Co to jest uzależnienie od narkotyków?

Co to jest uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie jest chorobą, która wpływa na twój mózg i zachowanie. Kiedy jesteś uzależniony od narkotyków, nie możesz oprzeć się chęci ich użycia, bez względu na to, jak duże szkody mogą one wyrządzić.

Uzależnienie od narkotyków to nie tylko heroina, kokaina czy inne nielegalne narkotyki. Można się uzależnić od alkoholu, nikotyny, opioidowych środków przeciwbólowych i innych legalnych substancji.

Na początku możesz zdecydować się na branie leku, ponieważ podoba ci się sposób, w jaki się z nim czujesz. Możesz pomyśleć, że możesz kontrolować, ile i jak często go używasz. Ale z czasem leki zmieniają sposób działania twojego mózgu. Te fizyczne zmiany mogą trwać bardzo długo. Powodują one utratę samokontroli i mogą prowadzić do szkodliwych zachowań.

Uzależnienie a nadużycie

Nadużywanie narkotyków ma miejsce wtedy, gdy używasz legalnych lub nielegalnych substancji w sposób, w jaki nie powinieneś. Możesz zażyć więcej niż zwykłą dawkę pigułek lub użyć innej recepty. Możesz nadużywać narkotyków, aby poczuć się dobrze, złagodzić stres lub uniknąć rzeczywistości. Ale zazwyczaj możesz zmienić swoje niezdrowe nawyki lub całkowicie zaprzestać używania.

Uzależnienie jest wtedy, gdy nie możesz przestać. Nie wtedy, gdy naraża twoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Nie wtedy, gdy powoduje problemy finansowe, emocjonalne i inne dla ciebie lub twoich bliskich. Ta chęć sięgania po narkotyki może wypełnić się w każdej minucie dnia, nawet jeśli chcesz z tym skończyć.

Wpływ na twój mózg

Twój mózg jest połączony tak, abyś chciał powtarzać doświadczenia, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Więc masz motywację, by robić je raz za razem.

Narkotyki, które mogą być uzależniające, celują w system nagradzania twojego mózgu. Zalewają twój mózg substancją chemiczną zwaną dopaminą. To wywołuje uczucie intensywnej przyjemności. Więc nadal bierzesz ten narkotyk, żeby gonić za tym uczuciem.

Z czasem twój mózg przyzwyczaja się do dodatkowej dopaminy. Więc może będziesz musiał wziąć większą ilość, żeby poczuć się tak samo dobrze. A inne rzeczy, które lubisz, jak jedzenie i spędzanie czasu z rodziną, mogą sprawiać ci mniej przyjemności.

Używanie narkotyków przez długi czas może powodować zmiany w innych układach i obwodach chemicznych mózgu. Mogą wpłynąć na twój:

 • Osąd
 • Podejmowanie decyzji
 • Pamięć
 • Zdolność do uczenia się

Razem, te zmiany w mózgu mogą skłonić cię do poszukiwania i zażywania narkotyków w sposób, który jest poza twoją kontrolą.

Kto najprawdopodobniej może się uzależnić?

Ciało i mózg każdej osoby jest inny. Ludzie też inaczej reagują na narkotyki. Niektórzy uwielbiają to uczucie za pierwszym razem, gdy próbują i chcą więcej. Inni nienawidzą tego i nigdy więcej nie próbują.

Nie każdy, kto zażywa narkotyków, staje się uzależniony. Ale może się to zdarzyć każdemu i w każdym wieku. Niektóre rzeczy mogą zwiększyć twoje szanse na uzależnienie, w tym:

Historia rodziny. Twoje geny są odpowiedzialne za około połowę twoich szans. Jeśli twoi rodzice lub rodzeństwo mają problemy z alkoholem lub narkotykami, ty również masz większe   prawdopodobieństwo. Kobiety i mężczyźni są równie skłonni do uzależnienia się.

Wczesne zażywanie narkotyków. Mózgi dzieci wciąż rosną, a zażywanie narkotyków może to zmienić. Tak więc przyjmowanie narkotyków we wczesnym wieku może zwiększyć prawdopodobieństwo uzależnienia się od nich, w późniejszym czasie.

Zaburzenia psychiczne. Jeśli masz depresję, masz problemy z zwracaniem uwagi lub ciągle się martwisz, masz większe szanse na uzależnienie. Możesz mieć tendencje do próbowania  narkotyków, aby poczuć się lepiej.

Niespokojne relacje. Jeśli dorastałeś z problemami rodzinnymi i nie jesteś blisko swoich rodziców lub rodzeństwa, może to zwiększyć twoje szanse na uzależnienie.

Oznaki uzależnienia

Możesz doświadczyć jednego lub więcej z tych znaków ostrzegawczych:

 • Naleganie na używanie środku codziennie, lub wiele razy dziennie.
 • Bierzesz więcej narkotyków, niż chcesz i dłużej, niż myślałeś.
 • Zawsze masz przy sobie ten narkotyk i kupujesz go, nawet jeśli cię na niego nie stać.
 • Wciąż zażywasz narkotyki, nawet jeśli sprawiają ci one kłopoty w pracy lub sprawiają, że rzucasz się na rodzinę i przyjaciół.
 • Spędzasz więcej czasu samotnie.
 • Nie dbasz o siebie i nie dbasz o to, jak wyglądasz.
 • Kradniesz, kłamiesz lub robisz niebezpieczne rzeczy, takie jak jazda na haju.
 • Większość czasu spędzasz na przyjmowaniu, używaniu lub powracaniu do zdrowia po działaniu leku.
 • Czujesz się chora, gdy próbujesz rzucić palenie.

Kiedy szukać pomocy

Jeśli zażywanie narkotyków jest poza kontrolą lub powoduje problemy, należy porozmawiać z lekarzem.

Wyleczenie się z uzależnienia od narkotyków może zająć trochę czasu. Nie ma na to lekarstwa, ale leczenie może pomóc w zaprzestaniu zażywania narkotyków i utrzymaniu się w stanie wolnym od narkotyków. Twoje leczenie może obejmować poradnictwo, lekarstwa lub jedno i drugie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić najlepszy plan dla Ciebie.

Więcej wiedzy związanej z uzależnieniem od narkotyków, jej fazami oraz skutkami znajdziecie na http://narkomanizm.pl/

Previous Brakuje Ci rozrywek i zastanawiasz się nad tym, co robić?
Next Strony internetowe sposobem na życie. Czy opłaca się to robić zawodowo?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Przeprowadzka – to nie takie proste jak ci się wydaje!

Wydawać by się mogło, że przeprowadzka z jedno miejsca na drugie jest dość prosta, przyjemna, że rozpoczyna coś nowego i przyjemnego w naszym życiu. Niestety są to tylko chwilowe i

Wiadomości 1Comments

W jakich przypadkach praca jest satysfakcjonująca?

Pragnieniem każdego młodego lub doświadczonego podwładnego jest czerpanie zadowolenia z uprawianego zawodu. Inaczej mówiąc wyznaczone obowiązki wykonuje się szybko, bez narzekania i szukania wymówek. Jest to jednak ciężkie do osiągnięcia

Wiadomości 1Comments

Firmy ubezpieczają się już nie tylko od zalania i powodzi

Rośnie zapotrzebowanie na ubezpieczenia majątkowe ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Standardowe polisy obejmują takie ryzyka jak powódź, ogień czy zalanie. Coraz częściej firmy sięgają jednak po wariant all risk, który

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post