W jakie fundusze inwestycyjne warto inwestować?

W jakie fundusze inwestycyjne warto inwestować?

Polski rynek funduszy inwestycyjnych oferuje blisko 1000 produktów TFI różniących się poziomem ryzyka, potencjałem zysku czy stosowaną polityką inwestycyjną. Sprawdź zatem, jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert i wybrać najlepszy dla siebie fundusz inwestycyjny.

Który rodzaj funduszu inwestycyjnego wybrać?

Wybór dobrego towarzystwa funduszy inwestycyjnych to dopiero połowa sukcesu. Takie towarzystwa jak Union Investment posiadają w swojej ofercie produkty z każdej kategorii funduszy, czyli:

  • fundusze akcji,
  • fundusze mieszane,
  • fundusze obligacji i inne dłużne,
  • fundusze pieniężne.

By móc wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, inwestor musi więc najpierw określić, który rodzaj funduszu najlepiej sprawdzi się w jego przypadku.

Fundusze akcji przeznaczone są dla osób, które oczekują wysokich zysków, chciałyby ulokować kapitał z myślą o dłuższym czasie trwania inwestycji, tzn. minimum 4-5 lat oraz mają świadomość wyższego ryzyka. Choć nie ma przeszkód, by wpłacić do nich środki na krótszy czas, to jednak najlepsze rezultaty można uzyskać właśnie w przypadku długiego horyzontu inwestycyjnego.

Fundusze obligacji to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują niskiego poziomu ryzyka i potencjału zysku większego niż w przypadku lokat terminowych. Najbezpieczniejsze fundusze, czyli fundusze pieniężne, przynoszą stopy zwrotu nieznacznie wyższe niż bankowe produkty oszczędnościowe i sprawdzają się w roli inwestycji trwającej maksymalnie 1-2 lata. W grupie produktów mieszanych, czyli lokujących aktywa zarówno w akcjach, jak i obligacjach, można znaleźć fundusze realizujące różne strategie inwestycyjne. Powinny jednak generalnie zainteresować klientów, którzy oczekują zysków wyższych niż na rynku obligacji i ryzyka niższego niż na rynku akcji.

Wybierz fundusz z dobrymi powtarzalnymi wynikami

Początkujący inwestorzy często popełniają ten błąd, że podejmują decyzję o zainwestowaniu w dany fundusz wyłącznie na podstawie jego dobrych wyników uzyskanych w ostatnim czasie. Tymczasem, chcąc ocenić faktyczną skuteczność zarządzających funduszem, należy wziąć pod uwagę minimum kilkuletni okres. Dzięki temu analiza obejmuje okresy zarówno hossy giełdowej, jak i gorszej koniunktury, a to z kolei pozwala zorientować się, jak zarządzający radzą sobie w różnych sytuacjach rynkowych.

Analiza wyników danego funduszu inwestycyjnego powinna obejmować również ich porównanie z wynikami konkurencyjnych funduszy. Co jednak ważne, inwestor powinien zestawiać ze sobą tylko i wyłącznie produkty należące do tej samej kategorii ryzyka. Porównywanie na przykład funduszu akcji z funduszem obligacji nie niesie żadnej wartości merytorycznej, a wręcz może prowadzić do wyciągnięcia mylnych wniosków.

Previous Znajdź bardzo prosty sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz przy zakupie swoich ulubionych kosmetyków! Wykorzystuj kody zniżkowe i rabaty!
Next 7 skutecznych porad na organizację własnej konferencji

Może to Ci się spodoba

Wartość eksportu polskiej żywności przekroczy w tym roku 25 mld zł

Polska żywność cieszy się coraz większym uznaniem na zagranicznych rynkach – nie tylko w Europie, lecz także na całym świecie. Według ministra rolnictwa tegoroczna wartość eksportu w tym sektorze przekroczy 25 mld złotych.

Dlaczego AVAST dla firm to dobre rozwiązanie?

Darmowe wersje programów antywirusowych nie gwarantują odpowiedniej ochrony dla firm. Zbyt ograniczone funkcje i brak zabezpieczenia przed zagrożeniami, z którymi spotykają się przedsiębiorstwa, to podstawowy argument za tym, by wybrać

Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju

Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post