Dlaczego łysiejemy? Częste przyczyny wypadania włosów

Dlaczego łysiejemy? Częste przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to naturalny proces związany z wymianą owłosienia. Człowiek traci dziennie średnio od 50 do 150 włosów. Kilka włosów na grzebieniu pozostałych po czesaniu nie powinno jeszcze budzić zaniepokojenia. Jednak jeśli po nocnym odpoczynku na poduszce widoczne są ich znaczne ilości lub jeśli po przeczesaniu czupryny palcami pozostaje na nich garść włosów – to oznacza, że należy skonsultować się ze specjalistą. Wizyta u trychologa to najskuteczniejszy sposób walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Lekarz zleci badania, dzięki którym pozna powód łysienia. Przyczyn wypadania włosów może być bowiem wiele.

Genetyka i wrażliwość

U 95% osób nadmierne wypadanie włosów związane jest z łysieniem androgenowy. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca poznane. Prawdopodobnie odpowiedzialna za nią jest mutacja genetyczna, która wywołuje wrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu. Dihydrotesosteron negatywnie wpływa na mieszki, powoduje osłabienie włosów i skrócenie długości ich życia. Na łysienie androgenowe ciepią przeważnie mężczyźni. W ich ciele bowiem jest więcej testosteronu, a co za tym idzie, także jego pochodnych. Jednak ten rodzaj łysienia może dotknąć także kobiety.

Oskarżony: testosteron

Kolejnym wyjaśnieniem dla łysienia androgenowego jest działanie innej pochodnej testosteronu. Dihydroepitestosteron powstaje w organizmie w wyniku działania enzymu 5α-reduktazy, którego największą aktywność odnotowuje się w okolicach skroni i czubka głowy. O wiele mniej jest go na potylicy. Tłumaczy to, dlaczego osoby cierpiące na łysienie androgenowe tracą włosy przede wszystkim w przedniej części głowy. Dihydroepitestosteron powoduje degradację mieszków włosowych. W efekcie produkowane przez nie włosy są krótsze, słabsze, mają mniej intensywny kolor. Ta pochodna testosteronu skraca także cykl życia włosa, przez co szybciej przechodzą one do fazy wypadania. Ostatecznie dochodzi do łysienia, bo włosy wypadają w szybszym tempie i ilości niż są produkowane.

Stres – wróg bujnej czupryny

Jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet jest…stres. Życie w ciągłym napięciu, zdenerwowanie, brak prawidłowego odpoczynku i snu, wszystko to osłabia organizm. Włosy są jednym z najlepszych wskaźników tego, że coś złego dzieje się z ciałem człowieka, toteż kiedy organizm jest osłabiony u wielu osób przejawem stresu i przemęczenia są wypadające włosy.

Leki i niewłaściwe odżywianie

Kolejną częstą przyczyną wypadania włosów jest niewłaściwy sposób odżywiania. Brak witamin i soli mineralnych powoduje, że włosy są coraz słabsze i mają tendencję do nadmiernego wypadania. Dzieje się tak między innymi z powodu braku cynku czy żelaza. Utrata włosów może być także spowodowana skutkami ubocznymi zażywania niektórych leków.

Nadmierne wypadanie włosów – wizyta u lekarza może uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami

Wypadanie włosów może być też objawem chorób skóry głowy oraz innych bardzo poważnych dolegliwości organizmu. Wizyta u lekarza i zdiagnozowanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów może prowadzić do wykrycia ciężkich chorób, które im są wcześniej rozpoznane, tym mogą być skuteczniej leczone.

Autro: CZW

 

Previous Dotacje unijne i fundusze europejskie
Next Jaki powinien być producent toreb reklamowych?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

W tym roku wzrosną raty nie tylko kredytów we frankach

Raty kredytów zaciągniętych we frankach istotnie wzrosły, ale już niedługo możemy spodziewać się niewielkich spadków. W wyliczeń Expandera wynika, że w przypadku zobowiązania na kwotę 200 000 zł, ujemne stopy

Wiadomości 0 Comments

Unia Europejska coraz bliżej zakazu geoblokowania

Jeszcze w tym roku Unia Europejska może ostatecznie przyjąć przepisy, które zakażą geoblokowania. Sprzedawcy i sklepy internetowe nie będą mogli już odmawiać wysłania towaru zagranicznym klientom ze względu na kraj ich pochodzenia. Ma

Wiadomości 0 Comments

Sprzedaż ubezpieczeń smartfonów rośnie o 10 proc. rocznie

Według CBOS ponad Polaków korzysta obecnie ze smartfona. Coraz większa popularność tych urządzeń przekłada się na dynamiczne wzrosty sprzedaży ubezpieczeń na wypadek zniszczenia. Około 80 proc. przypadków uszkodzenia smartfonów dotyczy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post