Używane wózki widłowe – dobra inwestycja czy chybiony pomysł?

Używane wózki widłowe – dobra inwestycja czy chybiony pomysł?

Przedsiębiorcy starają się szukać obecnie coraz bardziej optymalnych rozwiązań dla swoich biznesów, umożliwiających im optymalizację działań i zmaksymalizowanie zysków. Wśród pomysłów, pojawia się na przykład inwestowanie w używane wózki widłowe. Czy jest to opłacalne? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule!

Rynek sprzedaży wózków widłowych rozwija się w ostatnich latach niemal błyskawicznie. Według danych zawartych w Raporcie Widlak List 2018 (czyli cyklicznie przeprowadzanym raporcie opartym na danych z Urzędu Dozoru Technicznego, zawierającym badania na temat rynku wózków widłowych) w poprzednim roku liczba zarejestrowanych i dopuszczonych do użytku urządzeń zwiększyła się o 12%. Największy wzrost odnotowano wśród wózków magazynowych, co jest oczywistym skutkiem dynamicznego rozwoju branży e-commerce i rekordową liczbą oddanych do użytku powierzchni magazynowych.
Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie jednak na zakup fabrycznie nowego wózka widłowego. W tym przypadku do jego dyspozycji pozostają dwa rozwiązania:
1. czasowy wynajem sprzętu 
2. zakup używanego wózka widłowego.
Obydwa z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety oraz sprawdza się w nieco innych okolicznościach.

Wynajem czy zakup?

Część z przedsiębiorców za alternatywę dla zakupu nowej floty pojazdów uważa wynajem wózków widłowych. Jednak, aby wynajem był w ogóle opłacalny, musi być spełnione kilka warunków (poza oczywiście znalezieniem taniej atrakcyjnej oferty). Wynajem wózków widłowych może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy – tu sprawa jest oczywista. Jeśli wózek ma być wykorzystywany tylko sezonowo lub wyjątkowo do wykonania jakichś prac, zdecydowanie nie trzeba inwestować pieniędzy w jego zakup.Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku wynajmu długoterminowego:

  • warto sprawdzić czy jego koszty nie będą przewyższały kosztów zakupu wózka widłowego;
  • dobrze, gdy istnieje możliwość, aby wynajmowany sprzęt odkupić po okresie wynajmu. To idealne rozwiązanie dla małych firm, które wynajmując sprzęt zarabiają na jego odkupienie;
  • koniecznie należy upewnić się po której stronie leży kwestia napraw ewentualnych usterek czy serwisowania pojazdu.

Gdy zarówno opcja wynajmu wózków widłowych, jak i zakupu fabrycznie nowego sprzętu nie wchodzi w grę – warto pomyśleć o trzeciej możliwości – zakupie używanych pojazdów.

Używane wózki widłowe – dlaczego warto?

Wiele osób ma różne, mniej lub bardziej uzasadnione obawy dotyczące zakupu używanych wózków widłowych. Są one całkowicie naturalne i opierają się na zdroworozsądkowym podejściu oraz (co oczywiste) próbie racjonalnego dysponowania budżetem.
Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, iż wybierając używane wózki widłowe można mieć markowy i sprawny pojazd za niewielkie (w porównaniu do cen nowych pojazdów) pieniądze. A cena używanego pojazdu może być nawet o ponad połowę niższa niż kwota za zakup nowego sprzętu. W celu optymalnego zakupu, należy jednak przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku używanym wózkom widłowym i wybrać najlepszą dla swojej firmy ofertę.
Ponadto, rynek wózków widłowych można niejako porównać do rynku samochodów osobowych. W momencie, gdy nie stać kogoś na zakup nowego pojazdu, nie musi całkowicie rezygnować z posiadania jakiegokolwiek. Tak, jak kupuje się kilkuletnie (czy niektórzy nawet kilkunastoletnie) samochody używane, które pełnią dobrze swoją funkcję, tak samo można zainwestować w używane wózki widłowe.

Używane wózki widłowe – jak wybierać?

