Crowdfunding nieruchomości komercyjnych – szansa dla inwestorów z niskim wkładem własnym

Crowdfunding nieruchomości komercyjnych – szansa dla inwestorów z niskim wkładem własnym

Inwestowanie w nieruchomości urasta do jednej z najpopularniejszych form lokowania kapitału z zamiarem uzyskania pożądanej stopy zwrotu. Choć zakup mieszkań z przeznaczeniem na wynajem nadal nie traci na popularności, to do głosu coraz skuteczniej zaczyna dochodzić inna forma inwestycyjna. Crowdfunding nieruchomości komercyjnych, bo o nim mowa, daje szansę na zysk również inwestorom z niewielkim wkładem własnym.

Crowdfunding nieruchomości, czyli właściwie co?

Crowdfunding nieruchomości w Polsce bardziej kojarzony jest z pojęciem inwestowania społecznościowego. Ważne jednak, aby pamiętać, że zaletą korzystania z możliwości crowdfundingu nieruchomości jest zakup części udziałów w inwestycji, a nie jedynie dodanie swojego wkładu do zbiórki prowadzonej przez określony podmiot. Jak to działa? Najczęściej deweloperzy planujący budowę parków handlowych, condohoteli, czy biurowców ogłaszają, iż poszukują inwestorów, którzy byliby zainteresowani ulokowaniem środków w zakup części inwestycji na zasadach crowdfundingu. Wówczas przedsiębiorca posiadający określone aktywa, może stać się współwłaścicielem nieruchomości komercyjnej w ramach spółki celowej i czerpać zysk m.in. z wynajmu jej powierzchni.

Trzeba też wspomnieć, że inwestowanie społecznościowe w obiekty z przeznaczeniem do prowadzenia w nich działalności, stanowi świetną alternatywę dla zakupu mieszkań na wynajem. W przypadku nieruchomości komercyjnych bowiem, właściciel inwestuje zdecydowanie niższe kwoty zarówno na początku, jak i w trakcie trwania inwestycji. Nie musi też samodzielnie dbać o stan techniczny obiektu, a przewidywana stopa zwrotu z inwestycji jest często wyższa niż w przypadku zarobkowego udostępniania lokalu mieszkalnego.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne od kilku tysięcy zł? To możliwe!

Jedną z najważniejszych zalet crowdfundingu nieruchomości komercyjnych jest otwarcie rynku przed inwestorami z niewielkim wkładem własnym. W zależności od ilości przedsiębiorców tworzących spółkę celową oraz od indywidualnych parametrów inwestycji, kwota umożliwiająca współudział w jej sfinansowaniu może zaczynać się już od 10 tys. czy 20 tys. zł. To wielokrotnie mniej niż samodzielny zakup nawet najmniejszego mieszkania, jego adaptacji i późniejszego odprowadzania podatku od wynajmu. Zbiorowa inwestycja w lokale użytkowe dla firm, może okazać się natomiast świetną okazją do rozpoczęcia “przygody” z inwestowaniem w nieruchomości. Kilka trafnych decyzji na dalszych etapach lokowania środków w obiekty komercyjne, gwarantuje z kolei sukcesywny rozwój portfela inwestycyjnego.

Aspektami, na które powinien zwrócić uwagę początkujący przedsiębiorca zainteresowany zakupem udziałów w lokalu użytkowym są przede wszystkim status potencjalnego najemcy oraz podpisanie z nim umowy na min. 5 lat bez możliwości wcześniejszej rezygnacji z najmu. W odniesieniu do pierwszego warunku dobrze, by obiekt komercyjny został wynajęty firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, osiągającej stałe przychody. Mogą to być na przykład tak uznane sieci handlowe, jak Biedronka czy Żabka. Minimalny okres wynajmu bez możliwości wcześniejszego wyjścia, gwarantuje natomiast stały i regularny zysk z inwestycji.

Inwestowanie społecznościowe w nieruchomości – jakie szanse na zysk?

Według największych portali branżowych stopa zwrotu z  wynajmu mieszkań w zeszłym roku kalendarzowym utrzymywała się na poziomie ok. 5%. W tym przypadku wszystko zależy oczywiście od lokalizacji, powierzchni mieszkania oraz wybranej formy opodatkowania. Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości komercyjne została oszacowana natomiast w przedziale od 6 do 8%. W zależności od wysokości wniesionego wkładu oraz zapisów w umowie z najemcą, inwestycja rzędu 20 tys. zł może dać nawet 1800 zł zysku w skali roku. Jest to oczywiście dochód pasywny, gdyż nie wymaga od inwestora żadnych dodatkowych działań celem jego zagwarantowania.

Jak widać, crowdfunding nieruchomości komercyjnych, to nie tylko szansa dla inwestorów z niskim wkładem własnym, ale także perspektywa większego zysku niż w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na wynajem. Dodając do tego brak konieczności sprawowania ciągłej pieczy nad nieruchomością, społecznościowe inwestowanie w obiekty komercyjne urasta do rangi jednego z najlepszych pomysłów na rozwój biznesu.

Crowdfunding w Polsce – gdzie szukać ofert?

Doświadczeni inwestorzy, lokujący swoje środki w ramach crowdfundingu nieruchomości, najczęściej doskonale wiedzą, gdzie szukać najlepszych ofert społecznościowego inwestowania w lokale komercyjne. Jednak zarówno im, jak i początkującym przedsiębiorcom z pomocą mogą przyjść platformy do crowdfundingu inwestycyjnego w nieruchomości. Pierwszą w Polsce, a więc mogącą poszczycić się największym doświadczeniem w tym zakresie, jest platforma dostępna za pośrednictwem serwisu Social.Estate. Eksperci z tej firmy nie tylko pomagają w znalezieniu najlepszych ofert inwestycyjnych, ale także dzielą się kompleksową wiedzą na temat crowdfundingu nieruchomości komercyjnych: https://social.estate/crowdfunding-inwestycje-nieruchomosci-komercyjne/.

Previous System ERP w 2020 i za kilka lat
Next Firmowy samochód – jak sfinansować jego zakup przy pomocy kredytu?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W jakim przypadku informacja z KRK może uniemożliwić zatrudnienie pracownika

Pracownik, który ma zostać zatrudniony do nauczania przedmiotów zawodowych otrzymał następującą informację z Krajowego Rejestru karnego: Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał orzeczenie z art. 35 ust. 1a Ust. z 21.08.1997r.

Wiadomości 0 Comments

Praca tymczasowa coraz popularniejsza

Rośnie liczba pracowników tymczasowych. W trzecim kwartale 2015 roku ich liczba wyniosła ponad 360 tys. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie tymczasowych

Wiadomości 0 Comments

Apartamenty stają się nie tylko miejscem do życia, lecz także centrum kultury

Połowa ludzi na świecie żyje w miastach. Do 2050 roku będzie to już 66 proc. Tak szybka urbanizacja sprawia, że będzie rosło zapotrzebowanie na luksusowe nieruchomości w centrach miast. Już dziś wzrasta

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post