Czy można zablokować komuś możliwość brania pożyczek i kredytów?

Czy można zablokować komuś możliwość brania pożyczek i kredytów?

Niestety w Polsce coraz częstszym zjawiskiem jest popadanie w długi. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ani z powodu tylko jednego niespłaconego kredytu. Najczęściej osoba zadłużona wpada w pętlę długów, które powstały z wielu niespłacanych zobowiązań. Najbardziej niebezpieczne są zobowiązania zaciągane na krótki termin w firmach pożyczkowych. Bardzo dużo osób korzysta z nich z powodzeniem i spłaca dług w wyznaczonym terminie, ale są też osoby, które jedną pożyczkę spłacają kolejną, a potem biorą kolejną i w ten sposób popadają w długi przerastające ich możliwości finansowe. Co zrobić, jeśli ten problem nie dotyczy nas samych, a osoby z naszej najbliższej rodziny?

Zablokowanie możliwości brania pożyczek

Każda osoba dorosła może decydować o sobie, a więc między innymi składać wnioski o przyznawanie kredytów i pożyczek. Może to robić nawet współmałżonek, jeśli w małżeństwie dochód jest podzielony oraz każde z małżonków ma własne konto bankowe, bez informowania drugiego małżonka o swoich działaniach. Tylko w wypadku dużych kredytów bankowych potrzebne może być uczestnictwo w kredycie drugiego małżonka albo podżyrowanie. Mniejsze kwoty każdy może brać indywidualnie, jeśli tylko ma dochód, zdolność kredytową i czysty BIK. A gdy to traci, może się ubiegać o różnego rodzaju pożyczki – chwilówki przez Internet, pożyczki z obsługa domową, czy nawet zastawić samochód w lombardzie pod pożyczkę.

Zablokowanie komuś możliwości brania pożyczek pozabankowych i kredytów bankowych jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Jednak często potrzeba radykalnych środków, aby osoba biorąca nagminnie pożyczki opamiętała się i wróciła do równowagi finansowej. Bardzo często takie osoby popadają w manię brania pożyczek na cokolwiek, nawet na rzeczy zupełnie im niepotrzebne. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby przeciwdziałać takim zachowaniom, które na dłuższą metę mogą spowodować problemy finansowe całej rodziny i doprowadzić do bankructwa.

Sposób pierwszy: interwencja i terapia

Z dłużnikiem trzeba się skonfrontować i przedstawić mu jakim problemem jest jego sytuacja oraz jak jego działania wpływają na rodzinę i przyjaciół. Nie można poprzestać na krótkiej uwadze „Nie bierz więcej pożyczek!”, ponieważ taki człowiek i tak zrobi po swojemu, jeśli nie zrozumie, że jego kłopoty finansowe wpływają na każdego w jego otoczeniu, a wtedy takie osoby mogą nie tylko zamartwiać się, ale też popaść w kłopoty, gdy na przykład okaże się, że same muszą spłacić długi za niego.

Jeżeli interwencja rodziny nie pomaga, koniecznie trzeba udać się do psychologa, który zastosuje odpowiednią terapię, aby pacjent dłużnik zrozumiał, co robi nie tylko sobie, ale i osobom ze swojego bliskiego otoczenia. Na takie terapie trafia coraz więcej zadłużonych osób, które kiedy zrozumieją za co są odpowiedzialne, mogą mieć przytłaczające wyrzuty sumienia.

Sposób drugi: zastrzeżenie dowodu

Kilka lat temu przed wyborami politycznymi głośno było o akcji „Zabierz babci dowód”. Niestety może dojść do sytuacji, kiedy takie rozwiązanie może być jedynym wyjściem, w stosunku do osoby zaciągającej coraz większe długi. Jednak samo odebranie dokumentu może być mało skuteczne, ponieważ większość z nas zna dane z tego dokumentu na pamięć. O wiele skuteczniejsze będzie zastrzeżenie dowodu na stronie BIK. Zastrzeżony dowód staje się wyłączony z obiegu w systemie Związku Banków Polskich. Informacja o zastrzeżeniu dokumentu dotrze do wszystkich banków, poczty oraz operatorów telefonii komórkowej, a także do firm pożyczkowych, które korzystają z bazy BIK. Jednak, aby zastrzec dowód potrzebne jest założenie konta na stronie BIK i zweryfikowanie tożsamości. Dlatego nie jest to łatwe i najlepiej, aby to osoba popadająca w długi sama zastrzegła swój dowód. Zastrzeżenie dowodu może utrudnić codziennie życie, ale i nie zabezpieczy przed braniem kolejnych pożyczek w firmach, które nie sprawdzają żadnych baz. Nie jest to w każdym razie wyjście idealne.

Krok ostateczny: ubezwłasnowolnienie

Jedynym legalnym sposobem, na całkowite odebranie komuś możliwości brania kredytów i pożyczek, jest odebranie tej osobie podstawowych praw, jakie nabiera osoba dorosła kończąc 18 lat. Procedura ta nazywa się ubezwłasnowolnieniem i jest bardzo żmudna, a także może się nie powieść. Dlatego jest to naprawdę ostateczny krok dla rodziny osób, które nie widzą lub nie chcą widzieć jakim zagrożeniem są dla reszty osób ze swojego najbliższego otoczenia.

Generalnie osoba pełnoletnia może być częściowo ubezwłasnowolniona z przyczyn takich jak: choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy, albo innych zaburzeń psychicznych jak np. alkoholizm. Sprawy w tej kwestii rozpatruje sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania. Wniosek może złożyć współmałżonek, krewny w linii prostej, czy rodzeństwo osoby, której wniosek dotyczy. Jednak trzeba mieć do złożenia wniosku mocne przesłanki, ponieważ każda osoba, która zgłasza wniosek lekkomyślnie lub w złej wierze, podlega karze do 1000 złotych grzywny. Zatem nie jest to opcja łatwa do wykonania. Podczas postępowania osoba, wobec której złożono wniosek, będzie przesłuchiwana w obecności biegłego psychologa, lekarza psychiatry, albo neurologa. Sama rozprawa nie jest też niczym łatwym i przyjemnym. Trzeba bowiem udowodnić, że nic innego jak choroba czy schorzenie nie powoduje nadmiernego zadłużania się, i że nie ma już innego sposobu, aby taką osobę powstrzymać przed braniem kolejnych pożyczek czy kredytów. Dlatego warto zacząć od samej terapii i dopiero kiedy to nie pomoże, próbować innych sposobów.

Źródło

Previous Sklepy inwestują w zaawansowane systemy do analizy zachowań klientów
Next Jak wybrać dobrą firmę sprzątającą?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Prowadzisz salonu urody? Warto się dokształcać

Kluczem do sukcesu firmy z branży hair & beauty są nie tylko renoma i wysokiej klasy obsługa, ale także bycie o krok przed konkurencją. Właśnie dlatego właściciele salonów urody nie

Wiadomości 0 Comments

Markowi Belce na plus trzeba zaliczyć udane interwencje walutowe

Zakończyła się sześcioletnia kadencja prezesa NBP prof. Marka Belki. Przypadła ona już po najostrzejszej fazie kryzysu finansowego, ale natrafiała również na wyzwania związane ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego, słabością czy zmiennością

Wiadomości 0 Comments

Rosną wydatki na obronność na świecie. Polski przemysł zbrojeniowy liczy na umowy

Wydatki na obronność osiągają rekordowe poziomy zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ten globalny trend chce wykorzystać rodzimy przemysł zbrojeniowy z Polską Grupą Zbrojeniową na czele, która ma długoterminowy cel stania się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post