Kiedy można zmienić stawki amortyzacyjne?

Kiedy można zmienić stawki amortyzacyjne?

Przepisy dotyczące zmian uprzednio przyjętych przez przedsiębiorców stawek amortyzacji są bardzo surowo interpretowane przez administrację podatkową.

Spięcia pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem dotyczy możliwości zwiększenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego w okolicznościach, gdy wcześniej do amortyzacji swoich środków trwałych zastosował on niższe stawki amortyzacyjne.

Zgodnie z przepisami podatnicy mogą modyfikować wartości odpisów amortyzacyjnych. Przepis ten dotyczy również, tego, że podatnicy mogą te stawki podwyższać dla środków trwałych będących w pogorszonych lub złych warunkach.

Zmniejszenie stawki amortyzacyjnej może mieć miejsce tylko dla konkretnych środków trwałych. Sytuacja konfliktowa powstaje wówczas, gdy przedsiębiorca mając prawo zastosowania stawki wyższej, zrezygnował z niej i obniżył ją. W takiej sytuacji może on potem podwyższyć stawkę, ale tylko do kwoty ustalonej w wykazie stawek amortyzacyjnych.

Osobie prowadzącej działalność gospodarczą opłaca się obniżyć stawkę, jeżeli nie jest on zaabsorbowany gromadzeniem kosztów podatkowych. Takie firmy starają się, aby koszty ujawniły się już po zakończeniu inwestycji. Po zyskaniu dochodu w późniejszym czasie podatnik jest już zainteresowany zwiększeniem stawki.

Interpretując te przepisy organy podatkowe stwierdziły, że w opisanym powyżej wymiarze podatnik nie może zmieniać stawek amortyzacyjnych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy obniżenie stawek za nadgodziny wpłynie korzystnie na bezrobocie?
Next Czy strony społecznościowe mogą zabrać wymarzoną posadę?

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Co podlega limitom podatkowym w 2013 roku?

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu lub księgi przychodów i rozchodów i w poprzednim roku przekroczyli określone limity przychodów w roku 2013 nie mają możliwości korzystania z niektórych ułatwień

Podatki 0 Comments

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Podatki 6 komentarzy

Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Dla przedsiębiorcy równie ważne jak osiągnięcie jak najwyższych przychodów jest umniejszenie tych przychodów o jak największą wartość kosztów ich uzyskania. Dzieje się tak dlatego, że koszty uzyskania przychodu mogą znacznie

Podatki 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Podatki 0 Comments

W Polsce prowadzi działalność 8,8 tys. doradców podatkowych

Przeszło 8,8 tys. osób wykonuje obecnie zawód doradcy podatkowego. Zapotrzebowanie na ich usługi dynamicznie rośnie, więc i zainteresowanie karierą w tej branży jest coraz większe. Problem w tym, że po deregulacji przeprowadzonej w 2014

Za kilka miesięcy mechanizm podzielonej płatności VAT ma być obowiązkowy

Ze split payment, czyli mechanizmem podzielonej płatności VAT, zetknął się mniej więcej co czwarty podatnik VAT, czyli ok. 400 tys. przedsiębiorców w Polsce. Aktywnie korzysta z tego jednak trochę ponad połowa z nich.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź