Kiedy i jak złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego?

Kiedy i jak złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego?

Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego jest sprawą oczywistą, gdy zbliżamy się do pełnoletności. Większość z nas ma świadomość tego, że dowód należy wymienić, gdy zmianie ulegną dane w nim zawarte (lecz nie wszystkie) lub straci on ważność. To jednak nie wszystkie przypadki, w których można lub trzeba złożyć wniosek o wydanie dokumentu tożsamości.

Kiedy należy złożyć wniosek o dowód osobisty, a kiedy nie ma takiej potrzeby?

Oprócz sytuacji wymienionych powyżej wniosek o dowód osobisty należy złożyć również wtedy, gdy obecny dokument uległ zniszczeniu, został skradziony lub zgubiony. Wymiana jest również obligatoryjna, gdy zmianie ulegnie nazwisko posiadacza lub jego wygląd, co uniemożliwia jednoznaczne rozpoznanie osoby na zdjęciu (np. wskutek wypadku czy operacji plastycznej). Dowodu osobistego wymieniać z kolei nie musimy, gdy zmienimy adres zameldowania czy też zmieni się nazwa urzędu, który wydał dokument.

Dowód osobisty jest niezbędny, by bez paszportu móc przekraczać granice państw ze strefy Schengen (obejmującej Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein oraz większość państw Unii Europejskiej, z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii), a także Albanii i Czarnogóry. Warto wiedzieć, że obowiązek ten obejmuje również dzieci. Dowód tożsamości wydany dla dziecka w wieku poniżej 5 lat jest ważny przez 5 lat, zaś w przypadku dzieci mających powyżej 5 lat, ważność dokumentu wynosi 10 lat.

Do wymiany dokumentu tożsamości nie obliguje nas pojawienie się e-dowodów (wprowadzonych 4 marca 2019 r.), choć ta zmiana pozwala na wymianę dokumentu, który w nowej wersji staje się bardziej funkcjonalny.

E-dowód daje nowe możliwości

Nowa wersja dokumentu tożsamości posiada warstwę elektroniczną w postaci wbudowanego, niewidocznego z zewnątrz chipu. Od strony wizualnej można zauważyć pojawienie się na awersie nr CAN pozwalającego na korzystanie z elektronicznych funkcji dokumentu i stanowiącego zabezpieczenie przed odczytem danych z warstwy elektronicznej dowodu bez wiedzy i zgody obywatela. Dotychczasowe funkcje dokumentu zostają bez zmian, zaś wprowadzone nowości umożliwiają wykorzystywanie e-dowodu np. do komunikacji z urzędami (pozwala m.in. na logowanie się do portali administracji publicznej), do elektronicznego podpisywania dokumentów, a także do przekraczania automatycznych bramek granicznych na niektórych lotniskach.

Złóż wniosek o dowód osobisty – tak, jak ci wygodnie

Wnioskowania o wydanie dowodu osobistego można dokonać zarówno udając się osobiście do dowolnego urzędu gminy (niezależnie od tego, gdzie jesteśmy zameldowani), jak również składając wniosek przez internet z wykorzystaniem profilu zaufanego. Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie (jeśli wniosek wysyłany jest przez internet, zdjęcie powinno być w formie elektronicznej).

Warto pamiętać, że złożenie wniosku o dowód osobisty jest bezpłatne, a czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi 30 dni (status sprawy można sprawdzić przez internet, podając nr wniosku).

Bibliografia:

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/security/20180216STO98008/strefa-schengen-ktore-panstwa-do-niej-naleza-i-ktore-staraja-sie-o-czlonkostwo

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty

https://www.gov.pl/web/e-dowod/e-dowod

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty-dla-dziecka-lub-podopiecznego

https://www.infor.pl/prawo/gmina/dowod-osobisty/2761584,Wymiana-dowodu-osobistego-2019-r.html

Previous Jak zbudować dział HR
Next Jak znaleźć pracę w Augustowie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Pierwsza połowa 2017 roku powinna przynieść poprawę na rynku transakcji gruntami rolnymi

Rynek transakcji gruntami rolnymi powinien wróci do dobrej kondycji w pierwszej połowie 2017 roku – ocenia Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing. Na przełomie roku pozytywny impuls dla finansowania inwestycji powinny dać dotacje

Wiadomości 0 Comments

Transport drobnicowy: rekordowe obroty i ich przyczyny

Polska branża logistyczna nie może ostatnimi czasy narzekać na brak zleceń i okazji do wykazania się – szczególnie jeżeli chodzi o transport drobnicowy. Ten sektor spedycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem,

Wiadomości 0 Comments

Ile kosztuje srebro?

Nie da się zaprzeczyć, że kruszce cieszą się sporym zainteresowaniem i to na wielu płaszczyznach. Chodzi tutaj zarówno o kwestie związane z estetyką, a wiec kupowanie złota czy srebra w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post