Księgi wieczyste w formie wirtualnej

Księgi wieczyste w formie wirtualnej

Można zauważyć, że cyfryzacja w Polsce cały czas postępuje i dzieje się pod tym kątem coraz więcej. Ministerstwo Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji starają się tworzyć rozwiązania, dzięki którym prowadzenie rożnych spraw istotnych dla obywateli będzie łatwiejsze. Wśród tych spraw, które w ostatnim czasie podlegały zmianom wymienić należy również kwestie związane z własnością nieruchomości. Do każdej nieruchomości przypisana jest księga wieczysta, w której znajdują się informację na temat danego budynku, własności, ewentualnych praw związanych z tym budynkiem, hipoteki i inne istotne kwestie z tym związane. 

Przejście w świat wirtualny

Jeszcze nie tak dawno księgi wieczyste były prowadzone w formie papierowej przez specjalnie przeznaczone do tego wydziały ksiąg wieczystych w sądach. Sytuacja jednak uległa w ostatnim czasie zmianie, ponieważ wprowadzono księgi w formie wirtualnej. Dzięki temu dostęp do danych na temat nieruchomości staje się znacznie łatwiejszy. Pojawia się bowiem możliwość sprawdzenia informacji w systemie komputerowym przygotowanym dla osób posiadających profil zaufany.

Czytaj: Dodatkowa opłata za wpis do księgi wieczystej >>

Bez wątpienia zarówno księgi wieczyste wnioski w formie elektronicznej są doskonałym rozwiązaniem zdecydowanie ułatwiającym podejmowanie różnego rodzaju działań jak i też korzystne jest to dla dokonywania wpisów, które następują szybciej. Warto również pamiętać, że to co znajduje się w księdze wieczystej jest uznawane za obowiązujące. Dlatego właśnie regularne dokonywanie zmian we wpisach jest tak istotne i musi następować na bieżąco, aby obrót prawny nieruchomościami został zachowany na odpowiednim poziomie.

Korzystne zmiany

Wszyscy specjaliści podkreślają, że księgi wieczyste wirtualne to doskonała zmiana, która świetnie sprawdza się od strony praktycznej. Ich pojawienie się w obrocie prawnym sprawia, że sytuacja dla osób, które chcą kupić nieruchomość jest łatwiejsza do kontrolowania. W czasach, gdy dostęp do internetu jest już codziennością nie powinno być zaskoczenia, że wszelkie rozwiązania elektroniczne są bardzo istotne dla obywateli. w przypadku ksiąg wieczystych dostęp do nich w formie wirtualnej również można potraktować jako zmianę pozytywną. Coraz więcej naszych rodaków decyduje sie szukać informacji w sieci i chce korzystać z możliwości jakie daje nam serwis obywatel.gov.pl. Możliwość sprawdzania rożnych informacji w ramach formy elektronicznej budzi spore zainteresowanie i rzeczywiście wiele osób z tego korzysta.

Wygoda dla sądów

Wprowadzenie ksiąg wieczystych w formie wirtualnej to również świetna opcja dla sądów, dla których ich prowadzenie w ten sposób staje sie po prostu znacznie łatwiejsze. Zdecydowanie sprawniej będzie można dokonywać zmian w księgach wieczystych, nie będzie to zajmować tak dużo czasu jak do tej pory. Można więc oczekiwać, że w ten sposób sądy również będą w stanie usprawnić swoja pracę szczególnie, że prowadzenie ksiąg wieczystych do tej pory również zajmowało sporo czasu i wymagało odpowiednich zasobów ludzkich w sądach.

Materiał zewnętrzny, gtk-adwokaci.pl

Previous Szkolenia z zakresu prawa podatkowego – tylko u ekspertów
Next Jak wybrać firmę pożyczkową?

Może to Ci się spodoba

Właściwe zarządzanie compliance rekomendowane przez GPW tworzy nową jakość kultury organizacyjnej firm

Polityka compliance, czyli zgodnego nie tylko z prawem, ale i etyką biznesową kierowania działaniami w firmie jest procesem kosztownym, ale na dłuższą metę opłacalnym. Na razie dobre praktyki to głównie domena banków i ubezpieczycieli, dużych

Firmy pożyczkowe mogą całkowicie zniknąć z rynku

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim narzuci restrykcyjne limity prowizji i opłat pobieranych od klientów firm pożyczkowych. Propozycja, którą przedstawił resort sprawiedliwości, zakłada, że koszty pozaodsetkowe mają spaść z obecnych 55 proc. do maksymalnego

Niespłacone długi polskich przedsiębiorców i konsumentów potężnym problemem dla gospodarki

Ponad 2,5 mln Polaków ma problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Niespłacone długi są ogromnym problemem dla całej gospodarki i sektora przedsiębiorstw, które przeznaczają 5–6 proc. całości swoich kosztów, żeby sobie z tym poradzić.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post