząc w kursie pilarza jego uczestnicy zdobywają wiedzę na temat pracy z pilarką oraz przygotowują się do niej. Dzięki temu, po skończonym szkoleniu są w stanie zdobyć konieczne uprawnienia i wykonywać obowiązki na takim stanowisku.

Na kurs ten składa się część teoretyczna oraz praktyczna, podczas których omawiane są tematy znajdujące się w podstawie programu. Jego uczestnicy między innymi zapoznają się z budową pilarki spalinowej, zasadami jej eksploatacji oraz sposobami konserwacji tego urządzenia. Bardzo ważną częścią kursu jest także zdobywanie wiedzy na temat samych technik ścinki i obalania drzew, a następnie okrzesywania i przerzynki drewna przy pomocy pilarki spalinowej. Oczywiście podczas kursu, jego uczestnicy zostają poinformowania o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dowiadują się jakie są najczęstsze przyczyny wypadków podczas używania pilarki oraz jak ich unikać.

Kurs pilarza kończy się egzaminem, po zdaniu którego uczestnik otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne, bez terminu ważności.

Czym zajmuje się pilarz?

Pilarz zajmuje się przede wszystkim piłowaniem wzdłużnym oraz poprzecznym wszelkiego typu gatunków oraz asortymentów drewna, ale także różnych tworzyw drzewnych. Prace te wykonuje przy pomocy różnych odmian pilarek stacjonarnych oraz przenośnych, które obsługuje, lecz również nadzoruje ich pracę oraz dba o ich dobry stan techniczny.

Zadania pilarza

Do głównych zadań pilarza należy:

  1. Obsługa pilarek łańcuchowych z napędem spalinowym i elektrycznym – obejmuje to przede wszystkim dopasowanie prowadnicy do danej odmiany piły, jaka jest używana, ale także wymianę piły oraz dopasowanie prędkości do bieżących warunków roboczych.
  1. Obsługa pilarek taśmowych – pilarz musi zamocować piły na kołach taśmowych pilarek, ale oprócz tego musi też regulować położenie prowadników pił oraz zespołów prowadzących w przypadku pilarek stolarskich i rozdzielczych, jak również zespołów posuwowo –dociskowych w pilarkach rozdzielczych. Dodatkowo w tego typu pilarkach oraz w tych do kłód, pilarz powinien też nastawić grubość piłowanej tarcicy. Wśród zadań operatora pilarki znajduje się również mocowanie piłowanych rzeczy na wózkach, oraz dopasowywanie prędkości posuwu pilarek do warunków obróbki.
  1. Obsługa pilarek ramowych – obejmuje ustawianie i mocowanie pił w ramie, regulację położenia górnych registrów oraz walców posuwowych, sterowanie ruchami wózków, ustawianie rozstawu płyt odbiorczych oraz dopasowanie prędkości posuwu do warunków obróbki.
  1. Obsługa pilarek tarczowych – czyli przede wszystkim nastawianie oraz mocowanie pił w zespołach roboczych pilarek, dopasowanie najlepszych ustawień klina rozszczepiającego rzaz i kapturów ochronnych, ustawianie zespołów zaciskowych, podpierających, bazujących oraz posuwowych.
  1. Obróbka piłowaniem zarówno na pilarkach poprzecznych do kłód, jak i na pilarkach poprzecznych do tarcicy, tych z posuwem ręcznym oraz zmechanizowanym.
  1. Obróbka piłowaniem na pilarkach tarczowych do kłód, wzdłużnych do tarcicy dolno lub górnowrzecionowych, jedno, dwu i wielopiłowych, zarówno z posuwem ręcznym jak i zmechanizowanym walcowym, gąsienicowym i walcowo-tarczowym.
  1. Obsługiwanie obrabiarek stolarskich.
  1. Obróbka wykonywana przy pomocy pilarek przenośnych.
  1. Regularne oczyszczanie i kiedy to konieczne smarowanie zespołów pilarek.

Więcej na temat kursów zawodowych w serwisie http://www.szkoleniacentrum.com.pl

Previous Trwają prace nad propozycjami pomocy dla kredytobiorców walutowych
Next Czym charakteryzuje się technologia cięcia laserem?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

40 proc. polskich seniorów chce inwestować w rozwój osobisty

Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem

Wiadomości 0 Comments

Potencjalne kłopoty budżetowe mogą wpłynąć na obniżenie przez agencję Moody’s ratingu Polski

Powodów do obniżki ratingu Polski jest coraz więcej – ocenia Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets. Decydujące znaczenie mogą mieć potencjalne kłopoty budżetowe – duże obciążenie w postaci kosztów programu 500+ w połączeniu

Wiadomości 0 Comments

Udział źródeł odnawialnych będzie się jednak zwiększał

Węgiel, biogazownie, fotowoltaika, farmy wiatrowe, gaz, atom – bezpieczeństwo energetyczne wymaga stosowania różnych źródeł energii. Zdaniem dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce węgiel pozostanie najważniejszą składową polskiego miksu energetycznego, choć nowoczesne elektrownie

Wiadomości 0 Comments

Obrazy do biura – jak wybrać idealny obraz?

Obrazy do biura to ważny element wystroju wnętrza. Przy wyborze odpowiedniego obrazu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak styl, kolorystyka, rozmiar i tematyka. Wybierając obraz do biura, należy

Wiadomości 0 Comments

Kilka sposobów na wyższą emeryturę!

Aktualnie nie myślisz o emeryturze, bo jest to rzeczywistość, w którą wejdziesz dopiero za około 30 lat. Czy jednak jest to słuszne? Czy masz pewność, że pieniądze pochodzące z I

Wiadomości 0 Comments

60 proc. społeczeństwa ma bardzo małą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych

Blisko 60 proc. Polaków ma słabą wiedzę lub nie wie nic na temat systemu ubezpieczeń społecznych. 15 proc. ocenia siebie jako ignorantów w tym temacie. Wśród nastolatków ten odsetek wynosi 43 proc.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź