Czy warto otwierać firmę w 2020 roku?

Czy warto otwierać firmę w 2020 roku?

Prowadzenie własnej firmy to marzenie bardzo wielu młodych Polaków. Własny biznes to jednak poważna decyzja. Wprowadzane w 2020 roku zmiany w prawie sprawiają, że rozpoczynający się właśnie rok jest dobrym czasem na otwarcie firmy.

Duch przedsiębiorczości jest nadal silny wśród Polaków. Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące liczby otwieranych firm, żeby się przekonać, iż nie brakuje chętnych na prowadzenie własnego biznesu. Dotyczy to nie tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również spółek. Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w 2019 roku zostało zarejestrowanych w KRS aż 48 124 firm, czyli o 6,58% więcej niż w 2018 roku. W 2020 roku może być ich jeszcze więcej.

Źródło: COIG

– Obecnie dużo łatwiej założyć własną firmę niż jeszcze kilkanaście lat temu. Większość formalności można załatwić przez Internet, a do tego na młodych przedsiębiorców czekają również różne ułatwienia. Jednak, decydując się na rozpoczęcie biznesu, warto najpierw przygotować dobry biznesplan i przeanalizować rynek – dorada ekspert Aasa dla Biznesu. – Należy jeszcze zabezpieczyć finansowanie nowej firmy. Oczywiście najlepiej, gdy można skorzystać z własnych środków. Nie zawsze to możliwe, dlatego należy wziąć pod uwagę finansowanie zewnętrzne z różnych źródeł. Coraz popularniejsze są na przykład pozabankowe pożyczki dla biznesu z uproszczoną procedurą i dostępne już od pierwszego dnia działalności gospodarczej – podkreśla ekspert.

Wybór pożyczek dla firm na start na rynku pozabankowym jest duży, ale to nie jedyny powód, dla którego warto założyć firmę w 2020 roku. Pojawiają się bowiem zmiany, które ułatwią uruchomienie i prowadzenie własnego biznesu.

Niski ZUS dla nowych firm

Bez względu na to, czy planujemy działać w oparciu o franczyzę, czy też chcemy uruchomić całkowicie własną i opartą na własnym pomyśle firmę, możemy skorzystać z niższego ZUS-u dla nowych działalności jednoosobowych. Oczywiście nie jest to nowy pomysł, ponieważ niższy ZUS obowiązywał już wcześniej dla nowych firm. Teraz jednak dochodzi jeszcze tzw. ulga na start. Oznacza ona, że przez 6 miesięcy nie trzeba płacić składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce, jeśli rozpoczniemy działalność 2. dnia miesiąca, a nie 1. dnia, skorzystamy z 7 miesięcy ulgi, bo liczą się tylko pełne miesiące. Po zakończeniu ulgi na start przez kolejne 24 miesiące będzie nam przysługiwał preferencyjny (niższy) ZUS: 246,80 zł (z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 227,69 zł (bez składki chorobowej). Aby jednak skorzystać z niskiego ZUS-u, nie wolno świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy.

Status konsumenta dla małego przedsiębiorcy

Kolejnym argumentem, jaki może zachęcić do założenia firmy w 2020 roku, jest fakt, że przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność będzie mógł korzystać z praw, jakie przysługują konsumentom. Każdy, kto zostanie wpisany do CEIDG, zostanie objęty ochroną konsumencką. Będzie można to wykorzystać na przykład przy reklamacjach, nawet jeśli dany produkt zostanie zakupiony na firmę i rozliczony jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Takie rozwiązania stosowane są na przykład w Niemczech i Francji.

Nowe narzędzia w walce z zatorami płatniczymi

Od 2020 roku będzie łatwiej walczyć z zatorami płatniczymi, co jest zmorą wielu przedsiębiorców i nierzadko jest także powodem upadłości firm. Zostały wprowadzone maksymalne terminy płatności, a do tego znacznie zostały one skrócone. Na przykład podmiot publiczny (np. urząd) będzie miał tylko 30 dni na zapłacenie faktury, podmiot leczniczy będzie musiał to zrobić w ciągu 60 dni, duża firma będzie musiała zapłacić małej również w ciągu 60 dni. Przedsiębiorcy płacący CIT będą musieli składać co roku raport na temat wykonywanych płatności, a prezes UOKiK będzie mógł nakładać kary na podmioty tworzące zatory płatnicze.

Niższy podatek dochodowy

Ważnym argumentem za założeniem firmy w 2020 roku jest obniżenie stawki podatkowej z 18% do 17%. Oczywiście dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej i płacą PIT (chociaż CIT również został obniżony do 9%). Co prawda obniżenie podatku nastąpiło już od 1 października 2019 roku, to jednak do końca tego roku trzeba było rozliczać się średnią stawką 17,75%. Dopiero od 1 stycznia obowiązuje faktycznie 17%. Warto dodać, że zwiększyła się również kwota obniżająca podatek. W rezultacie prowadzenie własnej firmy w 2020 roku jest korzystniejsze, niż było to w 2019 roku. Oczywiście chodzi tu o korzyści podatkowe, ponieważ gorzej jest z płacą minimalną, która wzrosła. To jednak zainteresuje tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników.

Prosta Spółka Akcyjna

Jeśli ktoś ma innowacyjny pomysł i myśli o założeniu start-upu, od 1 marca będzie mógł założyć Prostą Spółkę Akcyjną. Jako kapitał zakładowy wystarczy 1 zł. Co ciekawe, spółkę będzie można założyć jednoosobowo i w dodatku w formie elektronicznej. W PSA nie będzie potrzebna Rada Nadzorcza, a zarząd będzie mógł być jednoosobowy.

Własna firma to marzenie wielu osób i sposób na spełnienie swoich ambicji zawodowych. Chociaż nadal wiele barier utrudnia życie przedsiębiorcom, to jednak zmiany, jakie pojawiły się w 2020 roku, likwidują przynajmniej część z nich. W tej sytuacji na pewno warto rozpocząć własny biznes w bieżącym roku.

Previous Czego oczekują przedsiębiorcy od prawników?
Next Agencje HR - wsparcie przy rekrutowaniu pracowników

Może to Ci się spodoba

Firmy nieprzygotowane na cyberzagrożenia z powodu braku specjalistów i niskich budżetów

Zbyt mały budżet i brak specjalistów o określonych kompetencjach w obszarze cyberbezpieczeństwa – to główne bariery, które utrudniają firmom ochronę przed atakami w sieci. Ponad połowa przyznaje, że nie jest w stanie wykryć i odeprzeć zaawansowanego cyberataku.

Rozwój polskich start-upów często ograniczają nieznajomość prawa i brak odpowiednich umów

Młodym ludziom nie brakuje chęci, kreatywnych pomysłów i zapału, by ruszyć z własnym innowacyjnym start-upem. Utrudnieniem w jego rozwoju może być nieznajomość prawa i przepisów podatkowych oraz często zmieniające się ustawy. Często już na starcie młodzi

Rynek kryptowalut przyciąga coraz więcej inwestorów. Kursy biją kolejne rekordy

W ciągu ostatnich miesięcy kursy kryptowalut biły kolejne rekordy, rozpalając wyobraźnię inwestorów. Inwestycje w kryptowaluty mają coraz więcej zwolenników. Polskie giełdy zwiększają obroty, a kryptowaluty wprowadzają do swojej oferty nawet uznane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post