Antywirus w firmie. Jaki wybrać, aby chronić się przed atakiem?

Antywirus w firmie. Jaki wybrać, aby chronić się przed atakiem?

Wielu przedsiębiorców wybierając oprogramowanie antywirusowe do swojej firmy, sugeruje się ceną i decyduje się na najtańsze, a nawet darmowe pakiety. Warto jednak zaznaczyć, że to się po prostu nie opłaca! To tylko pozorna oszczędność, gdyż darmowy program nie zapewnia firmie należytej ochrony! W komputerze firmowym przechowujemy dokumentację, dane pracowników, informacje o kontrahentach i płatnościach. Takie dane trzeba odpowiednio zabezpieczać. Takie są wymogi i jedno cyber-włamanie może skończyć się dla przedsiębiorstwa katastrofą!

Darmowe antywirusy oczywiście też chronią, lecz tylko w podstawowym zakresie. Dla firmy to stanowczo za mało, a instalacja kilku antywirusów nie jest wskazana, gdyż obciąża procesor, pamięć, spowalnia działanie i wpływa na wydajność urządzenia. Dlatego najlepiej jest zainwestować raz, ale dobrze.

Jak działa program antywirusowy?

Każdy program antywirusowy ma na celu to samo – wykrywać wszelkie zagrożenia i skutecznie je blokować. Najważniejszym elementem antywirusa jest na bieżąco aktualizowana baza sygnatur, w której znajdują się charakterystyczne fragmenty złośliwych programów i skaner, który szuka ich w plikach i rejestrach systemowych. Jeśli znajdzie, antywirus podejmuje odpowiednie działania, aby je zablokować, usunąć i naprawić szkody, które wyrządził.

Każdy producent wyposaża oprogramowania antywirusowe w wybrane funkcje dodatkowe i we własną bazę sygnatur, dlatego też różne antywirusy mogą mieć różną skuteczność. Opcje podstawowe takie jak skanowanie, są we wszystkich produktach, ale na obecność dodatkowych musimy jednak zwrócić uwagę sami, w zależności od tego, jakiej ochrony oczekujemy.

Jak wybrać najlepszy antywirus do firmy?

Program antywirusowy z samym firewallem, skanerem plików i funkcją usuwania złośliwego oprogramowania to zdecydowanie za mało, aby mówić o przyzwoitym zabezpieczeniu firmy. W tym przypadku należy skupić się na rozwiązaniach, które silnie zabezpieczą wszelkie kanały, które mogą być furtką do włamania z zewnątrz i zdalnego przejęcia kontroli nad systemem oraz przechwycenia danych.

W przedsiębiorstwie bardzo istotna jest ochrona poczty. Zainfekowane wiadomości e-mail są ulubioną formą ataku cyberprzestępców! Na skrzynkę firmową każdego dnia przychodzi mnóstwo wiadomości – zapytania od klientów, informacje od wspólników, propozycje współpracy, oferty… Większość z adresów nieznanych. Nie wiemy, czy gdzieś nie kryje się niepożądany załącznik z wtyczką, która umożliwi komuś z zewnątrz przejęcie kontroli nad systemem. Czasem wystarczy tylko otworzyć zainfekowaną wiadomość, aby niebezpieczne narzędzie zainstalowało się automatycznie. Antywirus posiadający ochronę poczty filtruje i blokuje zainfekowane wiadomości.

Co jest najważniejsze dla małych firm?

W przypadku małych firm ochrona antywirusowa nie musi być na maksymalnie zaawansowanym poziomie, ale jednak musi posiadać dodatkowe, niezbędne moduły przeciwwłamaniowe. Antywirus dla mikroprzedsiębiorstwa oprócz klasycznej ochrony i zapory firewall musi zapewniać ochronę również przed ransomware, które szyfruje pliki i żąda okupu za przywrócenie do nich dostępu oraz przed phishingiem, które wyłudza hasła i dane.

Rozwiązania, które powinny funkcjonować w każdej firmie, niezależnie od jej wielkości, muszą też zapewnić ochronę płatności, anonimowość i bezpieczeństwo w sieci oraz pozwolić na zdalną personalizację i zarządzanie całym systemem ochrony. Warto zainwestować w program z konsolą administracyjną, funkcją wykrywania sieci i masowej instalacji zdalnej. Odpowiednie rozwiązania prezentuje Bitdefender, który ma wieloletnie doświadczenie w doskonaleniu technologii antywirusowych, co przekłada się na najlepsze wyniki. Antywirus Bitdefender po zainstalowaniu na jednym komputerze, automatycznie wykrywa niezabezpieczone systemy i umożliwia zdalne wdrożenie ochrony dla wszystkich urządzeń w przedsiębiorstwie.

Takiej ochrony antywirusowej wymaga Twoja firma. Najczęściej zdajemy sobie sprawę z konieczności stosowania silnych zabezpieczeń, kiedy jest za późno. Kiedy dojdzie już do włamania, zainfekowania systemu i utraty danych – Mądry Polak po szkodzie! Bądź więc przezorny – zawsze ubezpieczony!

Previous Tłumaczenia techniczne - dla kogo?
Next Coaching w środowisku biznesowym

Może to Ci się spodoba

Jak nowoczesne technologie wspierają biznes?

Technologie nie tylko ułatwiają prowadzenie biznesu, ale także zmieniają go. Mają wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwami oraz na podejmowanie strategicznych decyzji. Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę bez dostępu do zaawansowanych

Agencje PR nie są obecne w spółkach Skarbu Państwa

Automatyzacja treści i schyłek mediów opiniotwórczych to jedne z ważniejszych wyzwań, z którymi będzie się mierzyć branża public relations w przyszłym roku. Agencje PR liczą także na nowe zlecenia od spółek Skarbu Państwa. To

Facebook od 10 lat w Polsce. Z platformy korzysta dziś przeszło 16 mln polskich użytkowników

Dokładnie 10 lat temu pojawiła się polska wersja językowa Facebooka, niezmiennie najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie. W Polsce platforma ma już ponad 16 mln aktywnych użytkowników. Z możliwości Facebooka chętnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post