Co wpływa na koszt przeglądu samochodu?

Co wpływa na koszt przeglądu samochodu?

Przegląd samochodu to badanie, które muszą wykonywać wszyscy właściciele aut w Polsce. Jaki jest koszt corocznego badania technicznego pojazdu? Jakie konsekwencje grożą za zignorowanie tego obowiązku? W dzisiejszym artykule zebraliśmy szereg najważniejszych porad i wskazówek dla osób, które w najbliższym czasie będą wybierały się do stacji kontroli pojazdów w celu wykupienia przeglądu samochodu.

Jak często trzeba jeździć na przegląd samochodu?

Samochody, których stan techniczny jest na bieżąco weryfikowany, można znacznie łatwiej i szybciej naprawiać. Wykrycie rozmaitych usterek dla specjalistów zajmuje naprawdę niewiele czasu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeden źle funkcjonujący element samochodu może przyczynić się do tego, że kierowca straci panowanie nad pojazdem i spowoduje wypadek. Obowiązek przeglądów uwarunkowany jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Eksperci podkreślają, że dzięki temu pojazdy niesprawne nie będą poruszały się po polskich drogach.

Okresowe badanie techniczne musi być realizowane co roku. Od tej zasady obowiązuje jednak kilka wyjątków. Mowa tutaj na przykład o nowych samochodach – ich właściciele muszą się zgłosić na przegląd w ciągu 3 lat od rejestracji pojazdu, zaś później po upływie kolejnych 24 miesięcy. Dopiero później nowe samochody są objęte corocznymi badaniami technicznymi. Takie zasady dotyczą także nowych przyczep rolniczych, motorowerów i ciągników rolniczych.

Na badania techniczne pojazdu nie muszą się z kolei w ogóle zgłaszać osoby posiadające pojazdy zabytkowe – nie dotyczy to jednak tych właścicieli, którzy wykorzystują taki pojazd do celów zarobkowych. Wówczas również oni muszą wykonywać przegląd techniczny co roku.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Dokładne wytyczne w zakresie kosztów przeprowadzania badań technicznych pojazdów są ustalane w sposób odgórny przez Ministerstwo Infrastruktury. Cennik jest elementem załącznika do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów, które zostało wydane 29 września 2004 roku.

Od czego zależy cena przeglądu samochodu? Największy wpływ na ostateczną cenę ma rodzaj pojazdu. Osoby posiadające pojazdy osobowe za przeprowadzenie okresowego badania technicznego muszą zapłacić 98 złotych (dodatkowo 1 złoty za ewidencję badania).

Z kolei pojazdy przystosowane do zasilania ich gazem mają inną taryfę opłat. Oprócz standardowej opłaty 98 złotych doliczana jest jeszcze opłata z tytułu wykonania badania specjalistycznego w kwocie 63 złotych, co daje łączną kwotę w wysokości 162 złotych.

Które dokumenty są potrzebne w trakcie przeglądu samochodu?

Każdy właściciel pojazdu, który planuje w najbliższym czasie udać się do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego pojazdu, powinien zabrać ze sobą następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję: specjalne pokwitowanie wydane przez funkcjonariuszy policji,
  • gdy pojazd jest przystosowany do zasilania gazem: świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo potwierdzające legalizację zbiornika gazowego.

Kierowcy, którzy wybierają się na przegląd, powinni także w pierwszej kolejności zerknąć do wszystkich dokumentów, szczególnie do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpisanie informacji o najbliższym przeglądzie może być sporym utrudnieniem, które wpłynie na wydłużenie czasu oczekiwania na realizację przeglądu.

Previous Program gwarancji faktoringowych od BGK. Innowacyjne rozwiązanie dla firm dotkniętych skutkami COVID-19
Next Inwestowanie w nieruchomości komercyjne z wygodną aplikacją Social.estate

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polscy emigranci zarobkowi przelewają do kraju miliardy złotych

Na przestrzeni ostatnich 14 lat Polacy na emigracji przelali do kraju prawie 231 mld zł. Na rynku transferów wciąż dominuje gotówka, a przekazy cyfrowe odpowiadają za zaledwie 10–12 proc. Jednak

Wiadomości 0 Comments

Na rynku pojazdów ciężarowych szykuje się rekordowy rok. Liczba rejestracji wzrosła o 35 proc

Od początku roku użytkownicy odebrali 11,5 tys. nowych pojazdów użytkowych o ładowności przekraczającej 3,5 tony. To o 29,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W grupie najcięższych ciągników, powyżej 16 ton, dostawy są

Wiadomości 0 Comments

Jak wybrać towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne można rozpocząć na dwa sposoby – wybierając najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych i konkretne fundusze tego TFI lub poszukując takich TFI, które zarządzają funduszami o parametrach najbardziej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post