Firmowe dane na dysku w chmurze – bezpieczeństwo i wygoda

Firmowe dane na dysku w chmurze – bezpieczeństwo i wygoda

Wiele firm w swojej działalności skupia się głównie na pozyskiwaniu nowych klientów, zapominając o tak ważnym aspekcie, jak bezpieczeństwo przechowywanych danych. Utrata danych rodzi poważne konsekwencje, poza stratami finansowymi prowadzi do utraty zaufania klientów, pogorszenia wizerunku firmy, a nierzadko do bankructwa. Dlatego lepiej skutecznie chronić dane niż potem szukać dobrego wyjścia z sytuacji kryzysowej. Najlepszym sposobem w tym zakresie jest umieszczenie firmowych danych w tzw. chmurze. To rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale i wygodne.

Ochrona danych osobowych – działaj profilaktycznie

Ilość danych, jakie pozyskują firmy, z roku na rok wzrasta. Problemem staje się nie tylko ich przetwarzanie, ale także przechowywanie. Trzeba jednak pamiętać, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek zabezpieczenia danych przed niepowołanymi osobami. Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, należy zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń i kategorii danych objętych ochroną. W szczególności dane powinny być zabezpieczone przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy i zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Przedsiębiorca musi zrobić wszystko, aby zapobiec „wyciekowi” danych ze zbioru przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom, wycieki danych nie należą do wydarzeń sporadycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Warto tylko wspomnieć o jednym z większych w tym zakresie incydentów, czyli wykradzeniu danych klientów internetowego sklepu z elektroniką morele.net. Jak się potem okazało, było to efektem działania hackera, który miał pobudki czysto merkantylne (hacker szantażował właścicieli sklepu, żądając okupu w wysokości 15 bitcoinów – to równowartość prawie 200 tysięcy złotych). Wyciek danych to nie tylko kłopot dla klientów (firma ostrzegała, że dane mogą posłużyć oszustom do wyłudzania kredytów), ale także dla firmy. Tego rodzaju utrata danych to nie tylko wymierna strata finansowa dla przedsiębiorstwa, ale także strata wizerunkowa. Nadszarpniętą reputację z tego powodu trudno szybko odzyskać. To wszystko sprawia, że lepiej dane firmowe dobrze zabezpieczyć. W tym celu warto skorzystać z nowych technologii, na przykład umieść dane na dysku w chmurze.

Dysk chmurowy – bezpieczeństwo i wygoda

To nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność także wśród przedsiębiorców. Dyski chmurowe stworzone do przechowywania danych umożliwiają tworzenie kopii zapasowych dowolnych plików lub folderów. Gwarantują nie tylko bezpieczeństwo danych, ale także zapewniają zsynchronizowaną obsługę plików przechowywanych online. Firmowe pliki są zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach, to znaczy, że pracownicy firmy mają do nich dostęp o każdej porze i w każdym miejscu. Nawet w przypadku kradzieży jednego z urządzeń z dostępem do bazy danych, można spać spokojnie. Istnieje możliwość zdalnego skasowania wszystkich plików z konta na skradzionym komputerze. Wszystkie pliki są bezpieczne na dysku w chmurze wraz z kopiami zapasowymi. Dyski chmurowe chronią także przed pomyłkowym usunięciem jakiegoś pliku. Większość dostępnych na rynku tzw. chmur przechowuje kopie wszystkich usuniętych folderów przez 30 – 120 dni. Dyski chmurowe to rozwiązanie zarówno dla małych rodzinnych firm, jak i międzynarodowych koncernów. Dzięki dyskom w chmurze przedsiębiorcy mogą zoptymalizować koszty przechowywania danych (firmy mogą dostosować przestrzeń dyskową do własnych potrzeb). Coraz więcej firm w swoim portfolio oferuje rozwiązanie cloud storage & backup, w tym krakowski Comarch, oferujący rozwiązanie Comarch IBARD. Comarch IBARD to polskie rozwiązanie służące do intuicyjnego oraz automatycznego wykonywania backupu plików/folderów/baz danych, udostępniania oraz bezpiecznego przechowywania danych w chmurze.

Warto zainteresować się tą usługą, szczególnie ze względu na trwającą promocje Terabajt dla biznesu za darmo. W ramach tej promocji, firmy korzystające z oprogramowania Comarch ERP otrzymują roczny darmowy dostęp do usługi Comarch IBARD w pakiecie oferującym aż 1 TB miejsca na dane oraz nielimitowaną funkcjonalność, co w praktyce oznacza brak limitu backupowanych baz danych, wielotorowy dostęp do usługi przez przeglądarkę internetową, aplikację desktop oraz mobile, własny klucz szyfrujący, czy zaawansowane udostępnianie plików. Promocja trwa do 31 marca 2019 czyli Światowego Dnia Backupu Danych. Podmioty, które zostaną klientami Comarch ERP w czasie trwania promocji, również mogą wziąć w niej udział.

Więcej informacji o promocji dostępnych jest na stronie www.ibard.com/promocja

Previous Leasing operacyjny samochodu – jakie korzyści dla przedsiębiorcy?
Next Studia MBA – jak kształtują się wynagrodzenia absolwentów

Może to Ci się spodoba

Branża oprogramowania komputerowego wnosi do gospodarki UE prawie bilion euro rocznie

910 mld euro to wkład branży oprogramowania komputerowego w gospodarkę Unii Europejskiej. To 7,4 proc. unijnego PKB. Firmy projektujące oprogramowanie tworzą bezpośrednio ponad 3 mln miejsc pracy, a w firmach pośrednio związanych

Cyfryzacja firm w Polsce ciągle w fazie początkowej

Cyfryzacja polskich firm wymaga większej świadomości po stronie menadżerów i zarządów – uważa Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce. Dodaje, że potrzebna jest zmiana mentalna w podejściu do zarządzania przedsiębiorstwem i wdrażania

Alternatywne spółki inwestycyjne nowością na polskim rynku kapitałowym

Nowością na polskim rynku jest format inwestycyjnych spółek alternatywnych, czyli funduszy typu private equity/venture capital, ale o mniejszym zakresie działania i pozyskującym środki na inwestycje z emisji własnych akcji. Taki model działania umożliwia

1 Comment

  1. Anonimowy anonim
    19 lutego, 03:09 Reply
    Większego debilizmu w życiu nie czytałem!Trzymanie danych w chmurze to szczyt kretyństwa.Trzeba być obłąkanym i żyć w szpitalu psychiatrycznym,żeby formułować takie głupoty.Ten kto napisał ten artykuł jest największym idiotą z całej ludzkości.Trzeba nie mieć mózgu żeby zachwalać zalety trzymania jakichkolwiek danych w chmurze.Nie zniżę się do poziomu tego kretyna który poleca trzymanie danych w chmurze.Niech sam ruszy swoim umysłem o ile go posiada i zastanowi się nad tezami o których tu pisze.Zajmuję się informatyką od 1982 roku i twierdzę,że nie można zrobić większego błędu niż zaufanie do chmury.Nie starczyło by mnie życia żeby opisać tu wady trzymania danych w chmurze.Nie pozdrawiam ponieważ nie mogę pozdrowić kogoś kto nie rozumie podstawowych zasad rządzących informatyką.

Zostaw odpowiedź