Dlaczego chińskie smartfony przejmują kontrolę nad światem?

Dlaczego chińskie smartfony przejmują kontrolę nad światem?

Malejące zróżnicowanie sprzętu, oprogramowania i marki pomiędzy markami smartfonów podkreśla przewagę cenową chińskich urządzeń w krajach rozwiniętych, spotęgowaną przez niższe inwestycje z dawnej piątki najlepszych, takich jak Samsung i Sony, które obecnie są bardziej skoncentrowane w swoich strumieniach przychodów z półprzewodników.

Chińskie marki smartfonów zwyciężają na wielu rozwijających się rynkach, zwłaszcza w Indiach i Indonezji, gdzie wyeliminowały lokalną konkurencję. Te szybko rozwijające się rynki to próba ognia, gdzie przetrwają tylko najsilniejsi, dalej doskonaląc swoje podejście i egzekucję.

Nie powinno dziwić, że rynek smartfonów komórkowych nie przekroczył możliwości nasycenia, o czym świadczy niedawna stagnacja wzrostu sprzedaży i coraz mniejsze zróżnicowanie pomiędzy markami. Konkurencja jest zacięta, a brak wyjątkowości, zwłaszcza dla smartfonów z systemem Android, tylko napędza trwającą komercjalizację.

Dla krajów rozwiniętych stagnacja byłaby nieunikniona, ponieważ każdy ma już smartphone’a, z których większość to albo iPhone albo Android. Udział w rynku uległ jednak pewnym zmianom na przestrzeni lat, wraz z pojawieniem się smartfonów produkowanych w Chinach, co ilustrują poniższe dane.

Patrząc na te i inne statystyki, wydaje się jasne, że chińskie marki smartfonów są tutaj, aby pozostać. Ale dlaczego dokładnie to się dzieje i czy jest to zrównoważone, czy tylko chwilowa moda?

Z mojej perspektywy jest to dalekie od fluktuacji i w ciągu następnej dekady będziemy świadkami dominacji tych marek. Powodem tego są 3 główne punkty, które wkrótce omówię:

Różnica, prowadząca do komercjalizacji.

Zbycie dawnych wiodących marek (np. Sony i Samsung).

Chińska kultura firmy technologicznej.

Zróżnicowanie

Zróżnicowanie smartfonów można osiągnąć poprzez sam sprzęt, w tym projekt, preinstalowane oprogramowanie, marketing/marketing lub cenę. Wszystkie one są ważne, aby pokryć i ich ewolucji w ostatnich latach.

Sprzęt komputerowy

Przyglądając się najpierw sprzętowi, ostatnio niewiele się dzieje ze względu na brak soczystych skoków w technologii półprzewodników, ekranów, baterii i aparatu fotograficznego, z których ostatni wydaje się obecnie bardziej dotyczyć post-processingu (gdzie Google ma przewagę ze względu na uczenie się maszynowe, o czym świadczy wydajność ich kamery z linii Pixel). Co ciekawe, bardziej innowacyjne, ryzykowne posunięcia, które przychodzą na myśl, należą do czujnika odcisków palców na ekranie dotykowym Vivo oraz mechanizmu wyskakującej kamery w Oppo Find X, obu chińskich marek należących do BBK Electronics, który jest już największym producentem OEM smartfonów w Indiach. Przed nimi mieliśmy ikoniczny ekran z nacięciem, ale ponieważ miał premierę na iPhone X, choć produkowane przez Samsung, wydaje się dodatkowo potwierdzić, że w telefonach z systemem Android nie dzieje się wiele, chyba że oczywiście uważamy 7nm chipy jako przełomową innowację (ponownie przez chińczyków: Huawei / TSMC).

Oprogramowanie

Jeśli chodzi o oprogramowanie, skupiając się na systemie Android, można również argumentować, że jest mniej zróżnicowania niż wcześniej, głównie ze względu na to, że Android staje się bogatszy i bardziej kompletny z każdą nową wersją i coraz większe przyjęcie Androida Jedna inicjatywa od takich marek jak Nokia, Xiaomi, HTC, Motorola i BQ. Modele te są często chwalone za takie posunięcia (np. Nokia 7+) i nawet modele nie wysyłane z Androidem One będą wyróżniane za to, że pozostają jak najbliżej stanu magazynowego (np. OnePlus 6). Podejrzewam również, że własny projekt Google Treble do oddzielenia androida ramki z modyfikacjami OEM dla rzekomo szybszych aktualizacji spowodowało zwiększenie trudności w dokonywaniu złożonych zmian, kierując OEM z dala od prostych modyfikacji UI.

