Jak zastrzega się znak firmowy?

Jak zastrzega się znak firmowy?

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim?

Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać początkujący przedsiębiorca jest udanie się do Urzędu Patentowego i zarejestrowanie znaku towarowego. Aby wniosek zostać przyjęty i rozpatrzony pozytywnie logo musi być oryginalne i odbiegać od pozostałych (łudząco podobne będą odrzucane) funkcjonujących w tej samej branży. Dobrze jest, aby nazwa i znaki były spójne z ideą biznesową, rodzajem prowadzonej działalności oraz świadczonymi usługami.

Osoby fizyczne, które zakładają firmę mają dużo łatwiej. Mogą wybrać dowolną nazwę, łącznie z imieniem i nazwiskiem. Jest to przepis przyjęty przez Kodeks cywilny, świetnie się sprawdza i posiada wielu zwolenników. Warto podkreślić, że nazewnictwo dla spółek handlowych i osobowych jest trochę inne i należy zachować ostrożność.

Zanim właściciel złoży podanie powinien dokładnie przejrzeć logotypy i nazwy firm świadczących podobne usługi oraz archiwa Urzędu Patentowego. Dzięki temu uniknie problemów i szybko załatwi swoją sprawę. Jeśli nie ma na to czasu lub nie wie jak to zrobić może zwrócić się z prośbą do urzędnika patentowego, który szybko i sprawnie wykona usługę. Następnie należy przedstawić sam wniosek, dokładny opis techniczny znaku towarowego, zdjęcie, zbliżenia oraz inne dokumenty umożliwiające stworzenie kopii (płyta CD, plik PDF).

Urząd Patentowy przyjmuje dokumentację, nadaje numer zgłoszenia oraz zaleca oczekiwanie na odpowiedź (maksymalnie 2 miesiące). Zdarzają się sytuacje, kiedy wnioskujący otrzymuje odmowę. Chodzi w szczególności o nieprawidłowy logotyp, np. zawiera wulgaryzmy czy odniesienia rasistowskie. Jeśli natomiast odpowiedź będzie pozytywna, wówczas UP nada prawa ochronne i o wszystkim poinformuje w Wiadomościach Urzędu Patentowego.

Ochrona prawna znaku towarowego obowiązuje przez 10 lat. Po upływie ustawowego czasu licencję można odpłatnie przedłużyć.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Ile trzeba zainwestować w punkt wielousługowy?
Next W jaki sposób określa się wypłacalność przedsiębiorstwa?

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 1Comments

Prawa autorskie – kary za łamanie praw twórców zbyt surowe

Żądanie trzykrotności stosownego wynagrodzenia za zawinione naruszenie praw autorskich jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Prawo musi działać w obronie poszkodowanego, ale też nie może być przyczynkiem do

Wiadomości 0 Comments

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na charakter wykonywanej pracy jest często narażony na naruszenie praw autorskich. Osoba wykonująca ten zawód powinna dokładać wszelkich starań, by uniknąć takich oskarżeń. Prawa i obowiązki reportera

Prawo autorskie 0 Comments

Dozwolony użytek utworów chronionych

Ustawa o ochronie praw autorskich przewiduje sytuację, w której utwór chroniony prawem może być wykorzystywany. Ustawa mówi o dozwolonym użytku osobistym i publicznym. Ustawa w pewnych przypadkach pozwala na korzystanie

Prawo autorskie 0 Comments

Jakie znaki towarowe nie mogą być chronione przez prawo ochronne?

Według regulacji prawnych odnoszących się do własności przemysłowej, znak ochronny może być chroniony prawem ochronnym, jeżeli nie ma rejestracyjnych przeszkód. Prawo ochronne nie może zostać udzielone dla oznaczeń, które: 1.

Prawo dla firm 2 komentarze

Dozwolony użytek w celach edukacyjnych – dla kogo i na jakich zasadach

20 listopada 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o ochronie praw autorskich nadająca prawo do bezpłatnego wykorzystywania dzieł w procesie dydaktycznym. Jeszcze na etapie dopracowywania projektu rodziło się wiele

Prawo autorskie 0 Comments

Pomysł a prawo autorskie

Pomysł, czyli pewna koncepcja, czy plan nie jest jednoznacznie chroniony przez prawo autorskie. Warto więc wiedzieć, jak „przerobić” pomysł na utwór, który tymże prawem jak najbardziej będzie chroniony. Otóż najlepszym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź