Rozliczenie kwartalne podatku dochodowego i VAT

Rozliczenie kwartalne podatku dochodowego i VAT

Podatnicy podatku dochodowego oraz VAT z reguły rozliczają się z fiskusem za miesięczne okresy rozliczeniowe. Nie jest to jednak obligatoryjny tryb rozliczeń dla wszystkich przedsiębiorców. Część podatników decyduje się na rozliczenie podatków w systemie kwartalnym. Dlaczego trzymiesięczny okres rozliczeniowy może być korzystny?

Kto skorzysta z możliwości kwartalnych rozliczeń z fiskusem?

Podatnicy mogą wybrać opcję kwartalną w kontaktach z fiskusem, lecz nie każdy przedsiębiorca jest do takiej decyzji uprawniony. Możliwość ta przysługuje:

  • „małym podatnikom”, czyli podatnikom, którzy w poprzednim roku osiągnęli przychody ze sprzedaży łącznie z kwotą podatku VAT, niższe niż 1,2 miliona euro,
  • rozpoczynającym działalność, pod warunkiem, że nie prowadzili oni innej firmy w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że rozpoczynający działalność, aby móc rozliczać się kwartalnie nie mogą rozliczać się w formie podatku zryczałtowanego. W pierwszym roku działalności opcja kwartalna jest dostępna wyłącznie dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym oraz podatników VAT. Ryczałtowcy mogą skorzystać z tej możliwości dopiero w drugim roku działalności.

Mniej deklaracji, mniej przelewów

Kwartalne rozliczenia z urzędem skarbowym to oszczędność czasu przedsiębiorcy. Obowiązek wypełniania i składania deklaracji oraz ilość wykonywanych przelewów zmniejsza się czterokrotnie. Oprócz oszczędności czasu i nerwów, pozytywną cechą jest możliwość wykorzystania wolnych środków na obrót z kontrahentami, ewentualnie założenia lokaty terminowej. Ponadto podatnicy VAT, którzy mają problemy ze sprzedażą, mają trzykrotnie dłuższy termin na dokonanie sprzedaży, by móc odliczyć VAT od faktur zakupowych. Dość istotną kwestią w przypadku rozliczania podatku VAT jest wybór pomiędzy metodą memoriałową, a kasową. W rozliczeniu metodą kasową obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty faktury, nie zaś w chwili jej wystawienia.

Dłuższy czas na zwrot podatku VAT

Kwartalny system rozliczeń ma też swoje minusy. Jednym z nich jest dłuższy termin zwrotu VAT od urzędu skarbowego. Zgodnie z przepisami, urząd standardowo ma na tę czynność 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Kwartalny podatnik poczeka więc na zwrot 3 razy dłużej niż podatnik rozliczający się z fiskusem co miesiąc.

Poza tym, płatności wykonywane co kwartał wymagają posiadania w danym momencie większej ilości gotówki. Jest więc to metoda dobra, ale dla zdyscyplinowanych przedsiębiorców, którzy skłonni są do oszczędzania lub odkładania pieniędzy.

Zmiana trybu rozliczania podatku

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą zgłosić chęć rozliczania się co kwartał już w momencie rejestrowania działalności w urzędzie gminy. Podatnicy, którzy kontynuują w danym roku działalność mogą przejść na system kwartalny powiadamiając o tym fakcie naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku.

Podatnicy VAT zmianę mogą zgłaszać w każdej chwili, a dokładnie do 25 dnia drugiego miesiąca danego kwartału. Do zgłoszenia służy druk VAT-R. Rozliczenia podatku należy dokonywać na druku VAT-7K.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Żywność i alkohol w kosztach uzyskania przychodu
Next Dofinansowanie unijne dla firm

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemył stoczniowy

Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących

Podatki 0 Comments

2018 rok będzie kluczowy dla finansów publicznych

Eksperci uważają, że mimo wzrostu gospodarczego niższego od pierwotnych założeń i wyższego deficytu budżetowego niż przewidywano pod koniec ubiegłego roku stosunek tego drugiego do PKB nie powinien przekroczyć 3 proc. Podobnie zdaniem

Podatki 0 Comments

Czy procedury podatkowe ulegną zmianie?

W zgodzie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów zmianie mają ulec zasady związane z rozliczaniem podatku. Z faktu mogą być szczęśliwi przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy z formularzami mają poważne kłopoty. Czego można

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post