Postrzeganie Coca-Coli na świecie

Postrzeganie Coca-Coli na świecie

Przez wiele lat Coca Cola opinie miała jak najlepsze i tak pozostaje do chwili obecnej, pomimo czarnego PR-u, którym marka była atakowana przez konkurencję.

Najpopularniejszy napój świata

Wymyślona w 1886 roku w Atlancie receptura Coca Coli stała się przełomem dla amerykańskiego przemysłu spożywczego, produkującego napoje bezalkoholowe. Autorem mikstury Coca Coli był aptekarz, John Pemberton, który podobnie jak wielu jego kolegów po fachu, pracował nad wieloma różnymi recepturami. Cola początkowo była sprzedawana jako lek w jednej z największych aptek w Atlancie. Koncentrat dodawano do wody sodowej i sprzedawano go w cenie 5 centów za szklankę. Był on reklamowany jako lek na ukojenie. Z czasem zaczęto go pozycjonować jako orzeźwiający napój. Rozpoczęła się ogromna popularyzacja napoju Coca cola. Opinie, jakie zyskiwał były jak najlepsze, dlatego szybko rozpowszechniono go na wszystkie stany w USA, a także w Europie. Dziś jest dostępny w ponad 200 krajach na całym świecie.

Do Polski Coca Cola trafiła do regularnej sprzedaży dopiero w 1972 roku, kiedy to napój był produkowany w Browarze Warszawskim na zasadach licencyjnych. Browar sprowadzał z Amsterdamu i Neapolu koncentrat do produkcji Coli, zaś butelki przysyłano z Hiszpanii. Minęło wiele czasu, zanim w Polsce wprowadzono prawdziwą fabrykę Coca Coli, nie zaś jedynie rozlewnię tego napoju.

Działania PR-owe

W Polsce od lat funkcjonuje akcja PR-owa Coca Cola Cup. Pierwszy turniej piłki nożnej pod patronatem Coca-Coli odbył się 2 kwietnia 1999 roku. W 2015 roku po raz 17-nasty organizowany jest jeden z największych w Polsce turniejów piłkarskich przeznaczonych dla młodzieży szkolnej. W tym roku uczestnicy grają pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry”. Jest to jedna z akcji pod patronatem Coca Cola. Opinie o marce dzięki podobnym akcjom stają się jeszcze bardziej pozytywne. Jest to silny brand kojarzący się nie tylko z orzeźwieniem, ale sponsoringiem dla wielu ważnych imprez. Coca Cola inwestuje w młode talenty piłkarskie i umożliwia im rozwinięcie skrzydeł.

Pierwsza edycja Coca-Cola Cup cieszyła się ogromną popularnością. W turnieju przez lata wzięło udział 1000 drużyn, a swoje umiejętności piłkarskie zaprezentowało prawie 400 tys. uczestników. W 2009 roku do turnieju zgłosiło się 2435 szkół podstawowych oraz 2145 szkół gimnazjalnych. Każde zawody w ramach Coca-Cola Cup rozpoczynają się od serii mini turniejów, podczas których wyłanianych jest 16 z 24 najlepszych zespołów w każdym województwie w swoich kategoriach wiekowych. Następnie awansują one do Finałów Wojewódzkich, we wszystkich województwach. Mistrzowie województw awansują do Finału Krajowego.

Previous Spółka cywilna czy spółka z o.o. - którą spółkę wybrać?
Next Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Płatność typu mikro czyli wszystko o mikropłatnościach

Normalną i oczywistą koleją rzeczy jest poszukiwanie nowych form pozyskiwania kapitału. Ze względu na możliwości, które otwiera przed użytkownikami internet, faktem jest, że pojawia się chęć zarobienia w sieci. Dotychczas

Dotacje 0 Comments

Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?

Wielu przedsiębiorców, nie tylko tych początkujących, uważa że najistotniejszym elementem tworzenia własnego przedsiębiorstwa są pieniądze. Każdy z nas wiele razy słyszał stwierdzenie „pieniądz robi pieniądz”. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na

Wiadomości 1Comments

7 błędów popełnianych przez sprzedającego mieszkanie

Dom na sprzedaż – tabliczka, która nieodzownie kojarzy nam się z amerykańskimi filmami grozy. For sale nie zawsze musi jednak dotyczyć posiadłości, gdzie demony i duchy biorą górę nad pięknie

5 komentarzy

 1. kaczek
  Sierpień 06, 17:57 Reply
  Przez wiele lat Coca Cola opinie miała jak najlepsze, ale niestety to się z czasem zmienia. Wiele osób preferuje zdrowy tryb życia, a co za tym idzie nie piją tego świństwa.
 2. basia
  Styczeń 05, 18:23 Reply
  Coca cola jest bardzo rozpoznawana na świecie, wiele osób zwraca na nią uwagę i szanuje markę.
 3. mania
  Styczeń 16, 13:02 Reply
  Coca cola zawsze miała dobrą opinię, bo jest to renomowana marka, którą każdy szanuje.
 4. asicca
  Styczeń 29, 15:52 Reply
  Dla mnie coca cola to niestety dziadostwo, ale mówię tak chyba dlatego, że nie piję jej bo jestem na diecie.
 5. jeży
  Luty 04, 16:53 Reply
  Dla mnie coca-cola nie ma większego znaczenia. Skoro istnieje to fajnie, ale jak by nie istniała, to też normalnie.

Zostaw odpowiedź