Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Nie wszyscy wiedzą, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może posiadać jedynie jednego udziałowca. Czym różni się więc taki podmiot od tego, który posiada co najmniej kilku wspólników? Jakie są jego podstawowe zalety? Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Zgodnie z artykułem art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych, spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.

Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak również zalety. To, czy warto wdrożyć je w życie zależeć będzie od indywidualnych czynników, branży oraz specyfiki prowadzenia działalności.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może przybierać charakter pierwotny lub wtórny. Z pierwotnym charakterem jednoosobowej spółki mamy do czynienia w sytuacji, kiedy podmiot został założony przez 1 osobę. Jeśli na skutek innych wydarzeń, udziały pozostałych udziałowców zostały skupione w ręku 1 wspólnika – możemy mówić o jej wtórnym charakterze.

Ograniczenie odpowiedzialności wspólnika

Najistotniejszym walorem prowadzenia działalności w formie jednoosobowej spółki jest ograniczona odpowiedzialność udziałowca. Jest ona ograniczona jedynie do wysokości wniesionego do spółki wkładu. W przypadku nietrafionych inwestycji, to spółka, a nie jej udziałowiec stanie się dłużnikiem, a osobisty majątek wspólnika jest chroniony.

Jedynym odstępstwem od tej reguły może być sytuacja, kiedy wspólnik jest równocześnie członkiem zarządu. Odpowiedzialność członka zarządu spółki za jej długi jest już inna. W niektórych przypadkach członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi spółki także własnym majątkiem.

Możliwość samodzielnego decydowania o kluczowych dla spółki kwestiach

Zgodnie z artykułem 156 Kodeksu spółek handlowych, jedyny wspólnik spółki z o.o. wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników.

Oznacza to, że przy podejmowaniu uchwał nie ma potrzeby liczenia głosów,  jedyny wspólnik dysponuje nimi wszystkimi. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie on jest jedynym decydującym, nie ma konieczności przeprowadzania głosowań tajnych w sytuacjach, gdy tego wymagają przepisy – komentuje właściciel firmy consultingowej Caldwell Corporate Services.

Wady prowadzenia jednoosobowej spółki z o. o.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową spółkę z o. o. ma obowiązek – podobnie jak osoba, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – odprowadzania składek do ZUS-u.

Biorąc pod uwagę podwójne opodatkowanie, towarzyszące spółce, koszty jej prowadzenia mogą okazać się wysokie.

Jedyny wspólnik nie może również reprezentować spółki w organizacji, z wyłączeniem dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. W praktyce oznacza to, że nie może on np. podpisać umowy najmu lokalu przez spółkę w organizacji.

Taką sytuację jednak można dość łatwo „obejść”. Na przykład poprzez powołanie drugiego członka zarządu oraz stosowne ustalenie zasad reprezentacji lub powołanie pełnomocnika, który będzie reprezentował spółkę w konkretnej czynności prawnej.

Previous Większość fałszywych newsów służy reklamie albo polityce
Next Cyberataki terrorystyczne to tylko kwestia czasu

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Dobrze zorganizowana przeprowadzka do nowej siedziby nie zaburzy pracy przedsiębiorstwa

Wybór odpowiedniej przestrzeni na biuro firmy i jej właściwe zaaranżowanie decydują o komforcie pracy, samopoczuciu, a w rezultacie – o zaangażowaniu i lojalności pracowników. Sam wybór to jednak nie wszystko. Eksperci zauważają, że ważne jest także

Ataki hakerów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Mogą doprowadzić nawet do upadku firmy

Cyberbezpieczeństwo staje się jednym z kluczowych obszarów inwestowania każdej firmy, bo ataki hakerów są coraz bardziej wyrafinowane i kosztowne. Z badania Cisco wynika, że w ubiegłym roku ponad połowa cyberataków spowodowała straty finansowe

5 zalet wynajmu biura serwisowanego

Biura serwisowane reklamowane są jako idealne rozwiązanie dla wszystkich firm. Dziś zdecydowanie jest to jedna z opcji, które zawsze warto rozważyć w pierwszej kolejności. I są takie scenariusze, w których

Rynek samochodów dostawczych notuje ponad 11-proc. wzrost

Rośnie sprzedaż samochodów dostawczych w Polsce. Do końca października 2018 roku zarejestrowano ponad 55 tys. aut, a rynek zanotował ponad 11 proc. wzrost. Opel chce wykorzystać rosnący popyt na samochody dostawcze.

Prawo dla firm 0 Comments

Ostatni dzień na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii w II półroczu

13 sierpnia mija termin dla firm na złożenie u dostawcy energii oświadczenia, które uprawnia do zamrożenia cen energii w II półroczu br. Pozwoli to uniknąć rachunków wyższych nawet o 30–50 proc., a uprawnione

1 Comment

  1. Maria
    06 listopada, 20:43 Reply
    Nie warto. Odpowiedzialność mogą zmniejszyć wyłącznie udziałowcy nie będący członkami zarządu. opodatkowanie - fatalne. Dużo bzdur formalnych

Zostaw odpowiedź