Czy czarne złoto to wciąż dobra inwestycja? Rozmowa ze specjalistą firmy brokerskiej TeleTrade – Krzysztof Bucki

Czy czarne złoto to wciąż dobra inwestycja? Rozmowa ze specjalistą firmy brokerskiej TeleTrade – Krzysztof Bucki

Dla wielu osób ropa naftowa, wykorzystywana do produkcji paliw płynnych, jest surowcem numer 1 na świecie. Jej potencjał z czasem rośnie – coraz częściej bowiem wykorzystywana jest do otrzymywania materiałów syntetycznych. Na pytania o tym jak obecnie wygląda sytuacja tego surowca na światowych rynkach odpowie Krzysztof Bucki, specjalista TeleTrade.

Czy ropa nadal plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych przez inwestorów surowców?

Krzysztof Bucki: Ropa wciąż odpowiada za ok. 1/3 światowej podaży energii. Niektórzy uważają ją za barometr gospodarki i najważniejszy surowiec na świecie – inwestorzy często wybierają ropę jako barometr aktualnej kondycji światowej gospodarki.

Od czego zależy cena ropy na rynkach inwestycyjnych?

Krzysztof Bucki: Cena ropy mocno uzależniona jest od zmian w popycie i podaży – to tak naprawdę najważniejsze czynniki. Opiera się na starej, znanej każdemu z podstaw ekonomii, zasadzie – gdy surowca jest dużo, cena spada. Gdy występuje niedobór, cena rośnie. Szczególnie, gdy z jakiegoś powodu wyłączy się część produkcji ropy, cena potrafi mocno zareagować. Na takie wyłączenia mają wpływ czynniki polityczne, strajki czy, jak pokazały ostatnie miesiące, globalna pandemia

TeleTrade opinie

Jak zdaniem specjalisty TeleTrade wygląda teraz sytuacja na rynku ropy?

Krzysztof Bucki: Ropa w ostatnich tygodniach porusza się w trendzie bocznym. Warto jednak pamiętać, że słabnący dolar oraz interwencje banków centralnych mogą być kluczowymi czynnikami, które sprawią iż znowu pojawi się silny trend wzrostowy. Ważnym czynnikiem dla cen ropy jest tempo ożywienia w gospodarkach. Z drugiej strony, jeżeli po raz kolejny w Stanach Zjednoczonych lub w Europie zostanie wprowadzony lockdown to “czarne złoto” ze względu na mniejszy popyt i większe zapasy może stracić na wartości.

Czyli pandemia nie odbiła się mocno na ropie?

Krzysztof Bucki: Zarówno moim zdaniem, jak i pozostałych analityków TeleTrade, pandemia COVID-19 dotknęła wszystkie branże i sparaliżowała większość rynków. Ropa naftowa ucierpiała bardzo mocno, sytuacja najbardziej dramatycznie wyglądała w kwietniu. Wystąpiło zjawisko tak zwanej nadpodaży – OPEC, Rosja i USA zdecydowały się więc na ograniczenie produkcji. Od niedawna jednak wraca stabilizacja – mocarstwa naftowe radzą sobie coraz lepiej i inwestorzy coraz chętniej wracają do inwestowania w czarne złoto.

Krzysztof Bucki TeleTrade

Jak najlepiej inwestować w ropę?

Krzysztof Bucki: Nie będzie zaskoczeniem, że jako specjalista TeleTrade polecam kontrakty CFD. Na platformie TeleTrade znajdziemy aż dwa instrumenty umożliwiające inwestycje w ropę. Kontrakty różnic kursowych na surowce to obecnie jeden z najciekawszych instrumentów finansowych. Są lewarowane i umożliwiają inwestowanie we wzrosty i spadki cen. W niepewnych czasach, jak np. podczas pandemii, liczy się przede wszystkim elastyczność. I kontrakty CFD tę elastyczność dają, jako jedne z niewielu instrumentów finansowych.

Czyli, podsumowując, ropa wciąż jest surowcem, w który warto inwestować?

Krzysztof Bucki: Z ekstremalnie trudną sytuacją mieliśmy do czynienia tylko w kwietniu, podczas niemal całkowitego zamknięcia gospodarek na skutek wybuchu pandemii. Od tamtej pory wszystko zmienia się bardzo dynamicznie i wielu ekspertów twierdzi, że ostatnie tygodnie są niemal przełomowe. Już kilka razy zanotowano spore ubytki stanów magazynowych ropy naftowej, a popyt systematycznie się zwiększa. W związku z tym jestem pewien, że czarne złoto jeszcze bardzo długo będzie strategicznym surowcem inwestycyjnym.

Previous Straciłeś klientów przez pandemię? Teraz możesz ich łatwo odzyskać
Next Czym są centra oceny?

Może to Ci się spodoba

Rynek farmaceutyczny w Polsce stale się rozwija. Firma Servier planuje kolejne inwestycje

Firma Servier zamierza poszerzyć produkcję w Warszawie o kolejne leki, a także zwiększyć eksport o nowe rynki w Unii Europejskiej. Łączny wkład Servier w polską gospodarkę szacuje się na ponad 730 mln zł. Rynek farmaceutyczny w Polsce

Jak szybko zbudować halę magazynową? 4 rady eksperta

Konieczność szybkiej realizacji inwestycji jest dziś kluczem do sukcesu. Tajemnicą nie jest przecież fakt, że w biznesie obowiązuje przekonanie „czas to pieniądz”. Mając je na uwadze, zapytaliśmy eksperta: jak sprawnie

Aniołowie biznesu coraz aktywniejsi. Z ich wsparcia skorzystała już co trzecia młoda, innowacyjna firma

33 proc. start-upów pozyskało kapitał na rozwój od anioła biznesu – krajowego lub zagranicznego – wynika z raportu fundacji Startup Poland. Ta forma finansowania staje się w Polsce coraz popularniejsza, bo w poprzedniej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post