Wszystko o notowaniach inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych

Wszystko o notowaniach inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych

Efektywne lokowanie środków w funduszach inwestycyjnych wymaga, chociażby podstawowej wiedzy finansowej lub pomocy eksperta w tej dziedzinie. Osoby, które gromadzą pieniądze na funduszach inwestycyjnych, powinny zainteresować się notowaniami, które stanowią podstawowe źródło wiedzy na temat poniesionych strat lub uzyskanych zysków z tytułu inwestycji.

Podpowiadamy, jak czytać notowania inwestycyjne.

Gromadzenie środków pieniężnych na funduszach inwestycyjnych jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji na szybkie powiększenie swoich oszczędności. Są one znacznie korzystniejsze od lokat i kont oszczędnościowych. Jednakże wpisane jest w nie pewne ryzyko utraty środków.

Wybór funduszu a notowania inwestycyjne

Wówczas, gdy nie dysponujemy fachową wiedzą z zakresu finansów, najlepiej udać się do eksperta, który zaproponuje nam optymalne, dla nas, rozwiązane. Na samym początku pomoże nam przeprowadzić analizę finansów osobistych oraz zdefiniować cel gromadzenia środków. Może to być, np. własny dom, samochód, podróż dookoła świata, czy zabezpieczenie przyszłości zarówno swojej, jak i swoich najbliższych. Wyznaczenie celu jest bardzo ważnym krokiem w wyborze funduszu inwestycyjnego, ponieważ na tej podstawie, przedstawiciel konkretnej firmy, dobiera ofertę specjalnie pod nas skrojoną. Kolejnym krokiem w wybieraniu funduszu inwestycyjnego jest wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Należy odpowiedzieć sobie, co nas interesuje – wyższy zysk, w który wpisane jest ryzyko inwestycyjne czy może mniejszy zysk, ale za to znacznie bezpieczniejszy.  Po dokonaniu analizy finansów osobistych ekspert zaproponuje nam najbardziej dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań rozwiązanie. Przed ostatecznym zdecydowaniem się na konkretny fundusz inwestycyjny, warto zerknąć na statystyki, czyli tzw. notowania funduszy inwestycyjnych.

Jakie informacje można wyczytać z notowań funduszy inwestycyjnych?

Notowania funduszy inwestycyjnych zawierają bardzo ważne informacje zarówno dla osób, które już lokują na nich środki pieniężne, jak i jednostek, które zastanawiają się nad wyborem konkretnego funduszu. Najistotniejszą informacją, zawartą w notowaniach funduszy inwestycyjnych jest bieżąca wycena jednostek inwestycyjnych. Tego typu dane prezentowane są wraz z wysokością stopy zwrotu kapitału z konkretnej inwestycji. Informacje, zawarte w notowaniach, pozwalają na ocenę wysokości zysków lub ewentualnie poniesionych strat z tytułu lokowania środków w funduszach inwestycyjnych. Co istotne, każda osoba, która wybiera ten sposób na powiększenie swoich oszczędności, powinna zapoznać się wcześniej z notowaniami funduszy inwestycyjnych, nie tylko bieżącymi, ale również z kilku poprzednich okresów. Większość firm, oferujących fundusze inwestuje, sporządza własne notowania. Przykładem takiej firmy jest Aegon, który dla ułatwienia klientom wyszukiwania konkretnych informacji, posiada wyszukiwarkę, umożliwiającą filtrowanie wyników według waluty i produktów.

Notowania a rankingi funduszy inwestycyjnych

Rankingi funduszy inwestycyjnych, podobnie zresztą, jak notowania stanowią bardzo ważne źródło informacji dla inwestorów. Dzięki nim można zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku finansowym oraz ocenić, w które fundusze warto inwestować. Zaleca się wybierać rankingi, które udostępniają przydatne narzędzia analityczne takie, jak np. odchylenie standardowe czy wskaźnik Sharpe’a. Dzięki tym wskaźnikom można uzyskać informację na temat stabilności wyników finansowych, a także stopnia ryzyka inwestycji funduszu. Rankingi funduszy inwestycyjnych, chociaż są pomocne, nie powinny stanowić głównego kryterium przy wybieraniu, optymalnej dla nas formy gromadzenia środków pieniężnych.

Previous Polski rynek atrakcyjny dla zagranicznych marek
Next Ponad 1/3 Polaków uważa handel za atrakcyjną branżę na własny biznes

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Konto osobiste korzystne dla kierowcy – dowiedz się, jak znaleźć taki produkt

Dobre konto osobiste powinno być dopasowane do potrzeb właściciela. Decydując się na otwarcie ROR-u, warto poszukać banku, który zaproponuje Ci skrojone na miarę profity i spełni konkretne oczekiwania. Podpowiadamy, jak

Wiadomości 0 Comments

Boom mieszkaniowy napędza rekordowe wyniki producentom materiałów budowlanych

Branża materiałów budowlanych notuje rekordowe wyniki i zdaniem ekspertów perspektywy na 2018 rok są jeszcze lepsze. Ze względu na duży popyt czas realizacji zamówień wydłużył się, a dodatkowym wyzwaniem jest niedobór

Wiadomości 0 Comments

Platforma „Property Breakers” – alternatywa dla korzystania z pośredników na rynku nieruchomości oraz motoryzacji?

Już niebawem „w sieci” będzie dostępna nowa, bardzo innowacyjna usługa dla uczestników dwóch dużych sektorów gospodarki: nieruchomości i motoryzacji. Serwis o nazwie „Property Breakers” to pionierskie rozwiązanie pozwalające na zautomatyzowane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post