Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono część tak zwanego trzeciego filara, który składa się na system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce.

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne powstało, aby zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę na własną rękę. Zakłada się je w oparciu o umowę z jedną z instytucji, która ustawowo ma prawo do ich prowadzenia. Należą do nich:

  • zakład ubezpieczeń na życie;
  • towarzystwo funduszy inwestycyjnych;
  • bank;
  • podmiot prowadzący działalność maklerską.

Co roku na konto można wpłacić maksymalnie około 12 tysięcy złotych, co stanowi równowartość trzykrotności średniej pensji krajowej brutto. Pieniądze kumulowane na IKE są pomnażane przez instytucje je prowadzącą na różne sposoby, do których najczęściej należy inwestowanie w giełdę papierów wartościowych. Największą zaletą prowadzenia IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, co wyróżnia konto emerytalne od wszelkich innych lokat czy kont oszczędnościowych. Skumulowane przez lata pieniądze wypłacane są po osiągnięciu wieku emerytalnego lub mogą zostać wybrane wcześniej, jednak potrącony zostaje wtedy podatek Belki, który wynosi 19%.

Kto może założyć IKE?

IKE może założyć każda osoba, która ukończyła 16. rok życia oraz mieszka i rozlicza się z podatku dochodowego w Polsce – niezależnie od miejsca zdobycia środków. Dodatkowym obostrzeniem jest wymóg stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, który dotyczy jednak tylko osób od 16. do 18. r.ż. Dodatkowo, IKE jest kontem, które prowadzić można wyłącznie indywidualnie – niemożliwe jest założenie go z współmałżonkiem/współmałżonka czy dla dziecka.

Dlaczego warto założyć Indywidualne Konto Emerytalne?

Indywidualne Konto Emerytalne stanowi dodatkowe zabezpieczenie na okres, w którym zdecydujemy się na zakończenie aktywności zawodowej, który warto rozważyć z kilku względów. 

Obecny system ubezpieczeń emerytalnych w Polsce opiera się na trzech filarach, z których jedynym obowiązkowych jest pierwszy, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, zarządzany przez ZUS. Co miesiąc zobowiązani jesteśmy do odprowadzania składek na nasze konto w ZUS-ie, które wyliczane są na podstawie zarobków. Jednak nie są one na nim kumulowane, a przeznaczane na bieżącą na wypłaty świadczeń dla obecnych emerytów. Na koncie emerytalnym zostaje zapisana jedynie informacja o wysokości wpłacanych składek.

Po pierwsze więc – coraz częściej podważana pewność świadczeń emerytalnych wypłacanych z pierwszego filaru, a po drugie ich częste niskie wartości skłaniają do poszukiwania alternatyw. Taką opcją dodatkową są Indywidualne Konta Emerytalne, które zapewniają większą sprawczość w oszczędzaniu na emeryturę, ale również możliwość pomnożenia pieniędzy przeznaczonych na ten cel bez ponoszenia kosztów podatków od zysków. Warto odwiedzić stronę https://www.nntfi.pl/emerytura/ike, gdzie znajdziemy narzędzia do obliczenia wysokości możliwych oszczędności na IKE.

Previous Studia MBA – jak kształtują się wynagrodzenia absolwentów
Next Czy i dlaczego warto studiować filologię?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ceny konsumenckie będą w tym roku rosły trochę szybciej niż w poprzednim

Ceny w Polsce wzrosną w tym roku średnio o 2,1 proc., wynika z najnowszego raportu o inflacji przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. To umiarkowany wynik. Jeszcze w listopadzie sądzono, że tegoroczna inflacja sięgnie 2,3 proc. Najbardziej podrożeje

Wiadomości 0 Comments

Zapowiada się kolejny dobry rok dla branży hotelarskiej

Polska branża hotelarska ma za sobą bardzo dobry rok, a obecny ma być równie udany. Głównie dzięki rosnącemu popytowi ze strony turystów oraz zainteresowaniu inwestorów z branży, również zagranicznych sieci. Krajowa baza

Wiadomości 0 Comments

Polscy eksporterzy i importerzy będą mogli skorzystać z nowego połączenia kolejowego do Chin

Licząca ok. 70 mln mieszkańców chińska prowincja Hunan położona w południowo-wschodniej części kraju chce współpracować z Polską. Operator intermodalny Loconi podpisał porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju przewozów kolejowych między tą prowincją a Polską.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post