7 rzeczy, które musisz wiedzieć wysyłając paletę kurierem

7 rzeczy, które musisz wiedzieć wysyłając paletę kurierem

Najczęściej w codziennym życiu spotykamy się z kurierami doręczającymi paczki kurierskie. Są jednak sytuacje, kiedy musimy wysłać coś większego lub wymagamy specjalnej usługi kurierskiej. Wtedy najczęściej wysyłamy kurierem paletę. Poniżej 7 rzeczy, które musisz wiedzieć wysyłając paletę kurierem.

1. Jakie palety można wysłać kurierem?

Jest kilka standardów, które obowiązują w międzynarodowej logistyce palet. Podstawą jest wykorzystanie tzw. palet EUR ( zwanych potocznie EURO). Drugim typem systematycznym są tzw. palety przemysłowe, a ostatecznie tzw. półpalety. Do tej pory palety wykonywane były wyłącznie z drewna lub w niektórych przypadkach z tworzyw sztucznych, natomiast ostatnie lata pokazały nowy trend wysyłki na paletach stworzonych z papieru. Przoduje w tym przede wszystkim IKEA, wykorzystująca jedynie palety papierowe do transportu swoich towarów.

Podsumowując, w transporcie kurierskim możemy wysłać palety:

 • Palety EUR, o wymiarach podstawy 120×80 cm
 • palety przemysłowe, o wymiarach podstawy 120×100 cm
 • półpalety, o wymiarach podstawy 60×40 cm
 • dopuszczalne są też palety z innych materiałów niż drewno i innych wymiarów, jak tworzywa sztuczne lub papier, z założeniem zachowania wytrzymałości podstawy i maksymalnych dopuszczalnych wymiarów

2. Czy kurier przywozi paletę ze sobą?

Nie. Podstawowym zadaniem kurierów jest odbieranie palet od Nadawców i ich transport do Odbiorców. W ramach standardowej usługi kurierskiej realizowanej np. przez firmę DHL, nie ma opcji dostawy palety i załadunku towaru na paletę. Czynności te trzeba wykonać we własnym zakresie

3. Jakim samochodem kurierskim odbierane są palety?

Palety kurierskie odbierane i transportowane są dedykowanymi samochodami kurierskimi. Zazwyczaj są samochody dostawcze o ładowności powyżej 3,5 tony wyposażone w windę do załadunku palety. Kurierzy wyposażeni są również w odpowiednie wózki paletowe do załadunku palet. Pamiętaj o tych zasadach:

 • samochody kurierskie do odbioru palet wymagają więcej miejsca do podjazdu i manewrowania. Upewnij się, że odbiór ze wskazanego przez Ciebie miejsca będzie możliwy
 • pozostaw paletę kurierską na twardym podłożu, gdzie będzie możliwe jej podjęcie wózkiem paletowym
 • dobrą praktyką jest magazynowanie palet jak najbliżej miejsca ich odbioru

4. Czy muszę używać nowych palet do transportu?

Nie. Nie ma znaczenia, czy paleta jest nowa czy używana. Nie ma też znaczenia z jakiego materiału jest wykonana. Należy natomiast zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

 • paleta nie może być uszkodzona
 • musi być odpowiednio dobrana do transportowanego towaru. Towar nie może wystawać poza obrys palety
 • zwróćcie również uwagę na wymiary podstawy palety oraz jej wagę

5. Do jakiej wagi wymiarów trzeba się ograniczyć wysyłając paletę kurierem?

W serwisie Kuriernet.pl najczęstszym przewoźnikiem wybieranym do transportu palet jest firma DHL. Wprowadził on poniższe ograniczenia w odniesieniu do transportu standardowych palet kurierskich:

 • podstawa palety nie może być większa niż 120×80 cm ( można używać mniejszych palet, ale nie większych niż wskazany przedział)
 • transportowany towar nie może wystawać poza obrys palety
 • maksymalna waga transportowanego towaru wraz z paletą nie może przekroczyć 1000 kg
 • wysokość towaru na palecie kurierskiej nie może przekroczyć 180 cm

6. Czy trzeba się ograniczać do standardowych wymiarów wysyłając paletę kurierem?

Przewoźnik dopuszcza również wysyłkę większych i cięższych palet, ale nie większych niż:

 • podstawa palety nie może być większa niż 120×120 cm
 • maksymalna waga jednej palety nie może przekroczyć 1500 kg
 • wysokość palety nie może przekroczyć 200 cm ( 220 cm wraz z wysokością palety)

Należy pamiętać, że za transport palety niestandardowej kurier pobiera dodatkową opłatę. Jest ona dość wysoka i często kształtuje się na poziomie 100 % kosztów palety standardowej. Należy więc dobrze rozważyć czy transport na niestandardowej palecie jest konieczny. Należy też koniecznie sprawdzić waszą paletę po zapakowaniu czy nie kwalifikuje się u danego Przewoźnika jako paleta niestandardowa.

7. Kiedy trzeba zamawiać kuriera wysyłając paletę kurierem?

Jak wspominałem wyżej transport paletowy realizowany jest w innym serwisie niż transport paczek kurierskich. W związku z tym obowiązują go inne terminy odbioru palet, jak również inne terminy doręczenia. Składając zlecenie np.  poprzez serwis Kuriernet.pl zostaniecie powiadomi, kiedy jest możliwy odbiór waszej palety, ale jest to realizowane zazwyczaj na następny dzień roboczy od momentu złożenia zlecenia. Planowany termin dostawy palet również jest inny niż paczek kurierskich. Palety doręczane są zazwyczaj do 2 dni roboczych od momentu odebrania ich od Nadawcy.

Więcej informacji uzyskacie na pewno kontaktując się bezpośrednio z wybraną firmą kurierską. Ja polecam również kontakt z brokerem kurierskim np. Kuriernet.pl. Broker kurierski ma dostęp do kilku ofert firm kurierskich transportujących palety i zawsze jest w stanie dobrać odpowiednią ofertę w zależności od specyfiki transportowanego towaru.

Previous Sprzedaż na platformie Amazon - na co zwrócić uwagę
Next Jak stworzyć profesjonalny profil na Linkedin?

Może to Ci się spodoba

Coraz więcej firm angażuje się w działalność edukacyjną

Dla 92 proc. dużych i średnich firm najistotniejsze problemy, w których rozwiązanie powinien angażować się biznes, dotyczą dziedziny nauki i edukacji – wynika z badania KPMG i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Co czwarta podkreśla, że jest

Firma 1Comments

Jak uchronić firmę od bankructwa?

W styczniu i lutym ubiegłego roku w Polsce wyrejestrowano ponad 50 tysięcy firm. W tym samym czasie działalność uruchomiło jedynie 40 tysięcy przedsiębiorców. Najgorzej dzieje się w sklepach detalicznych, a

Branżę zakupową czekają rewolucyjne zmiany

Branżę zakupową czekają duże zmiany. Nowoczesne systemy informatyczne, druk 3D, analityka big data i internet rzeczy to narzędzia, które w największym stopniu wpłyną na procesy zakupowe. Dzięki optymalizacji tego obszaru, firmy są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post