Marketing i cena

Wreszcie, marketing i cena. W pierwszym, Apple nadal króluje najwyższa – w rzeczywistości uważam, że jest to bardziej luksusowa marka – ale w Androidie równowaga, która kiedyś napiwek na korzyść Samsunga powoli staje się bardziej rozproszone, wraz z pojawieniem się chińskich marek. To może być dzięki ogromnemu budżetowi marketingowemu tych firm, zwłaszcza w Indiach i Indonezji, lub bliższe relacje z regionalnymi rynkami, które mogą pomóc wyjaśnić powolny, ale obliczone ekspansji. Jednakże, co jest niezwykle ważne na coraz bardziej nasyconych rynkach: Chińskie marki mają niezwykle agresywną strategię cenową. Mogą one sprzedawać swoje telefony taniej niż konkurencja, oferując równie dobry lub lepszy sprzęt. Głównymi tego przyczynami są powody:

Nie chodzi im o to, że chodzi o zysk ze sprzętu, jak Xiaomi niedawno wykazał, zobowiązując się do ograniczenia go do 5% marży zysku. iPhone X w porównaniu ma marżę zysku w wysokości 64%. Kluczowa różnica polega na tym, że poświęcając zysk na rzecz sprzętu, ich przychody pochodzą głównie z usług internetowych (np. przechowywanie w chmurze) lub innych strategii monetyzacji, takich jak preinstalacja natywnych aplikacji lub sugestie inteligentnych folderów.

Znajdują się one w Chinach i częściej niż nie mają siedziby w Shenzhen, co daje im naturalną przewagę bycia w epicentrum łańcuchów produkcyjnych. Co niektórzy przeoczają jest to, że podczas montażu telefonu można zrobić w dowolnym miejscu, elementy muszą być również produkowane i pochodzić skądś, które z kolei są wykonane z surowców. Chiny plasują się wysoko na tym wszystkim, ale to, co blokuje ich pozycję lidera, to bazowa infrastruktura transportowa, która jest prawdopodobnie najlepsza na świecie (porty w Szanghaju i Hongkongu znajdują się w pierwszej trójce na świecie).

Podsumowując, coraz mniejsze jest zróżnicowanie w postrzeganiu sprzętu, oprogramowania i marki pomiędzy chińskimi markami a resztą. Jednak cena, która jest kluczowym elementem na nasyconym rynku, pozostaje zaletą ze względu na strategię monetyzacji oprogramowania i oszczędności w łańcuchu dostaw.

http://smartfonyrecenzje.pl/

Previous Co najmniej 720 mln zł na ratowanie firm zagrożonych niewypłacalnością i restrukturyzacją
Next Czym jest dropshipping i kiedy taki sklep założyć?

Może to Ci się spodoba

Wypowiedzenie 3 komentarze

Zwolnienia grupowe dla każdego?

Jedną z podstawowych, a zarazem najbardziej pożądanych przez osoby szukające zatrudnienia na rynku pracy, form zatrudnienia, jest umowa o pracę. Polski ustawodawca nie tylko podkreśla znaczenie stosunku pracy dla gospodarki,

Wiadomości 0 Comments

Tanie smartfony

Smartfony to niestety dość drogie urządzenia. Z roku na rok rośnie pułap cenowy, z którego startują nowe produkty pojawiające się na rynku w celu przesuwania granicy tego, co potrafi przenośny

Wiadomości 0 Comments

Poczta Polska angażuje się w program „Rodzina 500 plus”

Poczta Polska będzie wspierać Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i jednostki samorządowe w obsłudze programu „Rodzina 500 plus”. Beneficjenci programu mogą złożyć wniosek w placówce pocztowej lub za pośrednictwem listonosza. Pracownicy poczty będą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post