Powierzenie dodatkowych obowiązków pracownikowi

Powierzenie dodatkowych obowiązków pracownikowi

Pracodawcy, którzy z różnych względów zmuszeni są do poszerzania obowiązków pracownika o dodatkowe zadania często spotykają się z niechęcią ze strony załogi. Czasem padają sugestie, że zmiany w zakresie obowiązków wymagają zawarcia porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Inną kwestią jest żądanie dodatkowego wynagrodzenia za wypełnianie obowiązków, które zostały powierzone pracownikowi dodatkowo.

Właścicielka biura rachunkowego postanowiła ograniczyć zatrudnienie i jednej z pracownic powierzyć dodatkowe obowiązki związane ze sporządzaniem deklaracji na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownica uważała, że taka zmiana wymaga wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Ponadto zażądała dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zmianą zakresu czynności.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest tak zorganizować pracę, aby zapewnić wykorzystanie czasu pracy pracownika (art. 94 pkt 2 k.p.). Pracodawca może powierzać pracownikowi różnego rodzaju obowiązki, jednak muszą być one związane z rodzajem wykonywanej przez niego pracy.

To pracodawca ustala zakres czynności pracownika. Jest to związane z pełnieniem władczej funkcji. Istotą stosunku pracy (zatrudnienia na podstawie umowy o pracę) jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Warto wspomnieć, że nadzór i kierowanie pracą załogi jest cechą charakterystyczną tego rodzaju zatrudnienia, w odróżnieniu od umowy zlecenie, w której taki nadzór i możliwość wydawania poleceń nie występuje.

Umowa o pracę nie musi zawierać szczegółowego wykazu czynności, do których zobowiązany jest pracownik. W praktyce sporządza się jednak dodatkowy dokument (angaż, zakres czynności) określający te zakres prac wykonywanych przez zatrudnioną osobę. Najczęściej taki katalog obowiązków nie jest jednak ściśle określony, lecz zawiera stwierdzenia o dużym stopniu ogólności. Ponadto często zawiera też klauzulę o obowiązku wykonywaniu innych poleceń przełożonego.

Zgodnie z prawem pracy (art. 100 par. 1 k.p.) inne polecenie, czy dodatkowe polecenie przełożonego może wychodzić poza rodzaj umówionej pracy.

Możliwości pracodawcy, co do poszerzenia zakresu obowiązków pracownika precyzuje liczne orzecznictwo sądowe. Przede wszystkim sądy potwierdzają uprawnienia pracodawcy dotyczące organizacji pracy. W wyroku z 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04, Sąd Najwyższy wskazał, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek właściwej organizacji pracy.

Wyrok Sądu Najwyższego z 7 listopada 1974 r., sygn. akt I PR 332/74 wskazuje, że zmiana zakresu czynności pracownika nie stanowi istotnej zmiany warunków pracy wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.

Taki pogląd sąd potwierdził w wyroku SN z 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II PK 216/2011. Zdaniem sądu ujęty formalnie zakres czynności pracownika z reguły nie stanowi zamkniętego katalogu jego obowiązków ze względu na możliwość wydania przez przełożonego polecenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 2004 r., sygn. akt I PK 663/03 uznał, że w razie  wydania polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy i nie ma obowiązku stosować art. 42 par. 4 k.p.

Z przytoczonych treści wyroków sądowych wynika jasno, że oczekiwania pracowników co do sporządzania dodatkowych aktów zmieniających warunki pracy oraz żądania zapłaty za zwiększoną listę obowiązków są bezzasadne. Warunkiem jednak jest, że realizacja dodatkowych zadań nie spowoduje niezgodnego z prawem wydłużenia czasu pracy pracownika.

Previous Jak ratować firmę przed utratą wiarygodności
Next Kiedy możliwe stosowanie kompensaty zobowiązań

Może to Ci się spodoba

Wdrożenie rozwiązań chmurowych pomaga firmom w walce z cyberzagrożeniami oraz w obniżaniu kosztów działania

W ubiegłym roku liczba ataków hakerskich na firmy w Polsce wzrosła o 46 proc. – wynika z danych PwC. To powoduje, że firmy nie tylko zwiększają budżety na IT, lecz także szukają nowych rozwiązań,

Polska trzeci rok z rzędu liderem eksportu stolarki okiennej w Unii

Łączna produkcja stolarki budowlanej w polskich zakładach wzrosła w 2017 roku o prawie 6 proc. i sięgnęła 23,4 mln sztuk. Natomiast w ciągu ostatnich czterech lat liczba okien i drzwi wyprodukowanych w polskich fabrykach zwiększyła się o 24

Firmy w coraz trudniejszej sytuacji

Słabsza od oczekiwanej dynamika gospodarki, rosnące wyzwania rynkowe i zbyt wysokie zobowiązania powodują, że coraz większej liczbie firm trudno utrzymać stabilny rozwój. Dla sporej grupy przedsiębiorstw nadchodzi więc czas dostosowywania się

Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Szczególnie zagrożone są urządzenia mobilne

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem i informatyką – podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają,

Samochód 6 komentarzy

Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy

Właściciele małych i średnich firm mogą już się starać o uzyskanie dopłaty unijnej na samochody firmowe. I choć na Zachodzie jest to standard, w Polsce to dopiero pierwsza taka inicjatywa,

Rośnie rola marketingu w firmach

Powszechny dostęp do technologii mobilnych i internetu wykreował nowy typ konsumenta, który z jednej strony jest bardziej świadomy swoich decyzji, a z drugiej pozostawia po sobie tysiące śladów w przeglądarkach, aplikacjach i systemach transakcyjnych. To

4 komentarze

  1. anon
    08 grudnia, 15:44 Reply
    Oczywiście możemy powierzyć więcej obowiązków pracownikowi, ale czy tak na prawdę da sobie z nimi radę?
  2. ladna
    15 grudnia, 19:24 Reply
    Czy dodatkowe obowiązki dla pracownika to przyjemność? Nie. Dajny pracownikowi tyle obowiązków ile jest adekwatnych do jego pensji, a będzie wydajniejszy.
  3. pawcio
    17 grudnia, 20:16 Reply
    Dodatkowe obowiązki niestety nie sprzyjają niczemu dobremu, a to dlatego, że pracownik jest przemęczony i nie funkcjonuje tak dobrze.
  4. Tadeusz Korach
    07 marca, 10:00 Reply
    Uważam, że to nie jest jakieś przeciążenie jeśli, jak w przypadku powyższym pracodawca zlecił jakąś dodatkową pracę, ale jednak w ramach tego samego rodzaju pracy. Nie było polecenia, żeby pracowniczka nagle zajmowała się na przykład sprzątaniem biur. Wtedy byłaby to wyraźna zmiana warunków. Oczywistym jest także, że pracownik może pracować 8 godzin i jeśli sporządzi deklaracje dla ZUS, to w tym samym czasie nie sporządzi deklaracji podatkowych, które wykonywał dotychczas. Zatem nie ma tu mowy o dodatkowym obciążeniu i nawet nie jet to zmiana rodzaju pracy.

Zostaw odpowiedź