W jakie fundusze inwestycyjne warto inwestować?

W jakie fundusze inwestycyjne warto inwestować?

Polski rynek funduszy inwestycyjnych oferuje blisko 1000 produktów TFI różniących się poziomem ryzyka, potencjałem zysku czy stosowaną polityką inwestycyjną. Sprawdź zatem, jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert i wybrać najlepszy dla siebie fundusz inwestycyjny.

Który rodzaj funduszu inwestycyjnego wybrać?

Wybór dobrego towarzystwa funduszy inwestycyjnych to dopiero połowa sukcesu. Takie towarzystwa jak Union Investment posiadają w swojej ofercie produkty z każdej kategorii funduszy, czyli:

  • fundusze akcji,
  • fundusze mieszane,
  • fundusze obligacji i inne dłużne,
  • fundusze pieniężne.

By móc wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, inwestor musi więc najpierw określić, który rodzaj funduszu najlepiej sprawdzi się w jego przypadku.

Fundusze akcji przeznaczone są dla osób, które oczekują wysokich zysków, chciałyby ulokować kapitał z myślą o dłuższym czasie trwania inwestycji, tzn. minimum 4-5 lat oraz mają świadomość wyższego ryzyka. Choć nie ma przeszkód, by wpłacić do nich środki na krótszy czas, to jednak najlepsze rezultaty można uzyskać właśnie w przypadku długiego horyzontu inwestycyjnego.

Fundusze obligacji to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują niskiego poziomu ryzyka i potencjału zysku większego niż w przypadku lokat terminowych. Najbezpieczniejsze fundusze, czyli fundusze pieniężne, przynoszą stopy zwrotu nieznacznie wyższe niż bankowe produkty oszczędnościowe i sprawdzają się w roli inwestycji trwającej maksymalnie 1-2 lata. W grupie produktów mieszanych, czyli lokujących aktywa zarówno w akcjach, jak i obligacjach, można znaleźć fundusze realizujące różne strategie inwestycyjne. Powinny jednak generalnie zainteresować klientów, którzy oczekują zysków wyższych niż na rynku obligacji i ryzyka niższego niż na rynku akcji.

Wybierz fundusz z dobrymi powtarzalnymi wynikami

Początkujący inwestorzy często popełniają ten błąd, że podejmują decyzję o zainwestowaniu w dany fundusz wyłącznie na podstawie jego dobrych wyników uzyskanych w ostatnim czasie. Tymczasem, chcąc ocenić faktyczną skuteczność zarządzających funduszem, należy wziąć pod uwagę minimum kilkuletni okres. Dzięki temu analiza obejmuje okresy zarówno hossy giełdowej, jak i gorszej koniunktury, a to z kolei pozwala zorientować się, jak zarządzający radzą sobie w różnych sytuacjach rynkowych.

Analiza wyników danego funduszu inwestycyjnego powinna obejmować również ich porównanie z wynikami konkurencyjnych funduszy. Co jednak ważne, inwestor powinien zestawiać ze sobą tylko i wyłącznie produkty należące do tej samej kategorii ryzyka. Porównywanie na przykład funduszu akcji z funduszem obligacji nie niesie żadnej wartości merytorycznej, a wręcz może prowadzić do wyciągnięcia mylnych wniosków.

Previous Znajdź bardzo prosty sposób, dzięki któremu zaoszczędzisz przy zakupie swoich ulubionych kosmetyków! Wykorzystuj kody zniżkowe i rabaty!
Next Od lipca 2 tys. pracodawców wybierze pracowniczy plan kapitałowy

Może to Ci się spodoba

Branża logistyczna dynamicznie rośnie

Rosnący popyt wewnętrzny i eksport, większa wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, napędzają branżę logistyczną. Bezpośredni udział sektora usług transportu i logistyki w polskim PKB zwiększył się o ponad jedną piątą od momentu wstąpienia

Firma 1Comments

Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Każda firma, niezależnie od wielkości i branży, musi pilnować rozliczeń, terminów, kontaktować się z fiskusem czy ZUSem. I tu pałeczkę przejmuje księgowy. Jak wybrać odpowiedniego, kiedy w każdym mieście funkcjonuje

26 mld zł w budżecie państwa i 170 tys. miejsc pracy

Polska branża eventowa rośnie w siłę. Szacunkowy udział przemysłu spotkań w polskim PKB to ok. 1 proc. Wkład w gospodarkę szacuje się na ok. 26 mld zł i 171 tys. miejsc pracy. To rynek,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post