Wszystko o umiejętnościach miękkich

Wszystko o umiejętnościach miękkich

Na temat umiejętności miękkich można powiedzieć bardzo dużo. Jednak najczęściej mówi się o nich w odniesieniu do pewności siebie, empatycznych zachowań, zdolności pracy w grupie, bezproblemowym podejściu do życia, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, zdolności do wystąpień publicznych oraz asertywności. Dzięki tym wszystkim cechom funkcjonowanie w społeczeństwie jest łatwiejsze, a kontakty z ludźmi przyjemne. Czy są potrzebne w życiu zawodowym? Dlaczego pracodawcy poszukują pracowników obdarzonych umiejętnościami miękkimi?

Obecnie umiejętności miękkie są sprawdzane podczas rekrutacji lub rozmowy kwalifikacyjnej. W zasadzie każdy pracodawca poszukuje kandydata, który oprócz wykształcenia i doświadczenia posiada również kilka cech potrzebnych na określonym stanowisku. Największe wymagania mają duże i międzynarodowe korporacje, który poszukują osób zdolnych, rzetelnych, odpornych na stres i presję czasu. To bardzo ważne, szczególnie jeśli branża jest wymagająca, a wyniki pieczołowicie rozliczane na koniec każdego miesiąca.

Każdy ubiegający się o zatrudnienie reklamuje swoją kandydaturę i wymienia największe zalety. Dzięki temu zwiększa szansę na zwycięstwo oraz zainteresowanie działu HR. Warto pamiętać, że deklarowanych umiejętności miękkich nie można potwierdzić dyplomem lub innym dokumentem, dlatego często prowadzi się weryfikację i dogłębną rekrutację. Najlepiej do tego celu sprawdza się rozmowa twarzą w twarz, żywa dyskusja, podchwytliwe pytania oraz krótkie zadania i ćwiczenia. Z reakcji, odpowiedzi oraz zachowania można wyczytać poziom zdenerwowania, skuteczności oraz pewności siebie i elokwencji.

Oprócz tego idealnym sposobem sprawdzenia są skomplikowane testy, które są w stanie dogłębnie zdiagnozować zainteresowanego i przedstawić rzeczywisty obraz osobowości. Nie jest to łatwe zadanie, wymaga ogromnego skupienia i całkowitego spokoju. Każdy, kto rozwiązywał testy psychologiczne, zdaje sobie sprawę jak mylne czasami są podpowiedzi, pytania skomplikowane i teoretycznie nie związane z pracą w konkretnym przedsiębiorstwie.

W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie uważa się za jedne z najważniejszych w rozwoju kariery zawodowej. Ułatwiają kontakty z klientami, przyczyniają się do lepszych wyników, nawiązywania nowych znajomości, dobrych relacji ze współpracownikami i przełożonym, kreatywnych i innowacyjnych pomysłów oraz efektywności i samorealizacji. Dziś nie tylko ukończone studia oraz przebyte staże są brane pod uwagę. Na wagę złota są odpowiednie cechy, poglądy, spojrzenie na świat oraz własne zdanie na różne tematy.

Do dyspozycji osób nieśmiałych lub zamkniętych w sobie oddano wiele propozycji kursów oraz szkoleń doskonalących. Są bardzo skuteczne, dają szybkie efekty i z pewnością przyczynią się do szybszego znalezienia zatrudnienia oraz otrzymywania satysfakcjonujących zarobków.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wózki widłowe na miarę XXI wieku
Next Wszystko o zasiłkach chorobowych

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 2 komentarze

Co zaproponować pracownikowi: umowę zlecenie czy umowę o dzieło?

Niedoświadczony właściciel małej firmy często prowadzi swoją działalność gospodarczą samodzielnie. W początkowej fazie jest w stanie sam załatwiać wszystkie sprawy i nawet dobrze sobie radzi. Jednak wraz z rozwojem nowego

Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy pracownik, który ma pracę pragnie, aby nieustannie powiększać swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samodoskonalić. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często umożliwiają swojej kadrze szkolenia lub kursy

Ponad połowa firm w Polsce musi ograniczać inwestycje przez braki kadrowe

Problemy z pozyskiwaniem pracowników, a z drugiej strony rosnący popyt na wykwalifikowane kadry zaostrzają konkurencję między pracodawcami, napędzają wzrost płac i wymuszają większe skupienie na obszarze employer brandingu. Ten przestał już być dla firm

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej. Przepisy określają także, kiedy mogą odmówić na nią zgody

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia

Hossa na rynku magazynowym. W kolejnych latach branży może zagrozić brak pracowników

Polski rynek magazynowy wciąż jest w fazie hossy i nie zwalnia. Świadczą o tym zarówno duża liczba nowych powierzchni w budowie, jak i rekordowy popyt, który generują głównie najemcy z sektora e-commerce, sieci handlowe i operatorzy logistyczni.

Zatrudnienie 0 Comments

Branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników

Coraz większy nacisk na ekologię, automatyzacja pracy, prefabrykacja i eliminacja papierowej dokumentacji – to trendy, które zdaniem liderów branży zdominują budownictwo w nadchodzących latach – wynika z raportu „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży

1 Comment

  1. wiola
    10 sierpnia, 13:10 Reply
    Każdy ubiegający się o zatrudnienie reklamuje swoją kandydaturę i wymienia przede wszystkim największe zalety, często nie pokrywające się z rzeczywistością.

Zostaw odpowiedź