Sytuacja na rynku mieszkań w Polsce – czy kredyty hipoteczne pozostaną tanie?

Sytuacja na rynku mieszkań w Polsce – czy kredyty hipoteczne pozostaną tanie?

Niskie koszty pieniądza, rządowy program Mieszkanie dla Młodych oraz zwiększona akcja kredytowa banków spowodowały, że 2015 rok był najlepszych jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy w Polsce. Widać to zwłaszcza po cenach akcji deweloperów oraz popycie na kredyt.

Potwierdzeniem zwiększonego zainteresowania na rynku mieszkań są dane dotyczące sprzedanych lokali mieszkalnych. Przez pierwsze trzy kwartały 2015 r. w sześciu największych miastach Polski sprzedano 37 tys. mieszkań. W porównaniu z rokiem 2014 jest to wzrost o 18%. Skala sprzedanych nieruchomości mieszkalnych jest porównywalna do rekordowego 2009 roku. Dwoma kluczowymi czynnikami, które miały wpływ na taką sytuację były niskie stopy procentowe, utrzymujące się od ponad roku oraz wzrost wkładu własnego od 1 stycznia 2016 roku.

Wzrost popytu na kredyty hipoteczne był również spowodowany działaniem programu Mieszkanie dla Młodych. Od września ubiegłego roku w ramach tego programu można nabywać także nieruchomości z rynku wtórnego – co zwiększyło zainteresowanie kredytami i zakupem mieszkań. Od momentu nowelizacji ustawy o programie MDM do BGK wpłynęło ponad 14 tys. wniosków – gdzie dla porównania od początku funkcjonowania programu MDM wpłynęło 41 tys. wniosków.

Bieżący rok może być słabszy pod względem popytu na kredyt hipoteczny. Spodziewane podwyżki stóp procentowych, wzrost wkładu własnego oraz zmniejszenie środków z MDM – mogą osłabić chęć zakupu mieszkania na kredyt. Chociaż podwyżka stóp nie jest jeszcze pewna, ponieważ wraz ze zmianą władzy oraz składu RPP dochodzą słuchy o bardziej gołębim nastawieniu do kosztów pieniądza w gospodarce.

Przez ostatnie lata akacja kredytowa polskich banków utrzymywała tendencję wzrostową. Jednak wraz z planowanym wprowadzeniem podatku bankowego, może się to zmienić. Podatek ma być pobierany od aktywów – czyli w praktyce od kredytów. W ofertach banków widać już pierwsze podwyżki marż i prowizji. Wzrost kosztów kredytów, spowodowany wprowadzeniem podatku bankowego może zniechęcić część osób do zaciągania nowych zobowiązań – w tym kredytów hipotecznych. Także podaż kredytów hipotecznych może osłabnąć – głównie z powodu chęci zwiększenia podaży kredytów gotówkowych, które posiadają wyższą marże.

Podsumowując, dopóki stopy procentowe nie zostaną poniesione, a podatek nie wejdzie w życie – kredyty hipoteczne powinny pozostać stosunkowo tanie. Czynnikiem, który z pewnością ograniczy popyt na kredyty mieszkaniowe jest wyższy wkład własny. Pomimo tego w 2016 roku zakup mieszkania na kredyt może wciąż pozostawać popularnym rozwiązaniem. Według ekspertów, dopiero kolejny rok może przynieść znaczące spowolnienie, jeśli chodzi o popyt na kredyt hipoteczny i liczbę sprzedanych mieszkań.

Jeżeli chcesz znaleźć najtańszy kredyt mieszkaniowy, sprawdź bloga konta-oszczednosciowe.blogspot.com.

Previous Naucz się analizy technicznej
Next Zadbaj o swoje dokumenty

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Mieszkanie Plus i Kodeks urbanistyczno-budowlany na III Kongresie Mieszkaniowym

Dyskusja o Narodowym Programie Mieszkaniowym zdominowała III Kongres Mieszkaniowy. Uczestnicy stawiali pytania m.in. o szczegóły programu Mieszkanie Plus oraz zastanawiali się, czy można budować za 2,5 tys. za m2? Deweloperzy

Wiadomości 6 komentarzy

Krótka historia ewolucji damy do towarzystwa

Specyfika najstarszego zawodu świata przez stulecia ewoluowała i zmieniała swoją postać. Mimo powszechnego przekonania bycie panią do towarzystwa nie zawsze wiąże się ze świadczeniem usług seksualnych. Prześledźmy zmiany jakie dokonały

Wiadomości 0 Comments

Dzięki dywersyfikacji dostaw gazu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski

Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększył się import dostaw gazu z Zachodu, przez Gazociąg Jamalski. Tylko przez punkt Mallnow Rewers można rocznie sprowadzić ponad 5 mld

4 komentarze

 1. mania
  Styczeń 16, 12:20 Reply
  Mi się wydaje, że kredyty hipoteczne będą coraz bardziej lecieć w górę, bo na czymś trzeba jednak zarobić.
 2. asicca
  Styczeń 29, 15:15 Reply
  Kredyty hipoteczne nie będą tańsze, bo wszystko idzie w górę. Niestety nie ma co się oszukiwać.
 3. arnold
  Luty 02, 08:23 Reply
  Kredyty hipoteczne nigdy nie były i nie będą tanie więc nie ma nawet na co liczyć w tym wypadku.
 4. papeż
  Luty 04, 15:27 Reply
  Kredyty nigdy nie były i nie będą tanie, dlatego, że banki na czymś zarabiają i będą wciąż zarabiać.

Zostaw odpowiedź