Jak otrzymać dotację na budowę lub zakup domu/mieszkania?

Dom to marzenie wielu ludzi, jednak nie wszystkim udaje się je zrealizować.  Najczęściej na przeszkodzie stoją pieniądze. Teraz praktycznie każdy może stać się posiadaczem własnego domku z ogródkiem. Wystarczy skorzystać z dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Unie Europejska to organizacja międzynarodowa, która od dawna stara się promować różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu ochronę środowiska. Według dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, wszystkie nowo powstające domy od początku roku 20121 mają być obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Państwa członkowskie w ten sposób zostały zobligowane do podjęcia działań wspierających budownictwo energooszczędne. W Polsce jedną z inicjatyw z tym zakresie jest właśnie program dopłat do kredytów na budowę lub zakup domów spełniających ekologiczne standardy realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poza wsparciem finansowym osób fizycznych w procesie zakupu lub budowy domu zadaniem programu jest przygotowanie inwestorów, projektantów i producentów materiałów budowlanych oraz wykonawców do surowych wymagań Europejskiej Dyrektywy. Dodatkowo, co podkreślają jego autorzy, program ma być elementem edukacji społecznej w zakresie korzyści z wykorzystania odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych rozwiązań ograniczających zużycie energii.

Adresatem programu są:

  • osoby fizyczne budujące dom jednorodzinny,
  • osoby fizyczne kupujące dom/mieszkanie od dewelopera (również od spółdzielni mieszkaniowej).

W pierwszym przypadku odbiorcy muszą posiadać pozwolenie na budowę oraz akt własności lub prawo użytkowania wieczystego działki budowlanej. Przy zakupie wymagana jest umowa deweloperska w postaci aktu notarialnego lub umowy przedwstępnej sprzedaży.

Kredyt z dotację może być przeznaczony na zakup i montaż elementów konstrukcyjnych budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów dachów, posadzek i stolarki okiennej. W ramach pozyskanych środków można także sfinansować zakup i montaż wentylacji i instalacji ogrzewania, instalacji wodno – kanalizacyjnej i elektrycznej. Generalnie dofinansowaniem objęte są wszelkiego rodzaju urządzenia pomagające zatrzymać ciepło w domu i emitować mniej CO² do atmosfery.

Dofinansowanie obejmuje częściową spłatę kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę lub zakup domu (lub mieszkania). Po zakończeniu realizacji inwestycji i uzyskaniu certyfikatu energetycznego dotacja będzie wypłacana na konto beneficjenta. Wysokość dopłaty zależy głównie od wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (obliczanego zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW), którym może się poszczycić dany budynek oraz sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej.

Procedura uzyskania dofinansowania jest bardzo prosta. Z formalnościami powinna sobie poradzić osoba nawet bez żadnego doświadczenia w aplikowaniu o środki unijne czy publiczne. Środki pozyskane w ramach dotacji mają zrekompensować inwestorom wyższe koszty wynikające z konieczności spełnienia wysokich wymagań dotyczących energooszczędności. Dzięki pomocy praktycznie każdy może stać się posiadaczem domu charakteryzującego się niskimi kosztami eksploatacji. Wydaje się, że budownictwo energooszczędne to przyszłość. Domy spełniające surowe wymagania w tym zakresie będą miały coraz większą wartość. Można powiedzieć, że to bardzo atrakcyjna inwestycja pod względem finansowym.

Cały budżet programu wynosi 300 mln zł, co według autorów powinno wystarczyć na budowę około 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań. Program będzie wdrażany w latach 2013 – 2018, a wydatkowanie środków będzie trwało do końca roku 2022. I choć budynki realizowane w ramach programu muszą spełniać określone wymagania techniczne, to wydaje się, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby stać się posiadaczem własnego wymarzonego domu. Wnioski można składać w bankach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Marzysz o własnym domu, a brakuje Ci środków na sfinansowanie jego budowy. Napisz do nas, poradzimy jak skorzystać z  bezzwrotnej dotacji do budowy lub zakupu domu energooszczędnego!* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wysyłając wniosek wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie (zobacz)
Previous Sok zamiast porannej kawy?
Next Czernidło do opon

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 2 komentarze

Jak uzyskać fundusze unijne na otwarcie działalności?

Własna działalność gospodarcza to ogromne wyzwania i duża odpowiedzialność. Jednak oprócz formalności i załatwiania spraw urzędowych trzeba zdobyć pieniądze niezbędne na start. W ostatnim czasie młodzi przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają

Zobacz na jakie dotacje unijne mogą liczyć rolnicy w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”?

Jednym z kluczowych celów Unii Europejskiej realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw rolnych. W XX wieku można to osiągnąć tylko przez modernizację oraz zastosowanie

Dotacje 0 Comments

W jaki sposób Unia Europejska finansuje małe firmy?

Aktualnie na terenie Polski powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, które chcą oferować swoje usługi poza granicami. Zazwyczaj jest to rynek europejski, który daje całą listę możliwości działania i szans na konkretny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post