Ubezpieczenie AC – kiedy nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania?

Ubezpieczenie AC – kiedy nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania?

Kierowcy, którzy decydują się na ubezpieczenie AC, liczą na odszkodowanie w razie uszkodzenia pojazdu. W praktyce okazuje się, że świadczenie nie zawsze zostanie wypłacone. W jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Ubezpieczenie AC (autocasco) to nieobowiązkowa polisa, dzięki której zakres ochrony ubezpieczeniowej można rozszerzyć na swoje auto. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenie chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia samochodu z własnej winy, na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych (np. gradu, burzy, powodzi), kradzieży pojazdu czy jego zniszczenia na skutek aktów wandalizmu czy zderzenia z dzikimi zwierzętami. Warto jednak poznać przypadki, które mogą stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.

Szkoda spowodowana przez kierowcę pod wpływem alkoholu

Chociaż kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu jest zabronione, wielu kierowców lekceważy ten przepis. W efekcie mogą spowodować szkodę, niszcząc mienie osób trzecich oraz swój samochód. Jeśli pojazd posiada ubezpieczenie AC, teoretycznie kierowca może ubiegać się o odszkodowanie. Uszkodzenie samochodu, które powstało na skutek prowadzenia jazdy pod wpływem alkoholu jest jednym z czynników, na podstawie których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty należnego świadczenia.

Taka sama zasada dotyczy również innych środków odurzających.

Kradzież samochodu z kluczykami w środku

Ubezpieczenie AC uwzględnia kradzież samochodu. Wyjątek stanowi jednak utrata pojazdu na skutek lekkomyślności czy roztargnienia, a więc m.in. gdy kluczyki oraz dokumenty zostały wewnątrz auta. I w tym przypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie AC z wysoką franszyzą integralną

Chcąc obniżyć wysokość składki AC, wielu kierowców decyduje się na wysoką franszyzę integralną. Jest to wartość, poniżej której firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Jeżeli więc wartość szkody jest mniejsza niż franszyza integralna, kierowca musi pokryć ją z własnych pieniędzy. Jeżeli natomiast wartość szkody jest wyższa niż wysokość franszyzy, ubezpieczyciel wypłaci całość świadczenia.

Szkoda wyrządzona przez osobę trzecią

Wysokość składki AC zależna jest m.in. od tego, ile osób będzie korzystać z samochodu. Jeśli ubezpieczający określił, że tylko właściciel, a szkodę wyrządziła osoba trzecia, stanowi to podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.

Wykupując ubezpieczenie AC z myślą o otrzymaniu odszkodowania w razie nieprzewidzianego zdarzenia należy przestrzegać warunków podpisanej umowy. Dzięki temu ubezpieczający uniknie rozczarowania, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty świadczenia lub nie podejmie się naprawy auta.

Previous Artyści i fotografowie coraz częściej wchodzą na drogę sądową
Next Do internetu trafia 30 proc. wydatków reklamowych firm

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak skutecznie zabezpieczyć towary w transporcie?

W dzisiejszych czasach, kiedy globalny handel i transport towarów osiągają bezprecedensowy poziom, kwestia bezpiecznego pakowania i zabezpieczania przesyłek staje się kluczowa dla firm na całym świecie. Odpowiednie zabezpieczenie towarów na

Samochód 0 Comments

Reklamacja wynajętego samochodu – czy to możliwe?

W obecnych czasach posiadanie samochodu jest dużym ułatwieniem. Głównie dlatego, że pozwala na dotarcie do miejsc, gdzie autobusy nie docierają oraz zwiększa niezależność i poziom życia. Niestety nie każdy może

Samochód 0 Comments

Jak uzyskać kredyt na zabytkowy pojazd?

W Polsce mieszka mnóstwo pasjonatów motoryzacji, szczególnie starszych i zabytkowych modeli. Mogą zrobić wiele dla wymarzonej marki lub pojazdu z limitowanego. Czy mogą liczyć na pożyczkę na zakup starego samochodu?

Leasing 3 komentarze

Wynajem długoterminowy czy leasing? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Zakup auta to duży wydatek. Jeśli nie chcesz wydawać oszczędności ani brać kredytu, możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy lub leasing. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Aby firma mogła się rozwijać

Samochód 0 Comments

Jakie kary za brak OC?

Każdy właściciel samochodu, zobowiązany jest do ubezpieczenia pojazdu (OC). Wybór ubezpieczyciela uzależniony jest od indywidualnych oczekiwań i grubości portfela kierowcy. W przypadku próby ominięcia wytycznych przewidziano kary ustawowe. Jakie sumy

Firma 1Comments

Firmy racjonalizują wydatki na podróże służbowe

Przedsiębiorcy ograniczą wydatki na podróże służbowe, takie wnioski płyną z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie Amadeus Polska. W Polsce 20 proc. firm wydaje rocznie na ten cel od 500

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź