Płynność finansowa – po pierwsze profilaktyka

Płynność finansowa – po pierwsze profilaktyka

Płynność finansowa to fundament Twojego biznesu, który sprawia, że możesz na bieżąco realizować wszelkie własne zobowiązania finansowe. Kupujesz towar, usługi, wynajmujesz sprzęt, lokal, spłacasz kredyty, opłacasz ludzi. Bez zastojów, zatorów płatniczych, na czas.

Jej utrata może nie tylko spowodować przejściowe trudności z realizacją zobowiązań oraz kontraktów, ale w dalszych konsekwencjach może mieć także duży wpływ na utratę reputacji finansowej firmy w oczach obecnych i przyszłych Kontrahentów, banków, a nawet finalnie doprowadzić przedsiębiorstwo do bankructwa.

Aby ją utrzymać, trzeba zatem zadbać od samego początku o jej profilaktykę. Być czujnym w doborze kontrahentów i płatników, zawierać z nimi dobrze przygotowane umowy, w których zabezpieczeniem może być obowiązkowy zadatek lub system zaliczkowy. Jednak najważniejsze jest, aby na bieżąco monitorować terminowość płatności wynikającą z wystawionych faktur i dokumentów płatniczych. Jeśli oni zapłacą Tobie na czas, Twoja płynność finansowa pozostanie niezagrożona. Jeżeli natomiast Twoi klienci nie będą regulować należności w umówionym terminie, nie czekaj cierpliwie, tylko podejmij działania.

Samodzielnie zajmij się windykacją – wystaw wezwanie do zapłaty, zadzwoń, napisz maila lub list, w których domagasz się zapłaty należności. Ustal finalny termin spłaty i ewentualny system ratalny w którym chcesz, aby środki znalazły się na Twoim koncie. Niech Kontrahent widzi, że traktujesz sprawę poważnie i oczekujesz jego natychmiastowej reakcji. Nie zostawiaj spraw własnemu biegowi, bo im dłużej będziesz czekać na odzyskanie należności, tym mniejsza szansa na spłatę zobowiązań, co skutkować będzie zagrożeniem dla płynności finansowej Twojej firmy.

Najczęściej jednak mikro przedsiębiorca nie dysponuje czasem, predyspozycjami czy zasobami ludzkimi, które pozwolą mu podjąć się z pełnym zaangażowaniem w działania windykacyjne wobec dłużnika. W takiej sytuacji można wykorzystać najlepsze z rozwiązań – czyli zewnętrzną firmę, która działa w obszarze odzyskiwania przedterminowych należności. To oni zatrudniają specjalistów, zarówno w zakresie prawa, jak i finansów, a nawet psychologii, którzy wiedzą, jak prowadzić windykację polubowną, aby środki znalazły się jak najszybciej na Twoim koncie. Możesz im zlecić takie działania poprzez jedną z dostępnych w Internecie platform online np. payhelp.pl. Wystarczy zarejestrować konto, dodać skan niezapłaconej przez Kontrahenta faktury, a oni zajmą się uruchomieniem całego procesu działań, dbając jednocześnie o zachowanie dobrych relacji z Twoim dłużnikiem.

Jeśli zadbasz o własną płynność finansową, wówczas sam nie będziesz borykał się z zatorami płatniczymi wynikającymi z braku środków na opłaty. Będziesz mógł skupić się na pozyskiwaniu nowych Klientów i jakościowym realizowaniu usług.

Previous Strategia rozwoju Polski i projekty badawczo-rozwojowe
Next Drukarnia online. Co możemy wydrukować w drukarni?

Może to Ci się spodoba

Firmy szukają sposobów na przyciągniecie i zatrzymanie pracowników

Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że firmy muszą się bardziej koncentrować na komunikacji z pracownikami i kandydatami do pracy. Employer branding, który umożliwia firmie pozycjonowane się jako atrakcyjny pracodawca, pomaga zahamować rotację pracowników

Przyspiesza cyfryzacja polskich firm. Chmura i internet rzeczy mogą ją znacząco ułatwić

Coraz więcej firm dostrzega biznesowe korzyści płynące z wdrożenia nowych technologii i narzędzi informatycznych. Te służą do poprawy obsługi klientów i komunikacji z nimi oraz automatyzacji prostych, manualnych procesów. Największy potencjał zastosowań eksperci dostrzegają w rozwiązaniach

Polskie firmy produkcyjne z sukcesem konkurują na zagranicznych rynkach

Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne są w większości oparte na polskim kapitale, a zaledwie co dziesiąta firma korzysta z zagranicznego finansowania. Mimo to skutecznie konkurują na międzynarodowych rynkach. Są też otwarte na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post