Czy handel Bitcoinem jest trudny? Na co należy zwrócić uwagę?

Czy handel Bitcoinem jest trudny? Na co należy zwrócić uwagę?

Cena Bitcoina notuje kolejne rekordowe wartości, a to przyciąga rzesze początkujących inwestorów, którzy na najsłynniejszej kryptowalucie świata chcą dorobić się ogromnej fortuny. Często można spotkać się z opinią, że handel BTC nie jest specjalnie trudny. O ile rozpoczęcie przygody z tym aktywem faktycznie nie wydaje się skomplikowane, o tyle zarabianie na nim wymaga wiedzy i doświadczenia.

Wybór giełdy lub platformy handlowej

Pierwsze, co należy zrobić, chcąc zarabiać na Bitcoinie, to wybrać odpowiednią giełdę kryptowalutową. Najlepiej zdecydować się na taką, z której korzysta wielu użytkowników i posiada już odpowiednią renomę w sieci. Giełda mało znana może być bowiem nieodpowiednio zabezpieczona, a w skrajnym przypadku stanie się prostą drogą do tego, byśmy stali się ofiarami cyberoszustwa. Warto więc na początku sprawdzić, gdzie najkorzystniej będzie nabyć BTC na własność.

Alternatywą dla tego rozwiązania może być handel oparty na kontraktach CFD, w których trader nie staje się właścicielem aktywu bazowego, a jedynie przewiduje, jak zachowa się jego kurs w określonym czasie. Taki trading umożliwia np. platforma Plus500. Narzędzie to daje nie tylko możliwość wejścia w sam środek inwestycyjnego świata, ale też dostarcza szereg narzędzi i danych, które pomogą podjąć słuszną decyzję inwestycyjną. Handel Bitcoinem z Plus500 jest z technicznego punktu widzenia bardzo przejrzysty i nieskomplikowany, a do zawierania kolejnych transakcji wystarczy jedynie smartfon (lub inne urządzenie mobilne) z dostępem do internetu.

Strategia

Wybór platformy handlowej lub giełdy kryptowalutowej to tylko przyjemny początek przygody z handlem. Kolejnym istotnym krokiem jest opracowanie własnej strategii inwestycyjnej. To nic innego, jak określenie taktyki zakupu i sprzedaży intersującego nas aktywu. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każda transakcja musi okazać się opłacalna. Bitcoin jest bardzo podatny na wahania kursowe. Nawet chwilę po jego zakupie może okazać się, że cena waluty drastycznie spadła. Opracowanie strategii pozwala zredukować ryzyko popełnienia takiego błędu. Zawiera ona bowiem takie elementy, jak jasno określone momenty sprzedaży i zakupu aktywu, wartość kapitału, jaki można na danym etapie przeznaczyć na inwestycje, czy ewentualne plany naprawcze. Brak strategii to prosta droga do bankructwa. Traderzy, którzy działają intuicyjnie, pod wpływem chwili, zwykle kończą z pustym kontem, a ich inwestycje bardziej przypominają hazard, niż handel. Samo opracowanie taktyki nie jest łatwe. Trzeba dokładnie poznać rynek Bitcoina i dostosować do jego wymogów swoje umiejętności inwestycyjne. Niezbędne będzie uwzględnienie także takich czynników, jak czas, jaki zamierza się poświęcić na trading, a także początkowy kapitał, z jakim planuje się wejść w handel.

Analiza

Handel Bitcoinem to w dużej mierze ciągłe dokonywanie analiz rynkowych. Trader musi bowiem dokładnie wiedzieć, kiedy warto zakupić BTC i w którym momencie go odsprzedać. Nie chodzi tylko o zarabianie, ale też o zmniejszenie ewentualnych strach. Jak zostało wspomniane – nie wszystkie transakcje okazują się sukcesem. Gdy zauważy się, że cena Bitcoina spada, należy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje i czy jest to trend długofalowy. Skąd jednak wiedzieć, co spotka tę kryptowalutę w przyszłości? Są pewne przesłanki, które pomagają prawidłowo określić kierunek, w jakim zmierzać będzie kurs BTC. Ten bowiem zależy od wielu czynników zewnętrznych, jak chociażby cena amerykańskiego dolara czy ogólna sytuacja geopolityczna świata. Handel Bitcoinem wymaga od inwestora „bycia na czasie” ze wszelkimi nowinkami nie tylko ze świata kryptowalut, ale także ekonomii, polityki itd.

Czy zatem handel BTC jest łatwy?

I tak i nie. Samo zawieranie transakcji nie należy do zadań trudnych. Schody zaczynają się, gdy przyjdzie opracować swoją strategię i wcielić ją w życie. Na pewno handel Bitcoinem obarczony jest ryzykiem poniesienia strat. Ponadto, trzeba pamiętać, że to aktyw wciąż młody i jego przyszłość wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Niewykluczone, że będzie on wkrótce używany tak samo często jak złotówki, ale też jeszcze przez długi czas stanowić tylko inwestycyjną ciekawostkę. Nie ulega wątpliwości, że Bitcoin stanowi pewien fenomen. Mimo że dziś jest więcej warty niż złoto, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki los spotka go np. za pół roku. I choć wydaje się, że BTC stanowi idealną odpowiedź na zapotrzebowanie ogólnoświatowej wirtualnej monety na miarę XXI wieku, to wiele wody będzie musiało upłynąć w Wiśle, zanim stanie się chociażby pełnoprawnym środkiem płatniczym. A nawet jeśli do tego wreszcie dojdzie, to handel z jego udziałem wciąż będzie wymagał ostrożności oraz wiedzy.

Previous Jak ewoluowały płatności elektroniczne w Polsce?
Next Cyber Monday 2020. Na jakie laptopy polować podczas wyprzedaży?

Może to Ci się spodoba

Kurier dla przedsiębiorców

InPost to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych przewoźników na rynku. Z oferty korzystają przede wszystkim klienci indywidualni, a rozpoznawalne Paczkomaty wpisały się już na stałe w krajobraz polskich miast

PKO BP wesprze polskie start-upy

Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.

Mała firma 0 Comments

Wolne tryby TSUE korzyścią dla podatnika

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej działa dość opieszale. Od momentu wydania orzeczenia do dnia jego ogłoszenia mijają tygodnie, a nawet miesiące. Urzędnicy TSUE zdają sobie sprawę z tych ułomności i od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post