Co zyskasz, wdrażając system ERP w swojej firmie

Co zyskasz, wdrażając system ERP w swojej firmie

W każdym przedsiębiorstwie, którego efektywność rynkowa zależy od sprawnego przepływu danych pomiędzy poszczególnymi działami, wdrożenie dopasowanego systemu ERP jest najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem, podnoszącym sprawność działania. System ERP, zbierając i gromadząc dane z całej firmy w jednym miejscu, znacznie ułatwia ich późniejszą analizę oraz tworzenie dopasowanych do aktualnych potrzeb raportów. Pozwala na również zaoszczędzić czas pracowników i podnieść ich produktywność.

Dlaczego system ERP jest przydatny?

Każda większa firma, składająca się z co najmniej kilku działów, wymaga od swoich pracowników sprawnego wyszukiwania informacji, które wpływają na ich dalszą pracę. Znajomość stanów magazynowych pozwala działowi dystrybucji na sprawną organizację wysyłki towaru lub zamówienie kończących się, czy brakujących surowców. Handlowcy, dysponując wiedzą o ilości towaru znajdującego się na stanie firmy, są w stanie przedstawić oferty, które nie tylko spełnią oczekiwania klientów, ale jednocześnie zostaną szybko zrealizowane. Dział marketingu, mając informacje o tym, które towary lub usługi sprzedają się najlepiej (a które nie cieszą się powodzeniem), może zdecydować się na rozpoczęcie kampanii reklamowej tych mniej popularnych.

Zalety posiadania systemu ERP

Zastosowanie systemów ERP to ogromny krok do przodu, jeśli chodzi o efektywne zarządzanie firmą. Jest on dostępny dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa, zarówno dla olbrzymiej korporacji, jak i małej firmy, mającej ambicje dalszego rozwoju. Branża, w jakiej działa dane przedsiębiorstwo jest bez znaczenia, ponieważ systemy ERP sprawdzają się zarówno w produkcji, logistyce, jak i usługach. Wdrażając system ERP, należy jedynie sięgnąć po rozwiązania dopasowane do typu działalności firmy. Jcommerce SA posiada w swoim dorobku szereg udanych i ściśle dostosowanych do potrzeb klientów wdrożeń. Indywidualne podejście do klienta pozwala na integrację dobrego ERP z istniejącymi już w firmie rozwiązaniami, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nie tylko wyższej wydajności, ale także sprawniejszego zarządzania kadrami, płacami oraz realizacją procesów finansowo-księgowych. Dobrze skrojony system ERP, dzięki rozbudowanym możliwościom można połączyć nawet z elementami pozornie niezwiązanymi z główną działalnością firmy, np. z systemami elektronicznego monitoringu czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy (w celu chociażby lepszego wyliczania płac), z systemem zarządzania firmową flotą (w celu realizacji zamówień na usługi serwisowe lub szybkiej analizy kosztów użytkowania nawet poszczególnych pojazdów, w tym kosztów paliwa), a nawet z systemami zarządzającymi oświetleniem (w celu zapoznania się ze szczegółowymi kosztami). Dobry system ERP można w pewnych zakresach powiązać również z systemami ERP kontrahentów, dzięki czemu własne zamówienia mogą zostać dostosowane do stanów magazynowych dostawców, zaś wysyłka towarów – do potrzeb klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu procesy w firmie będą przebiegały sprawniej i nie zostaną zaburzane np. przez brak jakiegoś surowca lub półproduktu, niezbędnego do realizacji zamówienia.

Co ponadto można usprawnić, wprowadzając system ERP do firmy?

  1. Planowanie produkcji i jej kontrolę – będzie ono sprawniejsze, ponieważ zostanie oparte na ciągłej analizie zapotrzebowania firmy na niezbędne do realizacji zadań zasoby. System ERP pozwala na szybkie wykrycie nieoczekiwanych sytuacji i dostosowanie strategii do zmieniającego się zapotrzebowania na produkty. Kontrola procesów będzie z kolei przydatna zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, które są nastawione na realizację nietypowych zleceń. Prościej jest bowiem zaplanować procesy decyzyjne, powiązane z pełną realizacją poszczególnych etapów realizowanych zadań, począwszy od zamówienia niezbędnych surowców, aż do wysyłki gotowego, przetestowanego towaru lub usługi do klienta. System ERP pozwoli na zapisanie najlepszych rozwiązań i ich wykorzystanie w przyszłości.

  2. Analizę danych – dzięki systemowi ERP analizy biznesowe będą generowane „na zawołanie” i przedstawiane w formie czytelnych, graficznych prezentacji, które w razie potrzeby można zapisać w formatach MS Word, MS Excel lub pdf, a następnie wysłać do odbiorców. Wnioski, płynące z uzyskanych raportów staną się podstawą do tworzenia nowych strategii, dzięki którym będzie można podejmować bardziej przemyślane decyzje, usprawniające działanie przedsiębiorstwa.

  3. Planowanie kosztów – w połączeniu z dedykowanym systemem ERP umożliwia zarządzanie wszelkimi kosztami przedsiębiorstwa w prosty i przejrzysty sposób. Dzięki temu każda opłata będzie uzasadniona, a jeśli to możliwe, optymalizowana na bieżąco. Ponadto, ukryte koszty, obciążające budżet firmy, staną się mniejszym problemem.

System ERP to lepsze kierowanie przedsiębiorstwem, systematyczne tworzone analizy i przejrzyste raporty, brak niejasności i zapewnienie firmie lepszej kondycji. To ponadto zyski, które można wydobyć tylko dzięki usprawnieniom wynikającym z implementacji systemów ERP.

Previous Nieterminowe płatności wciąż dużym problemem dla przedsiębiorców
Next Mikro- i małe firmy mogą ubiegać się o pożyczki na innowacje. ARP oferuje im do 2 mln zł

Może to Ci się spodoba

Międzynarodowe, innowacyjne firmy farmaceutyczne wspierają polską gospodarkę. Rocznie zasilają ją kwotą nawet 7 mld zł

Międzynarodowe przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, które rozwijają nowe, coraz skuteczniejsze i bezpieczne leki, przeznaczają na badania i rozwój około 14 proc. swoich zysków. Firmy te prowadzą swoją działalność również w Polsce, wpływając na wzrost

Kiedy możliwe stosowanie kompensaty zobowiązań

Kiedy przedsiębiorca jest jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem swojego kontrahenta, a ten nie reguluje swojego zobowiązania w terminie, można skorzystać z możliwości kompensacji. Kompensata pozwala na umniejszenie własnego zobowiązania wobec nieterminowego

W branży outsourcingu i usług dla biznesu co roku przybywa 20 tys. miejsc pracy

Branża outsourcingu i nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce rośnie coraz szybciej. W kraju działa już ponad 930 nowoczesnych centrów, a roczny wzrost zatrudnienia w nich szacuje się na 20 tys. miejsc pracy. Pracodawcy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post