Wypożyczalnia samochodów, czyli pomysł na dochodowy biznes

Wypożyczalnia samochodów, czyli pomysł na dochodowy biznes

Wypożyczalnie samochodów systematycznie zyskują na popularności, co ma nierozerwalny związek ze wzrostem mobilności społeczeństwa. Jest to dość kosztowny pomysł na biznes, niemniej przy sprzyjających warunkach można liczyć na stosunkowo szybki zwrot zainwestowanych środków.

Rynek wymagający, ale z potencjałem

Wynajem samochodów to w Polsce rynek odznaczający się sporym potencjałem. Konkurencja jest co prawda duża, ale z drugiej strony rośnie też zapotrzebowanie na tego typu usługi. Do lamusa odeszły już czasy, gdy na korzystanie z nich pozwolić sobie mogli wyłącznie zamożni klienci. Obecnie usługa wynajmu jest ceniona m.in. za elastyczność w dopasowywaniu warunków umowy do potrzeb najemcy – bez względu na to, czy jest nim osoba indywidualna czy klient biznesowy.

Usługi dla biznesu

Decydując się na uruchomienie wypożyczalni aut, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę rynku, na którym firma miałaby prowadzić działalność. Nie da się ukryć, iż najbardziej kalkuluje się wypożyczalnia aut w Warszawie bądź w innym dużym mieście, ale w wielu przypadkach opłaca się świadczyć omawiane usługi na znacznie mniejszą, lokalną skalę.

Przy tej okazji pod rozwagę należy poddać bardzo ważny aspekt przedsięwzięcia, jakim jest charakter działalności firmy. Najczęściej jest on rozpatrywany na płaszczyznach biznesowej i turystycznej, ale nie wolno zapominać o tym, że dla niemałej części klientów wynajem stanowi świetną alternatywę dla prywatnego samochodu. Pojawia się w tym momencie pytanie: oferować usługi kompleksowe czy zorientować się na konkretne grupy klientów?

Trzeba rozważyć plusy i minusy obu tych wariantów, aczkolwiek wypada w tym miejscu poświęcić kilka słów usługom dedykowanym dla biznesu. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z wynajmu aut, głównie na okoliczność:

 • spotkań służbowych odbywających się w różnych miastach,
 • przyjazdu gości,
 • uzupełnienia własnej floty samochodowej, np. w przypadku awarii.

Włączenie w zakres usług innowacyjnych pakietów adresowanych do firm przynosi wymierne korzyści, ponieważ w strefie biznesowej popyt na sprawne, odpowiednio wyposażone i eleganckie samochody istnieje przez cały czas. Nie bez powodu tego typu rozwiązania znajdują się w asortymencie wielu wypożyczalni, np. warszawskiej Vanfleet.

Zorientowanie na turystykę

O wypożyczalni samochodów warto myśleć również w kontekście turystyki, której dynamiczny rozwój w Polsce nastąpił głównie wraz z otwarciem granic UE oraz pojawieniem się tanich linii lotniczych. Czynniki te przyczyniły się do wzrostu liczby turystów odwiedzających Polskę. Polacy także chętniej podróżują – mają obecnie w tym zakresie znacznie lepsze możliwości niż kiedyś. I tu wynajem samochodów doskonale zdaje egzamin, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi o krótkoterminowym charakterze.

Previous Rosnące dochody skłaniają Polaków do oszczędzania. 25 proc. odkłada z myślą o dzieciach
Next Sektor energetyczny rozwija się w kierunku e-commerce i elektronicznej obsługi klienta

Może to Ci się spodoba

Jak oszczędzać na dostawie prowadząc własny sklep internetowy?

Jeśli prowadzisz własną firmę i nadajesz wiele paczek, ważne jest, abyś zastanowił się nad tym czy przypadkiem nie przepłacasz za usługi kurierskie. Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne jest, aby móc

Małe i średnie firmy otrzymają 1 mld zł na innowacje

W tegorocznych konkursach szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do firm może trafić 2,5 mld zł. To pieniądze, które mają wesprzeć badania przemysłowe i rozwojowe. W pierwszym konkursie, do którego nabór

Rośnie znaczenie pozytywnych informacji finansowych o Polakach

Większość przedsiębiorstw finansowych równolegle z danymi o zadłużeniu firm lub osób sprawdza m.in. w biurach informacji gospodarczej informacje pozytywne o swoich klientach. Dla dostawców usług i produktów liczą się bowiem dane kompleksowe, przejrzyste, wiarygodne, udostępnione

3 komentarze

 1. Nans
  Listopad 24, 03:34 Reply
  gdzie warto teraz zainwestować jakąś kase?
 2. Ritak
  Listopad 26, 18:41 Reply
  Zgadzam się, tak samo na przykładzie znajomych , którzy mają wypożyczalnie, (https://speedrental24.pl) zaczynali od kilku aut, a teraz są posiadają jedną z większych flot we Wrocławiu z przystępnymi cenami
 3. zbój
  Czerwiec 28, 19:09 Reply
  ja osobiście korzystam z RENTARS, ale ja wypożyczam tylko sportowe samochody :D

Zostaw odpowiedź