Jak zorganizować loterię promocyjną?

Jak zorganizować loterię promocyjną?

Rosnąca konkurencja na rynku zmusza firmy do podejmowania dodatkowych działań, mających na celu przyciągnięcie i zatrzymanie klienta. Coraz częściej proponowane są więc pakiety promocyjne czy dodatkowe produkty dołączane do zakupów. Aby zyskać marce sympatyków i zbudować środowisko konsumenckie, podejmowanych jest szereg działań marketingowych. Jednym z nich jest loteria promocyjna.

Na czym polega loteria promocyjna?

Termin loterii promocyjnej określa Ustawa o grach hazardowych. Zgodnie z przestawioną w niej definicją, loterię promocyjną należy rozumieć jako grę, której charakter i przebieg nakreśla z góry przygotowany i przedstawiony uczestnikowi regulamin. Warunkiem przystąpienia do zabawy jest konieczność nabycia danego towaru lub skorzystanie z usługi firmy, która daną loterię organizuje. Nabywca bezpłatnie staje się uczestnikiem losowania, w którym dla zwycięzcy przewidziano określoną nagrodę ufundowaną przez organizatora. Stanowić ją może konkretny przedmiot (produkt), jak również możliwość bezpłatnego skorzystania z usługi. Prawo dopuszcza do udziału w loterii również osoby niepełnoletnie.

Co wziąć pod uwagę przy organizowaniu?

Loteria promocyjna organizowana jest w celu wzrostu świadomości marki, jak też poprawy efektów sprzedażowych. Aby za jej pomocą osiągnąć realne korzyści, należy zawsze dokładnie ją zaplanować – podobnie jak to ma miejsce w przypadku profesjonalnej kampanii marketingowej.

Prace organizacyjne należy rozpocząć od określenia grupy docelowej – wieku, zainteresowań, oczekiwań jej członków. Im więcej parametrów zostanie uwzględnionych, tym bardziej szczegółowa powstanie charakterystyka. A to z kolei znacznie ułatwi organizację loterii promocyjnej, w szczególności dobór odpowiednich nagród. Zupełnie inne kategorie nagród powinny znaleźć się w loterii dla dzieci, aniżeli dla dorosłych. Przykładowo, jeśli sprzedajemy czekoladki dla dzieci, a dodatkowo ustalimy, że grupę docelową stanowią dzieci do lat dziesięciu, wówczas idealną nagrodą jest zabawka (jak figurka bohatera z bajki czy filmu).

W przypadku tak dobranych nagród można przypuszczać, że rodzice pod wpływem dzieci dokonają zakupu czekoladek – nie tylko ze względu na ich smak czy cenę, ale też możliwość wygrania nagrody. Analogicznie będzie przebiegać organizowanie loterii promocyjnej, której uczestnikami będą osoby dorosłe. Inna jednak będzie kategoria nagród, interesującymi przedmiotami mogą być iPod czy aparat fotograficzny. Podstawą efektywnej loterii jest więc planowanie – określenie potrzeb grupy docelowej i dostosowanie do niej kategorii nagród.

Jakie prawne aspekty mieć na uwadze?

Zgodnie z przepisami prawa, organizacja loterii promocyjnej musi być poprzedzona zezwoleniem wydanym przez Izbę Celną. Wnioski należy kierować do dyrektora jednostki, na terenie której loteria będzie się odbywać. O zgodę na rozpoczęcie gry losowej mogą się ubiegać osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Podstawą uzyskania zgody jest udokumentowanie legalności źródeł pochodzenia kapitału.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Motvation Direct www.motivationdirect.pl

Previous Startuje bogaty program dla pośredników z branży finansowej – Sales+
Next Gdzie na konferencje w centrum wielkich miast?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Branża ubezpieczeniowa inwestuje w nowe technologie

Aplikacje mobilne w ubezpieczeniach powoli stają się standardem w zachodniej Europie. Polski rynek ma wiele do nadrobienia. Wciąż tylko niewielki odsetek ubezpieczycieli udostępnia swoim klientom takie narzędzia. A przykłady z krajowego rynku pokazują,

Wiadomości 0 Comments

Kolejne cła w światowym handlu. Na razie napięcia na linii USA – Chiny nie powinny zaszkodzić Polsce

W życie wchodzą kolejne zapowiadane przez administrację amerykańską cła na towary chińskie i zapowiadane przez władze Chin cła na towary amerykańskie. To nie pierwsze bariery w wymianie handlowej między tymi krajami, a zapowiadane są następne.

Wiadomości 0 Comments

Rekordowe wyniki polskiego eksportu

W 2017 roku polskie firmy sprzedały za granicę towary za ponad 203 mld euro, w tym roku wyniki mogą być równie dobre. Poprawia się koniunktura u naszych głównych odbiorców w krajach UE,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post