Wypożyczalnia samochodów, czyli pomysł na dochodowy biznes

Wypożyczalnia samochodów, czyli pomysł na dochodowy biznes

Wypożyczalnie samochodów systematycznie zyskują na popularności, co ma nierozerwalny związek ze wzrostem mobilności społeczeństwa. Jest to dość kosztowny pomysł na biznes, niemniej przy sprzyjających warunkach można liczyć na stosunkowo szybki zwrot zainwestowanych środków.

Rynek wymagający, ale z potencjałem

Wynajem samochodów to w Polsce rynek odznaczający się sporym potencjałem. Konkurencja jest co prawda duża, ale z drugiej strony rośnie też zapotrzebowanie na tego typu usługi. Do lamusa odeszły już czasy, gdy na korzystanie z nich pozwolić sobie mogli wyłącznie zamożni klienci. Obecnie usługa wynajmu jest ceniona m.in. za elastyczność w dopasowywaniu warunków umowy do potrzeb najemcy – bez względu na to, czy jest nim osoba indywidualna czy klient biznesowy.

Usługi dla biznesu

Decydując się na uruchomienie wypożyczalni aut, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę rynku, na którym firma miałaby prowadzić działalność. Nie da się ukryć, iż najbardziej kalkuluje się wypożyczalnia aut w Warszawie bądź w innym dużym mieście, ale w wielu przypadkach opłaca się świadczyć omawiane usługi na znacznie mniejszą, lokalną skalę.

Przy tej okazji pod rozwagę należy poddać bardzo ważny aspekt przedsięwzięcia, jakim jest charakter działalności firmy. Najczęściej jest on rozpatrywany na płaszczyznach biznesowej i turystycznej, ale nie wolno zapominać o tym, że dla niemałej części klientów wynajem stanowi świetną alternatywę dla prywatnego samochodu. Pojawia się w tym momencie pytanie: oferować usługi kompleksowe czy zorientować się na konkretne grupy klientów?

Trzeba rozważyć plusy i minusy obu tych wariantów, aczkolwiek wypada w tym miejscu poświęcić kilka słów usługom dedykowanym dla biznesu. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z wynajmu aut, głównie na okoliczność:

 • spotkań służbowych odbywających się w różnych miastach,
 • przyjazdu gości,
 • uzupełnienia własnej floty samochodowej, np. w przypadku awarii.

Włączenie w zakres usług innowacyjnych pakietów adresowanych do firm przynosi wymierne korzyści, ponieważ w strefie biznesowej popyt na sprawne, odpowiednio wyposażone i eleganckie samochody istnieje przez cały czas. Nie bez powodu tego typu rozwiązania znajdują się w asortymencie wielu wypożyczalni, np. warszawskiej Vanfleet.

Zorientowanie na turystykę

O wypożyczalni samochodów warto myśleć również w kontekście turystyki, której dynamiczny rozwój w Polsce nastąpił głównie wraz z otwarciem granic UE oraz pojawieniem się tanich linii lotniczych. Czynniki te przyczyniły się do wzrostu liczby turystów odwiedzających Polskę. Polacy także chętniej podróżują – mają obecnie w tym zakresie znacznie lepsze możliwości niż kiedyś. I tu wynajem samochodów doskonale zdaje egzamin, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi o krótkoterminowym charakterze.

Previous Rosnące dochody skłaniają Polaków do oszczędzania. 25 proc. odkłada z myślą o dzieciach
Next Sektor energetyczny rozwija się w kierunku e-commerce i elektronicznej obsługi klienta

Może to Ci się spodoba

Spada liczba ogłaszanych przez sąd upadłości

W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości

Fundusze private equity – przejęcie firmy krok po kroku

Przejęcie przedsiębiorstwa w ramach wykupu menedżerskiego to przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów finansowych i naprawdę rozległej wiedzy. Szansę na jego powodzenie zwiększy nawiązanie współpracy z funduszem private equity, który zapewni niezbędne

Wolne tryby TSUE korzyścią dla podatnika

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej działa dość opieszale. Od momentu wydania orzeczenia do dnia jego ogłoszenia mijają tygodnie, a nawet miesiące. Urzędnicy TSUE zdają sobie sprawę z tych ułomności i od

3 komentarze

 1. Nans
  Listopad 24, 03:34 Reply
  gdzie warto teraz zainwestować jakąś kase?
 2. Ritak
  Listopad 26, 18:41 Reply
  Zgadzam się, tak samo na przykładzie znajomych , którzy mają wypożyczalnie, (https://speedrental24.pl) zaczynali od kilku aut, a teraz są posiadają jedną z większych flot we Wrocławiu z przystępnymi cenami
 3. zbój
  Czerwiec 28, 19:09 Reply
  ja osobiście korzystam z RENTARS, ale ja wypożyczam tylko sportowe samochody :D

Zostaw odpowiedź