Przy wyborze używanego wózka widłowego warto dokładnie sprawdzić kilka podstawowych kwestii, które sprawią, że żywotność wybranego pojazdu będzie długa, a lista ewentualnych napraw jak najmniejsza. Pod uwagę warto wziąć:

  • markę pojazdu – od dawna powszechnie wiadomo, iż markowe sprzęty są zdecydowanie lepszej jakości, powstają z dobrych jakościowo materiałów a zastosowane w nich technologie znacznie ułatwiają pracę;
  • model pojazdu – nawet jeśli zakup dotyczy używanego wózka widłowego, jego model musi odpowiadać potrzebom firmy (zarówno pod względem przeznaczenia, napędu, udźwigu, jak i wysokości podnoszenia czy nawet prędkości, jaką rozwija pojazd);
  • stan techniczny – oczywiście jest to jeden z najważniejszych elementów decydujących o zakupie wózka. Jego stan techniczny w chwili zakupu powinien być na tyle dobry, aby mógł on przejść bez problemu przegląd i zostać zarejestrowany w Urzędzie Dozoru technicznego;
  • prawidłowo prowadzoną dokumentację – pozwala ona sprawdzić, czy wózek widłowy miał regularnie wykonywane przeglądy oraz jaki jest jego faktyczny stan techniczny (np. które części były wymieniane), ponadto informuje o wszystkich najważniejszych zmianach czy problemach w pojeździe;
  • rok produkcji oraz ilość przepracowanych motogodzin – porównując te dwie wielkości można z łatwością wyliczyć jak intensywnie był eksploatowany wózek i jednocześnie oszacować, czy nie wpłynie to negatywnie na jego dalsze możliwości;
  • wyposażenie dodatkowe – część używanych wózków widłowych sprzedawana jest razem z dokupionym do nich osprzętem. W ten sposób w szybki sposób można poza urządzeniem zyskać także drugie widły, przedłużki czy np. łyżkę itp. Zwykle tego typu elementy dodawane są jako gratis lub istnieje możliwość ich dokupienia za niewielką dopłatą.
  • okres gwarancji – nie tylko nowy sprzęt obejmowany jest gwarancją. Obecnie, jeśli sprzęt kupowany jest za pośrednictwem dużego dealera marki czy składu wózków używanych – używane wózki widłowe także zostają objęte gwarancją sprzedaży. W ten sposób kupujący może mieć pewność, że używany sprzęt, który nabywa jest w dobrej kondycji potwierdzonej przez sprzedawcę.

Biorąc pod uwagę te wszystkie parametry, istnieją naprawdę duże szanse na wybór solidnego i dobrego używanego wózka widłowego.

Podsumowanie

Decydując się na zakup używanych wózków widłowych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, tak aby wybrany sprzęt był w pełni sprawny, solidny i trwały oraz mógł z powodzeniem zarabiać dla firmy przez długie lata.
Nie warto korzystać z przypadkowych ofert, publikowanych w sieci przez anonimowe osoby, gdyż nigdy nie wiadomo z jakich źródeł pochodzi pojazd (często nie posiada on także dokumentacji). 
Wybierając używane wózki widłowe skorzystaj z oferty wiarygodnego składu wózków jezdniowych, który na rynku jest już od wielu lat, takiego jak np. Lemarpol – znajdziesz ją tu.

Previous Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy faktoringowej?
Next Kary za niewprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polscy emigranci zarobkowi przelewają do kraju miliardy złotych

Na przestrzeni ostatnich 14 lat Polacy na emigracji przelali do kraju prawie 231 mld zł. Na rynku transferów wciąż dominuje gotówka, a przekazy cyfrowe odpowiadają za zaledwie 10–12 proc. Jednak

Wiadomości 0 Comments

Polacy spędzają w internecie średnio 11 godzin dziennie. To prawie dwa razy więcej niż dwa lata temu

Statystyczny Polak korzysta z internetu łącznie o 5 godzin więcej niż jeszcze dwa lata temu. Jednocześnie prawie podwoił się odsetek tych, którzy chętnie testują nowe technologie i kupują gadżety. Eksperci McKinsey & Company

Wiadomości 0 Comments

Znikają kolejne bariery dla rynku samochodów elektrycznych

Na polskim rynku motoryzacyjnym udział elektryków wciąż jest znikomy, ale dynamicznie rośnie. Wynika to z faktu, że znikają kolejne bariery. Po pierwsze, nowe modele oferują coraz lepsze osiągi, a ich ceny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post