Zastosowanie używanych wycinarek drutowych

Zastosowanie używanych wycinarek drutowych

Wycinarki drutowe to jeden z najlepszych przykładów wysoce skutecznych, zaawansowanych maszyn stosowanych w przemyśle metalurgicznym. Ich wysoka precyzja pracy przy obróbce niezwykle delikatnych elementów sprawiła, że stosuje się je dziś nie tylko do wytwarzania matryc i form, ale właściwie w większości prac związanych z frezowaniem, toczeniem, szlifowaniem czy przebijaniem małych, cienkich, delikatnych elementów. Jak działają i w których gałęziach przemysłu sprawdzają się najlepiej?

Wycinarki drutowe – jak działają i jakie są ich zalety?

Wycinarki drutowe to urządzenia, które stosuje się przede wszystkim do cięcia materiałów przewodzących prąd, a więc takich jak aluminium, miedź czy grafit. Dzięki wykorzystaniu obróbki elektroiskrowej (EDM = Electric Discharge Machining), możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej dokładności i precyzji podczas obróbki niezwykle delikatnych, niewielkich elementów, przy jednoczesnym zachowaniu dużej prędkości cięcia.

Jedną z podstawowych zalet wycinarek drutowych jest brak strat podczas wycinania. Dzięki wysokiej precyzji pracy i dokładnemu planowaniu, wykorzystanie materiału do produkcji jest tu zmaksymalizowane, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie strat finansowych nie tylko na najtańszych, ale i znacznie droższych materiałach. Przydatne w tej kwestii okazuje się także to, że wycinarki drutowe nie stykają się bezpośrednio z obrabianym elementem, dzięki czemu mogą pracować nad elementami tak małymi jak igły dozowników czy igły medyczne o niezwykle cienkich ściankach. Osiągnięcie takich samych efektów przy tradycyjnych frezarkach czy tokarkach byłoby niezwykle trudne.

Obniżenie kosztów produkcji następuje tu jednak nie tylko dzięki zminimalizowaniu strat. Wycinarki drutowe to jedne z niewielu, jeśli nie jedyne maszyny w przemyśle metalurgicznym nie wymagające specjalnych opraw mocujących dla różnych przedmiotów i procesów. To oczywiście zwiększa elastyczność produkcji i sprawia, że linia produkcyjna staje się znacznie bardziej uniwersalna. Choć sam proces cięcia za pomocą wycinarki drutowej jest wolniejszy niż inne stosowane w metalurgii technologie, maszyny EDM mogą pracować bezobsługowo przez 140 godzin, czyli niemalże 6 dni bez obecności operatora.

Kolejnym atutem wycinarek drutowych jest brak zadziorów spowodowany tym, że cięcie za pomocą technologii EDM nie wywiera żadnej siły na materiale. Z tego też powodu powierzchnie i krawędzie powstałe po cięciu są gładkie, a sama technologia pozwala na wykonanie aż 8 standardowych procesów obróbki skrawaniem przy pomocy jednego wysokiej jakości drutu. W rezultacie koszt narzędzi potrzebnych do wykonania pracy jest niezwykle niski, a sama produkcja wysoce ekonomiczna.

Wycinarka drutowa MITSUBISHI FA30VM

Zastosowanie wycinarek w branży przemysłowej

Wycinarki drutowe stosowane są przede wszystkim we wspomnianej wcześniej produkcji igieł i innych drobnych, delikatnych elementów. Nie można jednak powiedzieć, że technologia EDM radzi sobie wyłącznie z cienkimi płachtami materiału. W rzeczywistości, wycinarki drutowe operują w 4 osiach, umożliwiając wysoką dokładność pracy i odwzorowywanie trudnych kształtów nawet w przypadku grubszych materiałów.

Stanowiąc doskonałe połączenie zastosowań wszystkich typowych urządzeń obróbczych, a więc wycinarek, frezarek, czy tokarek, wycinarki drutowe gwarantują obniżenie kosztów produkcji niezależnie od gałęzi przemysłu, w jakiej zostaną wykorzystane. O ile przedsiębiorca zadba o odpowiedni, wysokiej jakości drut i zaprogramuje maszynę w określony sposób, produkcja elementów nie wymaga obsługi operatora przez nawet 6 dni! Co więcej, wycinarki drutowe radzą sobie nawet z materiałami stosowanymi w przemyśle lotniczym, takimi jak tytan czy inconel, a także z materiałami ułożonymi w stosy. Oznacza to, że poza brakiem przewodnictwa elektrycznego nie istnieją większe przeszkody dla stosowania tego typu maszyn.

Używane wycinarki drutowe

Dlaczego warto postawić na używane maszyny przemysłowe w momencie, gdy precyzja i dokładność działania są tak istotne? Czy maszyny używane mogą sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku, jeśli zostały wyprodukowane już kilka lub kilkanaście lat temu i w stosunku do tych nowoczesnych są po prostu stare? Okazuje się, że owszem – zakup używanych wycinarek drutowych jest bardzo korzystny, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy ze względu na ograniczenia budżetowe nie mogą pozwolić sobie na tak ogromną, jednorazową inwestycję. Wyszukiwanie ofert na giełdach maszyn przemysłowych może nie należeć do najłatwiejszych, jednak korzystanie z portali takich jak exapro.pl może znacząco ułatwić zadanie – zaufani sprzedawcy, możliwość kontaktu z nimi i przede wszystkim przejrzyście przygotowane oferty. Z takim zapleczem używane maszyny to szansa na rozwój przemysłu.

Previous Meble zapewniające komfort
Next I co dalej z kursem funta?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Ranking funduszy inwestycyjnych – grudzień 2014

W grudniowym Rankingu funduszy inwestycyjnych Analiz Online, łączącym zarówno zysk, jak i ryzyko, oceniliśmy w horyzoncie rocznym w sumie 282 fundusze, spośród których 216 ma na tyle długą historię, że

Wiadomości 0 Comments

W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków

Od 2019 roku farmaceuta lub osoba, która wydaje pacjentowi lek, będzie musiała sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. To odpowiedź na coraz poważniejszy problem, którym jest fałszowanie leków i wprowadzanie ich do

Wiadomości 0 Comments

System emerytalny w Polsce – od czego będzie zależeć Twoja emerytura

Kiedy przejdziemy na emeryturę, na pewno będziemy mieć dużo wolnego czasu. Warto zadbać o to, by poza nim mieć jeszcze pieniądze. Od czego zależy nasze przyszłe świadczenie? Przede wszystkim od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post