Polski eksport: Ministerstwo Gospodarki wskazuje kierunki; co na to eksporterzy?

Polski eksport: Ministerstwo Gospodarki wskazuje kierunki; co na to eksporterzy?

W ankiecie, spośród 11 kierunków uwzględnionych w programie Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach, respondenci mogli wskazać maksymalnie trzy. Zgodnie z wynikami najciekawszym i najbardziej perspektywicznym dla eksporterów rynkiem w programie jest Chorwacja, którą wybrało najwięcej respondentów (43 proc.). Na drugim miejscu znalazły się Indie (38 proc.); na trzecim Serbia (30 proc.). Dla krajów, które wybrali nasi Klienci, już od jakiegoś czasu widać wyraźne wzrosty polskiego eksportu. To oznacza, że jest w nich potencjał. Dzięki programowi Polska ma szansę wykorzystać go w maksymalnym stopniu twierdzi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce. Ministerstwo Gospodarki jest czynnie zaangażowane w budowanie relacji z wytypowanymi krajami, m.in. poprzez misje gospodarcze do poszczególnych państw. Minister Janusz Piechociński ma już za sobą wizyty w Azerbejdżanie i Indiach.

Wśród krajów wybranych w programie najmniejszym zainteresowaniem eksporterów cieszyły się Turkmenistan (5 proc.) i Mongolia (5 proc.). Radosław Jarema z AKCENTY wskazuje, że kraje te są ogromnym wyzwaniem dla polskich eksporterów i program Ministerstwa Gospodarki może mieć ograniczony wpływ na ich gotowość do zaistnienia na tych rynkach. Mongolia i Turkmenistan są silnie związane z dwoma największymi państwami na kontynencie euroazjatyckim Chinami i Rosją. Związki handlowe są tym regionie bardzo silne, zarówno ze względów historycznych – Turkmenistan to była republika ZSRR – jak i po prostu geograficznych. Polsce jako nowemu dostawcy może być trudno mówi Jarema.

Radosław Jarema zwraca uwagę, że eksport żywności, którą MG chce promować we wszystkich krajach programu, może być trudnym przedsięwzięciem w przypadku kilku z nich, m.in. w kontekście delikatności niektórych produktów spożywczych. Program resortu gospodarki ma jeden bardzo ważny i dobrze przemyślany punkt. W wybranych krajach promowana ma być nie tylko polska żywność ale i wytypowane konkretne branże. To świetne założenie, bo rosyjskie embargo dotknęło wiele sektorów. Im również potrzebne jest wsparcie podkreśla Jarema. W Turkmenistanie na pomoc może liczyć polska branża meblarska a w Mongolii producenci maszyn i urządzeń, w tym górniczych. W Chorwacji Państwo wesprze branżę meblarską, w Serbii producentów środków transportu, a w Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Wietnamie i Indonezji maszyny i urządzenia (w tym górnicze). W Indonezji oraz Indiach promowane będą polski sprzęt medyczny i aparatura pomiarowa, dodatkowo w Indiach taką szansę otrzyma branża usług IT/ITC a w Malezji branża kosmetyczna.

Radosław Jarem ocenia, że program Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach ma jeszcze jedną mocną stronę. Zarówno Półwysep Bałkański, jak i poszczególne obszary Azji a dokładnie obszar basenu Morza Kaspijskiego (Azerbejdżan, Turkmenistan) oraz innych strategicznych regionów tego kontynentu (Półwyspu Indyjskiego Indie; Archipelagu Malajskiego – Malezja, Indonezja; Azji Wschodniej – Mongolia) to doskonałe punkty zaczepne dla polskich eksporterów. Program jest skonstruowany tak, aby polskie firmy poprzez współpracę z wybranym krajem w danej części świata otworzyły sobie drogę do ekspansji w całym regionie. To świetna strategia, dająca bardzo duże możliwości mówi Jarema.

Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach ma w założeniu pomóc polskim eksporterom żywności, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga, zdobyć nowe rynki. Program ma także wesprzeć eksport innych branż do najbardziej w perspektywicznych regionów świata.

* Wewnętrzną ankietę klientów AKCENTY przeprowadzono na grupie 92 firm eksportowych w dniach 21 listopada 31 grudnia 2014 r.

/ IP AKCENTA

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Rating, czyli obligacje z cenzurką
Next Poszukiwanie stóp zwrotu trwa dalej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Poprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

Pojęcie darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. W myśl art. 888, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W zamian za to osoba

Wiadomości 0 Comments

Milenialsi za 7 lat przejmą 75 proc. całego rynku pracy

W 2025 roku przedstawiciele pokolenia Y będą odpowiadać za 75 proc. całego rynku pracy. A im bardziej niż na finansach zależy na możliwości rozwoju, elastyczności  i realnym wpływie na firmę. Przywiązują

Wiadomości 0 Comments

Jak sprawdzić zdolność kredytową i ją poprawić?

Zbadanie zdolności kredytowej jest pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jeśli planujemy ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania. Aby bank zgodził się na udzielenie nam kredytu musi bowiem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post