UWAGA: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT  już od 1 stycznia 2018 r.

UWAGA: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Z nowym rokiem 2018, mikroprzedsiębiorcy obowiązkowo, co miesiąc będą musieli informować Urząd Skarbowy o ewidencji VAT w formacie pliku JPK. Będzie to dodatkowe obciążenie dla wszystkich właścicieli mikrofirm, o którym trzeba pamiętać i realizować je każdego miesiąca bez wyjątku. Podpowiadamy, co zrobić by bezbłędnie sprostać nowemu obowiązkowi.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i co oznacza dla mikroprzedsiębiorców?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Obecnie wszyscy duzi, średni i mali przedsiębiorcy muszą comiesięcznie przesyłać do fiskusa plik JPK_VAT – ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek ten zostanie nałożony także na najmniejsze firmy w Polsce, czyli mikroprzedsiębiorstwa.

To nie jedyne z wprowadzanych zmian. Urząd Skarbowy będzie miał prawo do przeprowadzenia tzw. e-kontroli podatkowej, podczas której przedsiębiorca może zostać poproszony o przedstawienie fiskusowi pozostałych plików JPK. Są to:

 

Plik Czego dotyczy?
JPK_FA faktury VAT
JPK_KR księgi rachunkowe
JPK_WB wyciągi bankowe
JPK_MAG magazyn
JPK_PKPIR Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
JPK_EWP ewidencja przychodów

Warto jednak wiedzieć, że Urząd Skarbowy nie może żądać od przedsiębiorcy okazania plików dla struktur, które nie mają w firmie zastosowania. Przykładowo, jeśli firma rozlicza podatek dochodowy w formie ryczałtu, nie musi prowadzić Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W takiej sytuacji w trakcie e-kontroli fiskus nie może żądać dostarczenia pliku JPK_PKPIR.

Obowiązek przedstawiania pozostałych plików JPK na życzenie Urzędu Skarbowego dla mikrofirm wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. Warto wiedzieć, że w żadnym przypadku (ani dla JPK_VAT, ani pozostałych JPK), urzędnicy nie mogą żądać przedstawienia plików JPK za okres sprzed obowiązywania przepisów.

Wprowadzane zmiany dla mikroprzedsiębiorców obrazuje poniższa tabela:

 

Typ JPK Od kiedy obowiązuje? Ewidencja za okres od: Składany: Termin złożenia do Urzędu Skarbowego
JPK_VAT 1 stycznia 2018 r. 1 stycznia 2018 r. co miesiąc do 25. kolejnego miesiąca
pozostałe pliki JPK 1 lipca 2018 r. 1 lipca 2018 r. na życzenie US zgodnie z terminem wskazanym przez US

 

Jednolity Plik Kontrolny ma ściśle określoną formę i strukturę. Aby uniknąć błędów, zalecamy, by skorzystać z usług biura księgowego. Na rynku dostępne jest także profesjonalne oprogramowanie księgowe, dostosowane do obecnych przepisów o JPK. Na podstawie wprowadzonych danych program sam wygeneruje właściwy, gotowy do wysyłki plik JPK.

Rozliczanie JPK

Wielu przedsiębiorców przerażają wprowadzane zmiany, które często wiążą się z zawiłością przepisów. Aby ułatwić właścicielom mikrofirm zadanie, uruchomiono specjalną platformę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat. Serwis zawiera szczegółowe i cenne informacje dotyczące przepisów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Można znaleźć tam niezbędne informacje i narzędzia wspomagające bezbłędne wygenerowanie JPK, sprawdzenie poprawności danych oraz wysłanie na serwer ministerstwa. To przydatny serwis w szczególności dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, co należy zrobić by uzyskać wcześniejszy zwrot VAT (fiskus obiecuje, że podatnicy wysyłający JPK_VAT otrzymają zwrot podatku nie w ciągu 60, a 25 dni).

Zalecamy, aby odwiedzić witrynę www.sage.com.pl/lp/zwrot-vat już teraz, jeszcze zanim przepisy wejdą w życie. W ten sposób mikroprzedsiębiorcy mogą na spokojnie zapoznać się z nowelizacją przepisów, a także, w razie potrzeby, z wyprzedzeniem wyjaśnić wszelkie nieścisłości z księgowością lub Urzędem Skarbowym. Dokładne zapoznanie się z wymaganiami ułatwi także późniejszą organizację pracy.

Previous Medal MTP dla brodnickiej marki
Next Ciekawe innowacje w ofertach bankowych

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Likwidacja luki VAT – wyzwanie dla nowego rządu

Skala przekrętów podatkowych VAT jest ogromna. Według szacunków PwC luka VAT w Polsce wynosi 53 mld zł, wielkością odpowiada więc 3% PKB. Dla porównania, ok. 3,5% PKB wytwarza cały sektor

Urząd Skarbowy 0 Comments

Fiskus każe nabywców za przestępczą działalność sprzedawców

Fiskus wdraża kolejne procedury mające na celu ograniczenie przestępczej działalności gospodarczej. Dlatego właśnie zakazuje się odliczania koszów oraz podatku VAT nabywcom, którzy kupili towar od oszustów. Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu

Podatki 0 Comments

Opłata audiowizualna to nowy podatek – wszyscy zapłacimy podwójnie

Od 1 lipca w miejsce abonamentu RTV ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Koszty

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź