Zanim zwiążesz się na dłużej.. sprawdź swojego finansowego partnera

Zanim zwiążesz się na dłużej.. sprawdź swojego finansowego partnera

Analiza raportu opracowanego na podstawie danych przekazanych przez czternaście firm należących do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (źródło: Raport Badania Ankietowego KPF lata 2008 – 2018) pozwala sformułować wniosek, że sektor instytucji pozabankowych w Polsce wchodzi stopniowo w fazę dojrzałości. Świadczyć może o tym fakt, że chociaż wartość udzielanych pożyczek wzrosła w roku 2018 o ponad 10% w stosunku do roku poprzedniego, to dynamika tego wzrostu była niższa niż w latach poprzednich. Oznaczać to może, że potencjał dalszego wzrostu sektora powoli się wyczerpuje, a na rynku pozostali już tylko najsilniejsi gracze. Przetrwały firmy, które najlepiej przystosowały swoją ofertę do potrzeb i zapewniły bezpieczeństwo konsumentom. Nie zmienia to faktu, że przed zaciągnięciem zobowiązania należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kredyt a pożyczka – istotne różnice

Zanim zdecydujemy się na pozyskanie wsparcia finansowego z danej instytucji, warto dokładnie zdefiniować, z którego instrumentu chcemy skorzystać. Kredytu może udzielić jedynie bank. Przepisy związane z jego przyznawaniem określa prawo bankowe. W umowie kredytowej musi zostać jasno określony cel, na który zostaną przeznaczone uzyskane środki (np. zakup lodówki). Uzyskanie kredytu jest dużo trudniejsze niż w przypadku pożyczki i wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności, takich jak dostarczenie zaświadczenia o dochodach, czy formie zatrudnienia w celu potwierdzenia zdolności kredytowej.

W przypadku pożyczek, podstawą prawną jest kodeks cywilny. Strony mają dużo większą swobodę w doborze warunków i formy zawieranej umowy. Szczególne znaczenie ma to dla rozwoju rynku pożyczek on-line. Przykładem może być tu SuperGrosz – dzięki użyciu nowoczesnych technologii firma ta może w bardzo prosty i szybki sposób sfinalizować proces przyznawania pożyczki. Użycie zaawansowanych algorytmów pozwala na precyzyjną ocenę zdolności kredytowej danego klienta co minimalizuje ryzyko transakcji zarówno po stronie firmy jak i pożyczkobiorcy.

Sposoby na weryfikację instytucji finansowej

Przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z daną firmą pożyczkową należy podjąć kilka kroków, które pozwolą nam zweryfikować jej reputację. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy dany podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Następnym krokiem jest zweryfikowanie naszego potencjalnego partnera w bazie CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) poprzez wpisanie podstawowych danych jak NIP, REGON i adres (należy również sprawdzić, kto figuruje pod adresem pod którym jest zarejestrowana dana firma).

Ponadto, dobrze jest upewnić się, czy instytucja z którą chcemy współpracować zrzeszona jest w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF) – organizacji do której należą przedsiębiorstwa finansowe mogące poszczycić się renomą i ugruntowaną pozycją na rynku. W idealnym przypadku nasz partner finansowy posiada również Certyfikat Etyczny przyznawany przez KPF. Otrzymują go podmioty z sektora finansowego, które pozytywnie przeszły coroczną weryfikację audytu etycznego, dokonywaną przez Komisję Etyki tej organizacji (m.in. wspomniany już SuperGrosz). Mogą się nim poszczycić firmy, które działają w sposób odpowiedzialny, przejrzysty i w zgodzie z najlepszym interesem swoich klientów.

Konsekwencje złego wyboru instytucji finansowej

Konsekwencje związania się z nieuczciwą firmą pożyczkową mogą okazać się bardzo bolesne. Jedną z częstych praktyk stosowanych przez tego rodzaju podmioty jest ukrywanie przed klientem faktycznych kosztów pożyczki, stosowanie różnych dodatkowych opłat na różnych etapach procesu przyznawania pożyczki, czy naliczanie wyższych odsetek karnych niż pozwalają na to przepisy. Warto więc poświęcić kilka chwil na dokładne sprawdzenie naszego przyszłego partnera finansowego.

Previous Co może dla ciebie zrobić drukarka?
Next Tanie smartfony

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80 proc. mieszkań stanowi własność prywatną. Polacy zdecydowanie wolą kupować własne lokum, nawet jeśli muszą się posiłkować długoterminowym kredytem hipotecznym.

Wiadomości 0 Comments

Od 2017 roku wszystkie jednostki publiczne z obowiązkiem sporządzania planu postępowań o udzielenie zamówień

Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, każdy zamawiający podmiot ma obowiązek przygotować całoroczny plan postępowań przetargowych. Plan taki musi zostać przedstawiony najpóźniej po 30 dniach od dnia przyjęcia budżetu. Rok

Wiadomości 0 Comments

Salon samochodowy, warsztat, tor quadowy – szerokie zastosowanie hal stalowych

Konstrukcje stalowe znane są z tego, że powstają szybko. Niewiele się jednak mówi o ich uniwersalnym zastosowaniu, dzięki któremu hale ze stali mogą znaleźć swoje miejsce w bardzo różnych biznesach.

Wiadomości 1Comments

800 mln zł gwarancji kredytowych dla firm z sektora MŚP

Umowa pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a grupą 11 banków pozwoli na udzielenie gwarancji kredytowych nawet 5 tysiącom firm z sektora MŚP. Łączna kwota gwarancji wyniesie nawet 800 mln zł, co przełoży

Wiadomości 0 Comments

Dążenie do doskonałości i doskonałych zarobków, czyli polskie trendy na rynku szkoleń

Niezaprzeczalnym faktem jest, że skończenie studiów nie daje pewności znalezienia wymarzonej i dobrze płatnej pracy. Dyplom ukończenia uczelni ma dla pracodawcy znaczenie głównie w przypadku, gdy pracownik podejmuje pierwszą pracę.

Wiadomości 0 Comments

Obroty agencji zatrudnienia rosną. Przyszły rok upłynie pod znakiem zmian w prawie

Coraz większy popyt na pracowników i ich rosnące wynagrodzenia sprawiają, że firmy pośrednictwa pracy notują wyższe obroty. Rynek rośnie o ok. 20 proc. i należałoby się spodziewać takich wyników również w 2017 roku –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź