Kto może ubiegać się o węgierskie świadczenie emerytalne?

Kto może ubiegać się o węgierskie świadczenie emerytalne?

Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy w celach zarobkowych. Celem bezrobotnych Polaków są kraje zachodniej Europy, gdzie poszukiwani są specjaliści i pracownicy fizyczni. Jednak wschodni rynek pracy także otwiera się na przyjezdnych i proponuje interesujące miejsca pracy. Czy Węgry posiadają ciekawe punkty zatrudnienia? Jak starać się o emeryturę na Węgrzech?

Na początek warto powiedzieć, że mieszkaniec Polski, który wyrusza na Węgry w celach zarobkowych, nie ma obowiązku posiadania pozwoleń na pobyt oraz pracę. Innymi słowy istnieje duża swoboda zatrudnienia oraz możliwość wyboru najlepszego pracodawcy.

O ile pracownik nie musi wywiązywać się z żadnych warunków, o tyle zatrudniający powinien przekazać informację o przyjęciu do pracy obcokrajowca oraz podać węgierskie korzenie lub bliskich podwładnego. Poza tym konieczne jest złożenie wniosku rejestracyjnego oraz zgłoszenie w najbliższym urzędzie pracy.

Węgierski przedsiębiorca może zatrudnić pracownika z Polski na podstawie umowy o pracę na okres próbny, czas określony i nieokreślony. Dodatkowo niezbędnym minimum jest przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego oraz wskazanie filaru (I, II lub III).

Aby uzyskać prawo do węgierskiej emerytury należy dopełnić przynajmniej kilka istotnych warunków. Po pierwsza trzeba ukończyć 62 lata oraz przepracować 15 lub 20 lat (w przypadku I filaru).

Dokładnie tak, jak w Polsce, wielkość emerytury w dużym stopniu zależy od uzyskiwanego wynagrodzenia. Obliczana jest na podstawie zgromadzonych składek oraz nie może być mniejsze niż minimalna płaca w kraju. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że węgierscy emeryci otrzymują tzw. ,,trzynastkę”, czyli dodatkowo trzynastą emeryturę.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous ABC zasiłków wyrównawczych
Next Wszystko o wynagrodzeniach w Prokuratorii Generalnej

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 0 Comments

Praca na dwa etaty

Polacy coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Determinuje ich do tego niezadowalająca sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy? Oczywiście,

Zatrudnienie 0 Comments

Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Świat boryka się aktualnie z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Każdy przedsiębiorca szuka oszczędności, aby chociaż funkcjonować na średnim poziomie. Przede wszystkim o oszczędności stara się poprzez regulowanie zatrudnienia tzn. regulowanie ilości

Hossa na rynku magazynowym. W kolejnych latach branży może zagrozić brak pracowników

Polski rynek magazynowy wciąż jest w fazie hossy i nie zwalnia. Świadczą o tym zarówno duża liczba nowych powierzchni w budowie, jak i rekordowy popyt, który generują głównie najemcy z sektora e-commerce, sieci handlowe i operatorzy logistyczni.

Zatrudnienie 0 Comments

Jak sprawdzić autentyczność zwolnienia lekarskiego?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę może dostać urlop chorobowy na podstawie zwolnienia lekarskiego. Nie zawsze przełożony ma pewność, że dokument został wystawiony zgodnie z prawem i na podstawie

Zatrudnienie 1Comments

Plusy i minusy pracy dorywczej

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową szuka stałego i pewnego zatrudnienia oraz pożądanych pieniędzy. Bywa jednak, że nie każdy podwładny marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy. Większość}

CV – pierwszy krok do wymarzonej pracy

Większość z nas marzy o znalezieniu pracy, która dawałaby nam satysfakcję oraz pozwoliłaby cieszyć się stabilnością finansową. O tym, że nie jest to proste, z pewnością przekonał się niejeden z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź